Politika

Vreme broj 522, 04. januar 2001.

Prevremene čestitke
Da žive drugačije

Vladajuća koalicija se razišla, ali Liberalni savez nudi Đukanoviću dobre usluge ukoliko sastavi kristalno jasno referendumsko pitanje

Odlučnost crnogorske vlasti oko referenduma u Crnoj Gori više je nego evidentna. Na određeni način kampanja za odluku građana već je počela. Građani Crne Gore su pred Novu godinu u poštanskim sanducima našli čestitku, za sada nepoznatih pošiljalaca, na kojoj je pisalo "Srećna Nova Crna Gora". Tu čestitku u novinama su pronašli i čitaoci nekoliko dnevnih novina, a na državnoj televiziji već se nekoliko dana vrti muzička numera sa istom porukom. Narednih dana će toga biti, kako se saznaje, još više jer se priprema velika kampanja u kojoj će se građanima objasniti o čemu je zapravo riječ i koje su to prednosti i povoljnosti najavljene nove Crne Gore. No prije toga, narednih dana trebalo bi konačno da se vidi na koji način će se prekomponovati crnogorska politička scena, odnosno da li će se zbog izlaska Narodne stranke iz Vlade ići na vanredne izbore, pa tek onda na referendum.

Sudeći prema raspoloženju članova Glavnog odbora Demokratske partije socijalista (DPS), koji je zasijedao prošle nedjelje, ta partija je spremna i za taj čin jer, kako se saznaje, nekoliko poslednjih sondaža javnog mnjenja govori da bi u tom slučaju DPS samo ojačao lidersku poziciju. Vanredne izbore zagovaraju i Socijalistička narodna partija (SNP) te Narodna stranka, koje tvrde da svako drugo rješenje, a pogotovu obezbjeđenje podrške vladi u parlamentu uskakanjem liberala, nosi veliki rizik, rast tenzija, pa i moguće sukobe.

I jedni i drugi ocjenjuju da su DPS i Socijaldemokratska partija (SDP) izigrali građane koji su koaliciji "Da živimo bolje" dali povjerenje za program koji je najavljivao demokratsku Crnu Goru u demokratskoj i međunarodno priznatoj Jugoslaviji. Uz to lider Narodne stranke Dragan Šoć kaže da raspad koalicije znači neminovnost izbora, pa tek nakon toga može se ići na referendum, ali stvari sasvim drugačije vidi dr Veselin Pavićević, profesor izbornog prava iz Podgorice, koji za "Vreme" kaže da se sve svodi na obezbjeđenje većine u parlamentu, odnosno, kako kaže, ukoliko Liberalni savez uđe u Vladu ili je samo podrži, onda su izbori sada nepotrebni. U slučaju da jedna stranka istupi iz koalicije DOS u Srbiji, to ne znači da bi izbori bili neminovni, kaže Pavićević. Kada bi se, po njemu, primenjivao pomenuti princip SNP-a i narodnjaka, onda bi i SNP trebalo da istupi iz saveznog parlamenta zato što je bio u predizbornoj koaliciji sa SPS-om i JUL-om, a poslije izbora su ostavili Miloševića i sklopili koaliciju sa DOS-om, mada je na saveznim izborima SNP u Crnoj Gori dobio glasove prije svega zbog Slobodana Miloševića. Izbori su nepotrebni ukoliko se postigne dogovor sa liberalima, kategoričan je Pavićević.

"Sve opcije su otvorene", izjavio je predsjednik IO DPS-a Miodrag Vuković, "i rješenje će se naći u komunikaciji sa svim relevantnim subjektima u Crnoj Gori". Liberali su se, međutim, prije desetak dana ponudili da podrže Vladu ukoliko im se garantuje da će na referendumu pitanje biti kristalno jasno i nedvosmisleno. Miodrag Živković, politički lider liberala, za "Vreme" kaže da bi izbori odložili referendum, a Crna Gora nema vremena da čeka na izjašnjavanje o državno-pravnom statusu jer, kako je rekao, ona je isuviše dugo čekala. Ne zna se da li je tokom novogodišnjih praznika bilo kontakata DPS-a i SDP-a sa liberalima, ali je sasvim izvjesno da će se nešto više o tome znati kada ovaj broj "Vremena" uđe u štampu.

Velizar Brajović

prethodni sadržaj naredni

vrh