Mozaik

Vreme broj 521, 28. decembar 2000.

Bitls Trivia
Kajgana

Iako su poznati kao "fabulozna četvorka", Bitlsa je bilo mnogo više, neki misle čak dvanaest

Čuvena četvorka su Džon, Džejms, Džordž i Ričard, ako ćemo po krštenim imenima. Naime, pravo ime Pola Makartnija jeste Džems Pol Makartni, dok se Ringo Star zapravo zvao Ričard Starki. Obojica su mislila da bi im izvesna korekcija imena dobro došla, i biće da nisu pogrešili.

Bitlsi su ime dobili kopirajući Badija Holija i njegove Kriketse. Njihov tadašnji član predložio je da se zovu Bitlsi (pisalo se "beetles" po citatu iz filma "The Wild Ones", što je brzo promenjeno u "beatles" zbog bit muzike koju su svirali). Jedno vreme su se zvali Srebrni bitlsi (Silver Beatles), da bi konačno ostali samo The Beatles.

Originalni bubnjar Pit Best bio je "glavni frajer" u grupi, a njegova majka im je omogućila prve koncerte u svom klubu "Kasba" u Liverpulu. U to vreme smatralo se da su Bitlsi njegov bend. Kada ga je Brajan Epštajn izbacio iz sastava pred snimanje prvog singla, obožavaoci su organizovali proteste uzvikujući "Pit zauvek, Ringo nikad".

Inače, svirao je sa Bitlsima na njihovom prvom televizijskom nastupu. Bitlmaniju je odživeo skromno i povučeno, a danas je vlasnik jednog paba u Liverpulu. To što je bio bitls isplatilo mu se tek 1995, kada je objavljena "Antologija" na kojoj su bili snimci na kojima je i on svirao, te je tako konačno zaradio neke pare (preko milion funti).

Bitlsi su tokom karijere imali problema sa bubnjarima, a najveći se desio usred bitlmanije, 1964. godine. Na nekom foto-sešnu Ringo Star je kolabirao i ustanovljeno je da ima zapaljenje krajnika praćeno visokom temperaturom, te da bi morao na operaciju. U to vreme Bitlse su cedili ko limun (skoro kao danas), tako da je u pitanju bila turneja po Skandinaviji, Holandiji i Australiji koja je počinjala koliko sutra. Epštajn je smatrao da turneja ne bi smela da se otkaže i angažovao je stidljivog momka pod imenom Džimi Nikol, koji je poznavao opus grupe. On je sa Bitlsima odsvirao nekoliko koncerata, svi su prema njemu bili maksimalno ljubazni, ali malo je reći da se nije uklopio. Na pitanja ostalih momaka kako mu izgleda cela stvar sa njima, imao je običaj da odgovori "pa, popravlja se". Par godina kasnije to je bio motiv Makartniju da napravi istoimenu pesmu (It's Getting Better).

Važni članovi bili su i Stjuart Satklif, prvobitni basista, koji zapravo nije umeo da svira ali je bio odličan prijatelj sa Lenonom; potom klavijaturista Bili Preston, koji je svirao na njihovim kasnijim pločama; tehničar Mal Ivans, koji je brinuo o svim njihovim koncertima i snimanjima; pres ataše Derek Tejlor i, naravno, njihov producent Džordž Martin i menadžer Brajan Epštajn.

Svoju prvu ploču "Please, Please Me" snimili su za samo jedan dan (ploča inače ima deset pesama). To joj nije nimalo smetalo da na vrhu britanske liste provede čak trideset nedelja (današnjim velikim bendovima dešava se često obrnuto: snimaju trideset nedelja, a hit su samo jedan dan).

Iako su većinu pesama potpisali kao tandem, Lenon i Makartni su tek nekoliko zaista napravili zajedno. "She Loves You" je prva pesma koju su potpisali kao Lenon–Makartni, do tada su se potpisivali kao Makartni–Lenon.

Interesantno je da je Pol Makartni za pesmu "Yesterday" prvo smislio muziku, a tekst o kojem je razmišljao počinjao je sa "kajgana" (Scrambled Eggs).

Bend je počeo da se raspada kada im je umro menadžer Brajan Epštajn (27. avgusta 1967, od prekomerne doze narkotika). Bitlsi su u to vreme uveliko koristili drogu (Mik Džeger je jednom prilikom izjavio da mu je prvi džoint u životu dao Pol Makartni) i bili pod snažnim uticajem Mahariši Maheši Jogija. Konačni razlog za razlaz 1970. godine bila je nesloga oko toga ko će biti novi menadžer grupe. Makartni je želeo da to bude njegov tast, inače poznati njujorški advokat, dok je ostatak grupe insistirao na Alanu Klajnu.

U to vreme širile su se glasine da je Pol Makartni poginuo u saobraćajnoj nesreći još 1966. godine i da ga je zamenio pobednik jednog takmičenja za najvernijeg dvojnika. Uporište za ove tvrdnje teoretičari zavere nalazili su u činjenici da su Bitlsi te godine prestali da sviraju uživo, a dokazi su nađeni puštanjem nekih njihovih pesama unazad. Tada su se navodno mogle čuti poruke tipa "Pol je mrtav".

Manija puštanja ploča unazad se raširila, tako da su Bitlsima pripisani satanistički uticaji. (Čarls Menson je masakrirao Šeron Tejt, suprugu reditelja Romana Polanskog, a na sudu se branio tvrdnjom da je bio pod uticajem poruka iz pesama Bitlsa. Nije mu pomoglo, osuđen je na doživotnu robiju.)

Komičar Bil Hiks takvima je poručio da "svako ko ima potrebu da pusti ploču unazad ne treba da traži đavola, dovoljno je da se pogleda u ogledalo", kao i da većina današnjih pop atrakcija zapravo bolje zvuči kada se puste unazad.

prethodni sadržaj naredni

vrh