Politika

Vreme broj 523, 11. januar 2001.

Francuska
Istraživanje i čekanje

Nadležne ustanove, ne samo u Francuskoj, ne jure pred (uranijsku osiromašenu) rudu. Imaju kad izaći sa službenim saopćenjima, jer vrijeme poluraspada uranija 238 iznosi tek četiri i pol milijarde godina  

Nakon Belgije, Španjolske, Portugala i Italije, bauk "balkanskoga sindroma" kruži i Francuskom. U četvrtak 4. januara, francusko je ministarstvo obrane priznalo da su četiri vojnika koji su služili u bivšoj Jugoslaviji oboljeli od leukemije i da se liječe u vojnim bolnicama. Peti, koji pati od sličnih simptoma, nije bio na službi u bivšoj Jugoslaviji. Portparol ministarstva, Žan-Fransoa Biro također najavljuje da će Francuska sudjelovati na sastanku NATO-a, 9. januara u Briselu, na kojem će se, a na zahtjev Italije, procjeniti rizik što ga je po zdravlje savezničkih vojnika moglo imati to što su američke vojne snage u toku intervencija u bivšoj Jugoslaviji koristile municiju s osiromašenim uranijom. Francuski ministar obrane Alen Rišar tim je povodom izjavio da se Francuska pridružuje talijanskom koraku te napominje da će od "američkih partnera zatražiti da budu otvoreni oko ovoga pitanja".

Lavina je pokrenuta zvonkim pozivom predsjednika talijanske vlade Đuliana Amata da "NATO kaže istinu". "Balkanski sindrom" – mlađi brat "zaljevskog sindroma" – zgodan je naziv za patološke pojave izazvane upotrebom osiromašena uranija na bojnom polju, jer porijeklo vezuje uz žrtvu a ne uz uzročnika. Francuski umirovljeni general Pjer-Mari Galoa, otac francuskog nuklearnog programa, još je prije nekoliko godina upozoravao kako je upotreba osiromašena uranija "čudovišna glupost": "Amerikanci nisu razmišljali o posljedicama. Hoteći učiniti svoje oružje efikasnijim, ponašali su se kao šegrti-šeprtlje. ...Tenkovski je rat moralno prihvaćen; ako se tenkovi opskrbe tom vrstom municije, to znači da je ubuduće moralno prihvatljiv i kemijsko-nuklearni rat i da kontaminacija radioaktivnošću postaje normalna."

Francuska raspolaže tom vrstom municije (topovske granate 120 mm na tenku Lekler), ali ih francuska vojska "nije koristila", reći će Rišar. Ipak, francuski je kontingent razmješten u zonama u kojima su američki avioni A10 – ubojice tenkova – gađali jugoslavenske tenkove i oklopna vozila. Spomenuti portparol francuskog ministarstva Žan-Fransoa Biro napominje da je već u junu 1999. ministarstvo osnovalo "radnu grupu" koju čine predstavnici generalštaba, Komesarijata za atomsku energiju i javnoga poduzeća za kopneno oružje Giat Industries, koje proizvodi tu vrstu municije, kako bi se ispitali zdravstveni problemi nastali vjerojatno uslijed upotrebe osiromašena uranija. "Zaključci ove radne grupe još uvijek nisu objavljeni." Rečeno je samo to da: "za sada, ova istraživanja pokazuju, kao i ona koja vodi NATO, da ne postoji izravna veza između leukemije i osiromašena uranija. Ali, istraživanja se nastavljaju." Ipak, jedan od vodećih francuskih eksperata Patrik Žerasimo, istraživač u zdravstvenoj službi francuske vojske, tvrdi da se ne može jednim potezom ruke odbaciti svaki rizik, u otvorenoj aluziji na NATO-ovo demantiranje bilo kakve uzročno-posljedične veze oboljenja i izlaganja osiromašenom uraniju. Najoriginalniji pokušaj odbacivanja bilo kakve veze između patoloških pojava i osiromašena uranija dao je zapovjednik KFOR-a talijanski general Karlo Kabiđozo: "Jamčim da ne postoji nikakva veza između smrti od leukemije i projektila s osiromašenim uranijom." No, nije stao na tome, već podastire nevjerojatan podatak da većina talijanskih vojnika oboljelih od "balkanskog sindroma" za boravište ima Sardiniju, "što bi moglo ponuditi neko drugo objašnjenje porijekla njihove bolesti". Očigledno, talijanskoga generala ne može ništa pokolebati, pa ni novinarsko zanovijetanje po kojem nijedan netalijanski vojnik pogođen istom bolešću nema uredno prijavljen boravak na lijepoj Sardiniji.

NATO je priznao da je koristio streljivo s osiromašenim uranijom tek godinu dana nakon početka intervencije protiv Jugoslavije, u martu 2000, i to u pismu upućenom UN-u, precizirajući da su avioni A10 najviše projektila s osiromašenim uranijom ispalili u zoni autoputa koji povezuje Peć i Prizren, na području Kline i Prizrena, te sjeverno od linije Suva Reka-Uroševac.

Afera oko "zaljevskog" ili "balkanskog sindroma" – nominacija koja bi hipercivilizirani Pentagon trebala osloboditi bilo kakve odgovornosti, i "čudnu" bolest etiološki vezati uz urođenike nepristupačnih oblasti, kao neku vrstu galopirajućeg tripera – pokrenuta je u Francuskoj u više navrata, i svaki put bila stavljena ad acta. Početkom septembra prošle godine, štampa je zabilježila izlaganje Asafa Durakovića (stručnjaka za nuklearnu medicinu sa stažem u Pentagonu i profesora na vašingtonskom univerzitetu Džordžtaun) pred sudionicima kongresa Evropskog udruženja za nuklearnu medicinu održanog u Parizu. Profesor Duraković je tada uzbudio duhove tvrdnjom da je osiromašeni uranij uzrok patologiji poznatoj kao "zaljevski sindrom". Dva mjeseca kasnije, tokom saslušavanja pred parlamentarnom komisijom, francuski general Mišel Rokžofr, bivši zapovjednik francuskih snaga u Zaljevu, na pitanje jednog zastupnika ("Jeste li obavijestili svoje vojnike o tome da američko zrakoplovstvo koristi projektile s osiromašenim uranijom i što ste uradili da biste ih zaštitili?) odgovorio je: "To sam saznao tek kasnije. Amerikanci mi nisu nikada skrenuli pažnju na opasnost do koje može doći u kontaktu s tom municijom. Da je postojao takav rizik, mislim da bismo o tome govorili."

Nadležne ustanove, ne samo u Francuskoj, ne jure pred (uranijsku osiromašenu) rudu. Imaju kad izaći sa službenim saopćenjima, jer vrijeme poluraspada uranija 238 iznosi tek četiri i pol milijarde godina.

Francuska je podržala talijanski zahtjev da od NATO-a zatraži objašnjenja, ali njen ministar obrane ponavlja da bi "napuštanje municije s osiromašenim uranijom značilo gubitak prednosti u prvim borbenim linijama". U velikim nacionalnim medijima još nismo pročitali ni čuli ijednu izjavu koja bi pokazivala bar glumljenu zabrinutost ili sažaljenje zbog sudbine izravno ciljanog stanovništva imaginarnog Balkana.

Frano Cetinić

prethodni sadržaj naredni

vrh