Politika

Vreme broj 530, 1.  mart 2001.

Ekonomske (ne)jednačine
Cement i svici

Bojim se da su giganti demokratskog zaokreta u Srbiji krenuli pogrešnim putem na Vojvodinu i da će nelak posao upropašćavanja vojvođanske ideje na kraju ipak morati da obave sami Vojvođani  

Taman u nedelju sa novosadskog Telepa donesem kući, još "vruću" od štampe, knjigu "Politička istorija Vojvodine" i, teško odvajajući pogled od krupno naznačenog imena autora te knjige – Dimitrije Boarov – uzmem da prelistam novine – kad spazim da je demokratski izabrani predsednik Skupštine Srbije Dragan Marišćanin "ukinuo" Vojvodinu negde u Jagodini, izjavljujući da "ne vidi nijedan razlog za specijalni status Vojvodine u Srbiji". Kako ne vidi nijedan razlog za Vojvodinu, kada sam ja o tim razlozima napisao 250 stranica spomenute knjige, prepričavajući literaturu na 25.000 stranica, pošto nisam stigao da o tom pitanju pročitam 100.000 stranica?! Blaženi Maršićanin možda i nije znao da mi kvari prodaju knjige kada se odvažio da "presudi" Vojvodini i pre parlamentarne rasprave o zahtevima Skupštine Vojvodine da joj se vrati "ograničeni finansijski suverenitet", pa mu ja velikodušno opraštam ovu "istorijsku izjavu" koja nameće zaključak da mu znanja o Vojvodini dosežu samo do kobasicijade u Turiji i tamburaša sa Varadina.

U stvari, uglađeni Maršićanin samo disciplinovano ponavlja ono što je njegov stranački šef i predsednik SRJ dr Vojislav Koštunica nešto "uvijenije" već rekao u samom Novom Sadu, gostujući (15. februara) na svečanoj sednici Matice srpske održanoj u povodu 175 godina od osnivanja u Pešti, 1826. godine. Koštunica nas je tada, valjda ponet patosom obljetnice jedne od najstarijih nacionalnih ustanova u Srba, vatreno pozvao "da se odupremo centrifugalnim težnjama, koje prete da nas iznova dele, usitnjavaju, da iznova otkidaju rubne krajeve otadžbine, čupajući naše državno i nacionalno tkivo". Matičari u sali su ovu rečenicu, koja za višenacionalnu Vojvodinu i građansku Srbiju ideološki staromodno definiše (nacionalno) "tkivo" otadžbine, to jest države, možda shvatili kao poziv na ustanak protiv Nenada Čanka i Skupštine Vojvodine, pa je Koštuničina čupajuća metafora propraćena aplauzom.

Bojim se da su giganti demokratskog zaokreta u Srbiji krenuli pogrešnim putem na Vojvodinu i da će nelak posao upropašćavanja vojvođanske ideje na kraju ipak morati da obave sami Vojvođani. Neki smatraju da se Čanak već nesrećno latio tog posla, nespretnim pokušajem da i pitanje Vojvodine stavi na dnevni red "redefinisanja" odnosa u SRJ. Po mom mišljenju, čitava poslednja gužva oko Čanka nije zapravo začeta na njegovom pretencioznom pokušaju da Đinđić i Vujanović budu "saslušani" u Novom Sadu o njihovim namerama oko Jugoslavije (kao da se to ne vidi i sa Meseca), već pre svega ima povod u dubokim razlikama oko ustavno-koncepcijskih odnosa unutar jedne demokratske Srbije i u realnim, materijalnim odnosima unutar nje – koje zamagljuje večita mistifikacija uloge države ili pokrajine u ekonomiji. Oni koji se zalažu za državu kao regulatora ekonomije ne treba da se čude bujanju "centrifugalnih sila" u državi, jer pokrajina se nameće kao jedina brana redistribucionoj "centripetalnoj centrali".

Direktan povod Maršićaninovom "kardinalnom mudrovanju" jeste to što je Čanak u Skupštini Vojvodine "nelegalno" naštancovao neke zakone s kojima je hteo da rastereti srpsku centralu "brige i odgovornosti" za plate činovnika, učitelja i doktora, te za penzije starih u Vojvodini. No, ta inicijativa je "dešifrovana" u Beogradu veoma tačno: ako se ovde u centru države lišimo "brige i odgovornosti" za raspodelu para koje se sakupe od naroda u Vojvodini, onda će autonomističke snage sutra nadići dreku i kad budemo prodavali Beočinsku cementaru (za nju je Lafarž obećao Mirku Marjanoviću 95 miliona maraka), a neki već traže i da se Pokrajini vrati svojina nad naftnom i drugom infrastrukturnom privredom (koju je Milošević nacionalizovao 1990. godine). Zapravo, čim se na politički dnevni red izbaci pitanje "kome idu pare iz privatizacije", "pošteni unitaristi" jedini lek vide u vraćanju Srbije na politiku "nacionalne svetosavske sabornosti" (koja je, ako ćemo pravo, u modernom značenju i izmišljena u Vojvodini, po ugledu na Lajoša Košuta), pošto je samo nacija iznad svake cene, i samo su za "nacionalne ciljeve" podnošljiva zverska ekonomska i druga odricanja građanstva. Zato Čanak podrugljivo i kaže: "Čim čujem reč 'patriotizam", ja se hvatam za novčanik!"

Kad sam već spomenuo Beočinsku cementaru, moram da primetim da je reč o firmi staroj bezmalo koliko i Matica srpska, a da je ona od većinskog vlasnika, švajcarskog kartela Cementia holding iz Ciriha, već dva puta nacionalizovana (1918. i 1942), a jednom konfiskovana (1945), pa nije ni čudo što se sada opire prodaji.

Prvi put je Beočinska cementara "fiktivno nacionalizovana" 1918. godine (tu kvalifikaciju dao je vrh Karlovačke mitropolije SPC-a u žalbi Ministarskom savetu). Naime, iako je Kraljevini SHS po Trijanonskom ugovoru bilo zabranjeno da preuzme vlasništvo ugarskih državljana na novostečenoj teritoriji, vlasnici ove cementare, Cementia holding iz Ciriha (peštanski Jevreji), smatrali su da je bolje da se nagode sa superstrukturom u Beogradu, nego da se sude pred međunarodnim sudom. Tako je izvedena jedna vratolomna transakcija – Beočinska cementara je nacionalizovana uz saglasnost vlasnika, tako da su oni "isplaćeni" sa oko 60 odsto akcija "nove" Beočinske cementare a.d. A da stari vlasnici nešto ne bi knjigovodstveno izgubili, te da bi novi dobili "vlasnički prostor" – dotadanje akcije su "prebiljegovane" naviše, izdato je i 6000 novih, pa je tako akcijski kapital gotovo iz ničega povećan sa 10 na 20 miliona kruna – a razlika je "podeljena" radikalima u Beogradu (na čelu sa Nastasom Petrovićem i Milošem Savčićem). Otuda potiče i bizarna okolnost da vojvođanski autonomaši naizgled nemaju jak argument da zavape kako bi se s prodajom Beočinske cementare prodavala vojvođanska svojina – jer, pored Cementia holdinga i Croatie d.d. iz Zagreba (koje su imale 16.261 akciju od ukupno 27.000) – među ostalih 34 vlasnika, čak njih 25 je bilo iz Beograda, samo jedan iz Novog Sada, itd. Druga je priča ko je omogućio da se kapacitet te cementare bezmalo udesetostruči.

Dimitrije Boarov

prethodni sadržaj naredni

vrh