TV Manijak

Vreme broj 522, 04. januar 2001.

UKLJ / ISKLJ
Tajna uličnog štanda

Sve je počelo kupovinom. Narod koji nema struju ima po definiciji višak vremena, i počela je grozničava, opsesivna i manična kupovina. Kroz prodavnice se guralo kao kroz autobuse u špicu, a broj uličnih štandova se geometrijskom progresijom umnožavao kako se bližila najluđa noć. Jedan ulični prodavac davno mi je otkrio čarobnu formulu dobro uređenog uličnog štanda. Tajna je u tome da kiosk, kartonska kutija ili metalni kontejner kupcu liči na ekran televizora. Tako je koncept tele-šopa preveden na srpsko shvatanje marketinga i njegove estetike. Naš narod ne voli da kupuje iz fotelje, i to iz mnogo razloga. Nema cenkanja, pipkanja, strateškog kruženja i što je najvažnije – guranja. Para ionako odavno nema.

U samoposluzi sam video penzionere koji kupuju pivo i donose prazne flaše na kojima je pisalo SRETNA NOVA 2000. Dakle, neko na pivce čeka i po godinu dana.

Čekala se, bogami, i struja. Srbija je podeljena, ne prema autonomaškim već prema EDB merilima i to u četiri grupe. Neobično je bilo pratiti TV program kada vam satnicu određuje onaj što isključuje struju. Dakle, sine svetlo posle ponoći, a ja ugledam koministarku Biserku Matić na snegom zavejanom Svetom Iliji. Onda mrak, pa neki okrugli sto o energetskom stanju i nivou hidroakomulacija. Opet mrak. Najlepše je što više nema udarnog termina, već ko šta ukači. Jedino su skupštinski prenosi zahvalni za isključenja. Kad god dođe struja, vidim da vojvoda polemiše i replicira, s akcentom na novčanicu sa Njegoševim likom. Taman da proverim prema svetlu, opet mrak. Presavijanje novčanica da bi se dobio određeni lik, ili se postojeći karikirao, inače je omiljeni srpski hobi i star je koliko i robno-novčana razmena na ovim prostorima.

A onda su počele da pucaju petarde, došla je struja i počeo je novogodišnji TV program.

RTS je program započeo specijalnim izdanjem Beogradskog programa. Uopšte, glamur je zamenila gigantska pričaonica sa gomilom gostiju, tako da ste nakon Kristala mogli da vidite npr. Nebojšu Čovića, pa predstavnike nevladinih organizacija, pa najlepšu JAT-ovu sjuardesu, i tako sve do šou programa Lepe Lukić i "Porodičnog blaga". Blistavi trenutak je naravno – Lane Gutović. Sve u svemu, upeglana narodnjačka varijanta, smešana sa Ribljom čorbom i snimcima sa Trga republike. Vreme velikih besplatnih koncerata je izgleda definitivno iza nas.

TV Pink je takođe, čini mi se, zapao u kreativni ćorsokak. Ukoliko se trudite da čitave godine budete Grand cirkus, onda u novogodišnjem programu sami sebi postavite nerešiv zadatak. Kako napraviti vašar veći od sopstvenog. Nije pomogao ni maskenbal narodnjaka, a nije mi ni jasno čemu maske. Kao da tokom godine pevaju u kućnim mantilima, a što se fizionomija tiče, tu maske uopšte nisu potrebne.

Crnogorci su se u Budvi provodili uz Čolu, a mi smo ih gledali posredstvom BK. Mamutska emisija "Bulevar", dobila je epske dimenzije i potpuno izgubila nit radnje. Da ne bi Čole – mrka kapa.

Ostatak programa bio je relativno predvidljiv. To znači ART filmovi, Studio B – strani programi, Politika – programi za koje nikada nećemo saznati jesu li plaćeni. Svetla tačka svakako su skečevi Dejva Alena.

Najčudniji TV program emitovao je YU info kanal. Bila je to kombinacija aforizama iz studija, kontakt programa sa projugoslovenskim gledaocima iz Crne Gore i praćenja Nove godine preko stranih satelitskih programa. Tako smo videli novogodišnju čestitku kineskog predsednika, kineske Bitlse, vatromet u Sidneju i Londonu... Kod nas su i dalje rokale petarde.

Svaki Cigo svoga konja hvali, pa je red da se osvrnem i na TV B92. Možda se prvi mačići u vodu bacaju, ali mi se čini da smo nakon mnogo godina dobili (ne samo novogodišnji) program koji izgleda drugačije. Niste u ponoć morali da gledate kolce, upoznali ste nove TV zvezde, slušali ste dobru muziku i videli ste sliku jedne drugačije Srbije. TV B92 nije radio kojem je dodata slika, što je po meni veoma važno, već potpuno novi prozor u predstojeći vek. Izbegnut je koncept glamuroznog vašara (dakle nije baš sve u parama), a gledaoce (nadam se) nije uplašio drugačiji pogled na svet.

Valjda su ih više uplašile ove kineske petarde...

Dragan Ilić

predhodni sadržaj naredni

vrh