Politika

Vreme broj 523, 11. januar 2001.

Ko će, kada i kako suditi Slobodanu Miloševiću
Karla kuca na vrata

U 2001. godini više se javno ne postavlja pitanje treba li suditi bivšem srpskom vođi Slobodanu Miloševiću. Glavna dilema je, izgleda, gde će mu se suditi – mada se nešto tiše raspravlja i o tome za šta bi Milošević najpre trebalo da odgovara. Postoji nekoliko mogućnosti, od kojih su sve više ili manje komplikovane  

Jedno od "čistih" rešenja bilo bi da se bivši predsednik Savezne Republike Jugoslavije, isporuči Hagu zajedno sa najbližim saradnicima koji su takođe optuženi pred Međunarodnim krivičnim tribunalom za ratne zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji.

Bivši režim je tvrdio da jugoslovenski ustav izričito zabranjuje ekstradiciju naših državljana. Uz to su beskonačno ponavljali da Savet bezbednosti UN-a uopšte i nije bio ovlašćen da osniva ad hoc tribunal, da je Tribunal za Jugoslaviju politički instrument za mešanje u ratni sukob u korist "nekih" strana i slično – mada je Milošević svega toga morao biti svestan kad je u Dejtonu potpisao obavezu SRJ da sarađuje sa Haškim sudom. Dejtonski sporazum nigde ne pominje da je ekstradicija obavezan oblik saradnje – ali, razume se, ne isključuje tu mogućnost.

Bilo je pravnika koji su i u Miloševićevo vreme o Hagu govorili drugačije, a pre neki dan je i renomirani ustavni pravnik Pavle Nikolić izjavio da ustavne smetnje ekstradiciji ne postoje, jer ovde nije reč o izručenju drugoj državi, već međunarodnom sudu koji su osnovale Ujedinjene nacije – što bitno menja stvar.

RATNI ZLOČINI: Zajedno s najbližim saradnicima Milanom Milutinovićem, Vlajkom Stojiljkovićem, Dragoljubom Ojdanićem i Nikolom šainovićem, bivši jugoslovenski predsednik je pred Haškim sudom optužen u maju 1999, u jeku NATO bombardovanja Jugoslavije.

Na teret su mu stavljeni ratni zločini protiv civilnog stanovništva na Kosovu, odnosno ubistvo skoro 400 kosovskih Albanaca (od toga više od 70 staraca, više od 30 žena i više od 20 dece) u Račku, Beloj Crkvi, Velikoj i Maloj Kruši, Đakovici i Crkolezu u januaru, martu i aprilu 1999.

Glavni tužilac Tribunala Karla del Ponte u jesen te godine najavljivala je da će Miloševića optužiti i za genocid, odnosno proširiti optužnicu i na zločine počinjene u Hrvatskoj i BiH, kao i na Kosovu tokom 1998. godine. To, međutim, nije učinjeno – bar ne javno – a rezultati temeljnog rada haških istražitelja nisu potvrdili ni navode iz postojeće optužnice.

"Naš prioritet, razumljivo, moralo je biti istraživanje onih lokacija koje su navedene kao mesta zločina u optužnici protiv predsednika Miloševića i drugih vođa", objasnila je Karla del Ponte u jesen 1999, sumirajući rezultate prve ture istraživanja navodnih masovnih grobnica na Kosovu. Ipak, rezultati nisu bili sasvim očekivani: optužnica je, na primer, navela 130 muškaraca koje su srpske i jugoslovenske snage opljačkale, a zatim ubile u dreničkom selu Izbici 28. marta 1999. Umesto leševa, pronađena je samo prekopana zemlja.

Mnogi ovdašnji pravnici i analitičari, čak i oni najmanje naklonjeni Miloševiću, misle da je haška optužnica vrlo tanka i da bi ga neki dobar advokat mogao i odbraniti.

Postoje mišljenja da bi isporučivanje Miloševića Hagu bilo dobro za političku stabilnost u zemlji, da naprosto nije zdravo što je on i dalje ovde.

NJUTNOVI ZAKONI: Problem je u tome što bi Milošević pred Haškim sudom odgovarao samo za ratne zločine – jer je Tribunal samo za njih i osnovan – a ne i za druga krivična dela koja građani Srbije veruju da je počinio. "Jedini zakoni koje Milošević nije prekršio jesu Njutnovi", izjavio je svojevremeno, pre nego što je postao koministar policije u prelaznoj vladi Srbije, bivši sudija Boža Prelević.

Ukoliko bi se Miloševiću sudilo pred našim sudom, mogao bi odgovarati kako za ratne zločine – jer su odredbe međunarodnih konvencija koje zabranjuju ratne zločine i zločine protiv čovečnosti upisane i u domaće zakone – tako i za svakovrsne zloupotrebe položaja, od političkih do finansijskih.

Laik bi, listajući Krivični zakon, verovatno prepoznao Miloševićev model vladavine u valjda svakom drugom članu. Tamo su između ostalog navedena i sledeća krivična dela: podsticanje na agresivni rat; podsticanje na genocid i ratne zločine; ratni zločini protiv civilnog stanovništva; podsticanje nacionalne, rasne i verske mržnje; narušavanje ugleda strane države; narušavanje ugleda međunarodne organizacije; zloupotreba položaja; narušavanje jedinstvenog jugoslovenskog tržišta; stvaranje monopola...

HAŠKI MONITORI: Postoje bar dva važna pitanja kad je reč o mogućnosti da se Miloševiću sudi pred domaćim sudom. Prvo je – da li bi Haški tribunal, odnosno UN, smatrao da je SRJ time ispunila međunarodne obaveze? Drugo je – da li su naši sudovi u stanju da obave tako ozbiljan posao? Ni na jedno od tih pitanja ne postoji bezuslovan odgovor.

Statut Haškog tribunala dopušta mogućnost da se optuženom sudi u zemlji, s tim da se suđenje odvija pod pojačanim nadzorom Tribunala. Njihovi ljudi bi, dakle, pratili suđenje, pa bi mogli ili zaključiti da je sve to korektno i da je pravda zadovoljena, ili pak da nije u redu – u kom slučaju bi tražili da se optuženom ipak sudi u Hagu. Naime, Tribunal ima primarnu nadležnost za ratne zločine za koje je okrivljeni optužen i pred Tribunalom, te mu on može ponovo suditi za isto delo ako oceni da je domaći sud sebe proglasio nadležnim samo zato da bi onemogućio nadležnost Tribunala.

Pojavljuje se, međutim, pitanje da li bi naš sud procenjivao dokaze o ratnim zločinima koje je prikupio Tribunal, ili bi raspolagao nekim svojim dokazima. Stručnjaci procenjuju da je malo verovatno da jedan međunarodni sud sebi dopusti da servisira domaći sud – makar bila reč i o Miloševiću.

STANJE U SUDU: Kad je reč o stanju u pravosuđu, nepodeljeno mišljenje pravnika i drugih građana je da je ono – grozno.

Zoran Ivošević, bivši sudija Vrhovnog suda smenjen u jednoj od čistki bivšeg režima, nedavno je izjavio da u Srbiji ne postoji "pristojno sudstvo" u kojem bi bilo postavljeno pitanje pravne odgovornosti pojedinaca. Za "Vreme" podseća na neke od ključnih momentata "zagađivanja" te oblasti, na svojevremenu pretnju vođe radikala Vojislava šešelja da će zavesti red u sudstvu – što je i učinio, dovodeći "svoje" ljude u pravosudne organe proporcionalno zastupljenosti njegove stranke u saveznom i republičkom parlamentu. Pre izvesnog broja godina bila je čuvena izjava da će se "kamionima dovoziti sudije u Beograd" ukoliko oni nastave da napuštaju posao zbog očajnog materijalnog stanja. Jedan od takvih sudija "iz kamiona" pištoljem je u jednoj beogradskoj sudnici pretio veštaku koji mu nešto nije bio po volji. Na svojim mestima su i posle pada bivšeg režima uglavnom ostali predsednici sudova preko kojih je izvršna vlast uticala na pravosuđe...

Prema Ivoševiću, nije glavni problem u tome što u sudovima više nema dovoljno dobrih pravnika. Ima još dovoljno dobrih profesionalaca koji su u Miloševićevo vreme ćutali zbog oportunizma, ali koji bi sad, kad je opasnost prošla, znali da sude i po zakonu. Osim toga, najlakše od svega bilo bi vratiti na posao brojne najurene sudije. Pravi problem je u izgubljenom poverenju u sudove.

"U IME NARODA": "Nezavisan sud trebalo bi da je pleonazam, ali nije", kaže Zoran Ivošević, podsećajući da je sud najviše kompromitovan baš u delikatnim, politički važnim predmetima. Suđenje Miloševiću bilo bi ozbiljno političko suđenje – ali je veliki problem ko bi mu ovde nepristrasno mogao suditi "u ime naroda". Najgora od svih varijanti bila bi da se suđenje Miloševiću pretvori u farsu nalik onoj kad je pred septembarske izbore priređeno suđenje zapadnim vođama zbog bombardovanja SRJ, pa je tako sudija u Okružnom sudu u Beogradu – za tu priliku doveden iz Čačka – otvorio proces uzvikujući: "Vilijem Klinton i ostali, neka uđu!"

I dr Vojin Dimitrijević, direktor Beogradskog centra za ljudska prava, sumnja da bi Milošević ovde dobio nepristrasno suđenje. "Sudili bi mu ili oni koje je gonio ili – što je za bivšeg predsednika još gore – oni koje je protežirao, pa sad imaju potrebu da se dodvore novim vlastima." Dimitrijević veruje da prvi korak u sređivanju pravosuđa mora biti vraćanje najurenih sudija na posao.

Eventualno suđenje Miloševiću pred domaćim sudom otvara i pitanje spremnosti domaće javnosti da se suoči sa ratnim zločinima počinjenim u njeno ime. Koministar pravde u Prelaznoj vladi Srbije ocenio je krajem prošle godine da bi Miloševiću trebalo da sudi Haški tribunal: "Mi ne možemo da obezbedimo pravosuđe takvog kvaliteta koje može Miloševiću da sudi... Njegov odlazak u Hag bitan je i zato što ljudima ovde još nije jasno šta se sve događalo, što nije dovoljno sazrela svest koliki su zločini napravljeni od ove države i u njeno ime."

Budući premijer Srbije Zoran Đinđić je u jednom intervjuu B92 prošlog decembra rekao da "Slobodan Milošević treba da ide u zatvor zato što je naložio izbornu krađu, naredio mnoga ubistva i vodio ratove", kao i zbog prebacivanja milijardi dolara na njegove račune i račune njegovih saradnika u inostranstvu.

Vladan Batić, kandidat za ministra pravde u budućoj Vladi Srbije, naveo je pre nekoliko dana da bi Milošević po jugoslovenskom Krivičnom zakonu mogao biti gonjen, između ostalog, za krivična dela priznavanja kapitulacije i okupacije.

Postoje, međutim, i mišljenja da jugoslovensko pravosuđe jeste u lošem stanju, ali ne baš toliko da se ne bi moglo na ozbiljan način suditi Miloševiću.

PRELAZNA REŠENJA: Između isporučivanja Miloševića Hagu i suđenja pred domaćim sudovima postoji nekoliko prelaznih rešenja.

Već se, na primer, pominje mogućnost da mu Haški tribunal sudi u Beogradu, što dopušta i Statut tog suda. Time bi se izbegao problem ekstradicije. Međutim, zasad je nepoznato da li bi Tribunal na to pristao jer bi – između ostalog – verovatno ubrzo bio suočen sa sličnim zahtevima iz Zagreba, a možda i iz drugih mesta.

Ova bi varijanta, kako napominje dr Dimitrijević, bila tehnički vrlo komplikovana: trebalo bi obezbediti prisustvo optuženog i njegovu bezbednost, slobodno prisustvo svedoka i njihovu bezbednost – kao i prisustvo i bezbednost ostalih optuženih među kojima je, kao što je poznato, i sadašnji predsednik Srbije Milutinović.

Odlazeći američki državni sekretar Medlin Olbrajt je u nedavnim razgovorima sa jugoslovenskim ministrom spoljnih poslova Goranom Svilanovićem u Vašingtonu izjavila da SAD "ne bi bile protiv toga da se Slobodanu Miloševiću sudi za ratne zločine u Beogradu, ali pod jurisdikcijom Haškog tribunala", s tim što je ponovila da je jedan od ključnih uslova za dalje uključivanje Jugoslavije u međunarodne integracije puna saradnja jugoslovenskih vlasti sa Hagom.

KO ODLUČUJE: Razume se, Olbrajt nije – barem ne formalno – nadležna da određuje modalitete suđenja bivšem jugoslovenskom predsedniku, te je izjavila da bi o tome trebalo da se dogovore vlasti u Beogradu i Karla del Ponte. Tužilac je, međutim, preko svog portparola već izjavila da se Miloševiću i saradnicima mora suditi baš u Hagu. Nije baš sasvim sigurno ni to da je ona ta koja će odlučivati u toj stvari, jer domaći eksperti tvrde da je odluka u rukama predsednika Haškog suda Kloda Žorde. Uostalom, jasno je da nije reč samo o pravnom već i o političkom pitanju, i da se neće o svemu pitati samo Haški sud.

O suđenju Miloševiću će u svakom slučaju biti još mnogo reči. Poseta Karle del Ponte Beogradu najavljena je za 22. januar, a SAD su već ranije poručile da očekuju neke vrlo konkretne korake na planu suđenja ratnim zločincima do 31. marta.

Predsednik SRJ Vojislav Koštunica dosad nije imao nijednu lepu reč za Haški tribunal, naprotiv. Međutim, ministar Svilanović kojeg je Koštunica lično izabrao na to mesto rekao je u Vašingtonu da će SRJ "poštovati obaveze prema Hagu" pošto je to "prihvatila Dejtonskim mirovnim ugovorom". Dodao je da svi koji su počinili ratne zločine za to moraju odgovarati pred licem pravde, te da je sa Olbrajtovom razgovarao o "nekoliko ideja" u vezi sa haškom optužnicom protiv Miloševića. Nije, međutim, najavio bilo kakvu spremnost SRJ da isporuči Miloševića Hagu, već je – verovatno namerno nejasno – rekao da su jugoslovenske vlasti otvorene prema ideji da se osumnjičenima za ratne zločine "sudi u saradnji sa haškim tribunalom na teritoriji SRJ".

O prilikama u zemlji ponešto govori i to što se protiv Svilanovićevih izjava o spremnosti da se Miloševiću sudi u Beogradu u saradnji sa Tribunalom odmah pobunio njegov nominalni šef, savezni premijer Zoran Žižić, rekavši da to odstupa od zvaničnog stava savezne vlade. Pored Žižića, protestovala je i Socijalistička partija Srbije. U novinama se mogla naći vest da SPS smatra da je Svilanovićev stav o ispunjavanju obaveza prema Tribunalu "suprotan nacionalnim i državnim interesima srpskog naroda i države Srbije i Jugoslavije", te da "prihvatanje političkog tribunala da sudi braniocima otadžbine" nije ništa drugo nego "odricanje države i naroda od prava na samoodbranu".

O svemu tome je, međutim, predsednik SPS-a trebalo da misli znatno ranije.

Roksanda Ninčić

prethodni sadržaj naredni

vrh