Kultura

Vreme broj 523, 11. januar 2001.

Sudbina Miroslavljevog jevanđelja
Štivo za partijske drugove

Kako su vredna fototipska izdanja završila kod Slobodana Miloševića, Mirka Marjanovića, Milana Milutinovića i drugih 

Prethodno Ministarstvo kulture Srbije proglasilo je fototipsko izdanje Miroslavljevog jevanđelja važnim zato što može poslužiti širokom krugu naučnih i kulturnih radnika kako u zemlji tako i u inostranstvu da bliže upoznaju i izuče taj dragoceni spomenik kulture, ali je, umesto ustanovama kulture, dakle naučnicima, kopije ovog našeg najpoznatijeg srednjovekovnog rukopisa namenilo pojedincima po sopstvenom izboru.

Fototipsko izdanje Miroslavljevog jevanđelja privatni je sedmogodišnji projekat Autorsko-izdavačke zadruge "Dosije" i "Službenog lista SRJ", identičan originalu, štampan u 300 primeraka, u Johanesburgu, realizovan novcem jugoslovenskih i inostranih darodavaca bez ijednog državnog dinara, praćen neprekidnim i izrazito negativnim stavom države. Kraj neprijateljstvu objavljen je naglo i iznenađujuće: na konferenciji za novinare koju je Ministarstvo kulture upriličilo povodom gostovanja svetskog reditelja Nikite Mihalkova, pokazano je fototipsko izdanje Miroslavljevog jevanđelja i najavljen je sporazum sa njegovim izdavačima. Nakon promocije, potpisan je sporazum pomenut na konferenciji za novinare. Sporazum je, između ostalog, obavezao "Dosije" da 30 kompleta (osim reprinta, izdanje sadrži i knjige komentara i istorijata rukopisa) preda Ministarstvu koje će ono podeliti Narodnoj biblioteci Srbije, Narodnom muzeju, biblioteci SANU-a, Patrijaršijskoj biblioteci, i naučnim institucijama.

Nedavno, "Dosije" je odbio da izvršava ovu obavezu sporazuma. Dušan Mrđenović, priređivač (s Veljkom Topalovićem) i glavni i odgovorni urednik "Dosijea" ovako objašnjava taj gest: "Isporuka našeg duga prema Ministarstvu vezana je za koričenje koje, kao i svaki ručni rad, dugo traje, pa smo se dogovorili da im isporučujemo po pet primeraka. Dogovorili smo se i da sertifikate za njihovih 30 primeraka (svaki reprint ima sertifikat na kome je ime vlasnika i broj primerka) ispiše naš kaligraf. Malo je reći da nas je iznenadio zahtev Ministarstva da pet sertifikata napišemo na imena Slobodana Miloševića, Mirka Marjanovića, Milana Milutinovića, Dragana Tomića, i samo jedne ustanove – Branderburške akademije umetnosti. Kad su odmah zatim tražili još dva sertifikata, za Borislava Milačića i Dragana Hadži Antića, shvatili smo da nema ništa od dogovora iz sporazuma, dakle da te knjige neće stići u biblioteke. Poslednja dvojica sa spiska Ministarstva nisu dobili reprinte. Odlučili smo da ubuduće knjige namenjene Ministarstvu sami nosimo u biblioteke, da i one ne završe kao i prvih pet. Razumemo da primerak treba da stoji u kabinetima predsednika Jugoslavije i Srbije, to je normalno, pa da sledeći ko dođe na tu funkciju zatekne knjigu, ali nam nisu bili najjasniji motivi za deljenje te knjige partijskim članovima. Mi čak nismo uspeli da saznamo da li su primerci u kabinetima ili na privatnim policama. Ukratko, koričenje sledećih pet primeraka je pri kraju i očekujemo da će do kraja ovog meseca biti u našim bibliotekama. Trenutno se reprint Miroslavljevog jevanđelja nalazi u Britanskoj nacionalnoj biblioteci, Kongresnoj u Vašingtonu, na univerzitetima Harvard, Jel, Prinston, Damberton Ouks i drugim poznatim svetskim naučnim institucijama koje su ga otkupile, i to za svoje specijalne kolekcije."

U prostorijama Ministarstva kulture Srbije, tokom malobrojnih neradnih dana ove godine a u vreme čekanja na izbor novih članova Ministarstva, nije bilo nikog ko je nadležan da razreši nedoumicu gde su i kod koga izdanja vredna 6300 DEM. "S nestrpljenjem očekujemo imenovanje novog ministra za kulturu, očekujemo da ćemo naići na dijalog i razumevanje", kaže gospodin Mrđenović. Nada se i da će tada konačno biti organizovana aukcija prvog primerka Miroslavljevog jevanđelja. Predloženo je da bude održana u Beogradu ili Njujorku. "Ta ideja je najavljena pre pet godina. ?elimo da promocijom i aukcijom primerka broj 001 učinimo nešto za original. Klima komora, neophodna za čuvanje originala, nedavno je kupljena Narodnom muzeju. Gospođa Bojana Borić-Brešković, direktor Narodnog muzeja, najavila je da će naći sobu u kojoj bi bila stalna izložba vezana za Miroslavljevo jevanđelje. Mi ćemo Muzeju ponuditi našu kompletnu, prilično bogatu arhivu."

Sonja Ćirić

prethodni sadržaj naredni

vrh