Nuspojave

Vreme broj 523, 11. januar 2001.

Pilula za revoluciju

Da li je Velja srpski Valensa?  

Simpatizeri, sledbenici i (ne)legitimni naslednici kojekakvih savremenih revolucija najviše obožavaju, kad se prah i pepeo prevratnog gibanja malo slegnu i nastupi neizbežni period "razočaranja" – savršeno prirodna stvar, nešto poput muškog postkoitalnog sindroma – da se raspravljaju oko toga da li revolucija jede svoju decu, ili pak, deca obično poklopaju svoju majku Revoluciju (u svakom slučaju se radi o nekoj formi rodoskvrnog kanibalizma). Parafrazirajući, dakle, neumrlog Marksa, mogli bismo reći da se do sada raspravljalo o dijalektičko-gastronomskom odnosu Revolucije i Dece, a radi se o tome da bi trebalo nekako, zarad opšteg dobra, izmisliti kontraceptivnu pilulu za Revoluciju! Drugim rečima, revolucija je sama po sebi već prilično neprijatna stvar, a tek njena deca – da te bog sačuva! Ala je to razmaženo i zahtevno, sakloni Bože; a tek što zna da se dernja ako mu ne udovoljiš... Što kaže onaj Lala kad ga je pitalo kako je preživeo okupaciju: ta okupaciju još i nekako, ali oslobođenje – ju, ju, nikako...

Pogledajte, recimo, znameniti srpski Peti Oktobar: evo, već je napisalo i objavilo knjigu (ej, knjigu!), bogato ilustrovatu, o Bageristi Džou, tom pola-Aliji Sirotanoviću pola-Bošku Buhi srpskog postkomunizma! Šta tek reći o tome da je svaka Javna Ličnost koja drži do sebe i svoje uloge u Istoriji vaskolikoj javnosti do u sitna crevca obznanila gde je bila i šta je radila tog prevratnog popodneva, s posebnim naglaskom na kubikažu suzavca koju je tom prilikom iskonzumirala oralno. O tome da je svaki ovdašnji "angažovani" pisac & intelektualac, po vlastitom priznanju, lično isprašio po turu bar po trojicu smotanih SAJ-ovaca ("Smotan si k'o SAJ-la!") i golim rukama oteo bar šest-sedam karabina iz Majke Jevrosime da i ne govorimo! Na drugoj strani, neke viđenije prestoničke "otporaše" pogdegde već delegiralo i u kojekakve Upravne Odbore! Lele majci, šta će ova mala i siromašna zemlja s tolikim Zaslužnim Građanima – ko će sve to da hrani, poji, oblači i tetoši sledećih pedeset godina?!

Sva sreća da građanin Velimir Velja Ilić, z. p. Čačak, nema nikakve veze s ovom pričom o deci revolucije (koja, avaj, ponovo nije pazila): em je čovek i pre toga bio istaknuta javna ličnost, predsednik SO Čačak (malo li je?), em kao deklarisani Tradicionalista, ubeđeni "kontrarevolucionar" i "srpski domaćin" (šta god to bilo) ne mari za takve stvari... Ili možda ipak mari?

Nešto se, naime, dešava u poslednje vreme s tim simpatičnim, živopisnim čovekom, savremenim srpskim ustanikom i hajdukom (setite se da je dobar deo bombardovanja proveo inkognito kod jataka Na planini, na Jelici, krijući se od Pavkovićevih žbira). Velja je Ilić, izgleda, sve nezadovoljniji kako je prošao u preraspodeli društvene moći (pardon, služenja narodu) unutar Nove Elite, ustoličene nakon Oktobarske Revolucije: svi, bre, avanzovali, a on ništa (ima to i kod Duška Kovačevića: "Hoću svoj deo, nećete da me prevarite!")! Malo je to za taj kapacitet, dokazan i prekaljen u Revoluciji! Zato se građanin Ilić namerio na najvišu funkciju – Predsednika Srbije, pa sve požuruje rambujeovskog šereta Milana Scheweningen Milutinovića da odstupi, a kolege DOS-ovce da ga kandiduju; ako ovi neće, veli Velja, mogu ja i sam! Ja ionako dobijem sve izbore na kojima se kandidujem (to je donedavno govorio i jedan nešto poznatiji Ilićev kolega, g. Bidža Budimirović; sad se nešto ućutao, valjda je gripozan). Razume se, želja g. Ilića da se popne na politički krov Srbije sasvim je legitimna u demokratskom poretku – imaš pasivno, a imaš i aktivno biračko pravo, pa ti vidi; za jednog profesionalnog političara ovako nešto je i sasvim prirodno. Fascinira, međutim, argumentacija kojom ovaj građanin potkrepljuje svoju samokandidaturu; tu se, pak, vraćamo na sindrom dece revolucije.

Dosta je, naime, neobično za jednog zakletog monarhistu da se gorljivo kandiduje za predsednika jedne republike, ali još je mnogo ekscentričnije kada jedan zakleti ravnogorac to čini reciklirajući partizansku kulturno-političku matricu. Velja je Ilić, naime, prilično iskreno ubeđen kako je oslobodio Beograd te da mu otuda i pripada odgovarajući – dakle: ključni – deo kolača uticaja i moći unutar nove Nove Klase; tako je onomad i Drug Tito, sve idući preko Romanije, ujahao u Beograd, da iz njega više ne izađe na svojim nogama. Radi se, dakle, o postmodernoj, unekoliko "svilenijoj" reciklaži onog "prirodnog prava" Pobednika koji Uzima Sve, na osnovu kojeg je 1944. mnoga partizanska cokula i čizma isflekala mnoga dedinjska vrata. Ovo se, dakako, može shvatiti kao metafora, mada i ne mora: govorimo ovde o jednom modelu mišljenja. Otuda u brojnim izjavama ovih dana građanin Ilić naglašeno i dosledno kombinuje svoju predsedničku nominaciju sa podsećanjem na vlastite i zemljačke revolucionarne zasluge, uz vajkanje na kvarne prestoničke mangupe koji bi da to zabašure: "Drago mi je što je Čačak u prevratu 5. oktobra imao veliku ulogu, a Čačani su tada maksimalno odradili 'posao'. Drugi žele, međutim, da to uzmu, prigrabe. Vidite i sami da jedan beogradski lobi ne ispušta to iz svojih ruku. Kao, oni su sve odradili, sve znali. Kada smo mi stigli u Beograd 5. oktobra, to je bilo mrtvo more. Ništa se nije događalo. Onda je sve krenulo. Neki beogradski političari to sve sada premeštaju u Beograd. Oni koriste medije i na njima stalno puštaju naš bager" ("Večernje novosti", 5. 1. 2001)...

Ako je, dakle, g. Ilić u imaginaciji svojih protivnika svojevrstan dosovski Bidža, onda bi u vlastitoj mogao da bude nešto kao srpski Leh Valensa. Taj je neuki električar iz brodogradilišta u Gdanjsku bio istinski simbol poljskog antikomunističkog otpora, i to ga je naposletku vaistinu ustoličilo na dužnost predsednika Poljske; tamo se, međutim, nije baš proslavio (jer, sjajni revolucionari su obično loši državnici, nije im fah), i tako je vremenom toliko razorio svoju harizmu da danas u svojoj žečpospoliti predstavlja izrazito neomiljenu, pomalo patetičnu figuru. A mogao je da bude i ostane legenda! Čovek, prosto, nije umeo da stane; tako je to kad se, usled zauzetosti revolucionarnim radom, ne čita "Parkinsonov zakon", jedan jako poučan knjižuljak o granicama kompetencije koje je pogubno prelaziti. Naročito o državnom trošku. Zato slutim da bi eventualna uspešna realizacija državničkih namera g. Ilića bila svojevrsno perpetuiranje-u-lošu-beskonačnost jednog pogubnog populističkog modela Vođe Oslobodioca, čija je jedina kvalifikacija za to mesto njegovo lavlje srce, i ona tako opasna "duhovna" sličnost i srodnost prostosrdačnom Srpskom Domaćinu. Hvala lepo, imali smo već dvojicu takvih; obojica su na Dedinju: jedan (za)uvek spava, a drugi nikada!

Teofil Pančić

prethodni sadržaj naredni

vrh