MERIDIJANI

Vreme vanredno izdanje broj 9, 8. maj 1999.

 

Mont Everest

Misterija

U ranim jutarnjim časovima 8. juna 1924. godine, dvojica Britanaca, Džordž Malori (38) i Endrju Irvajn (28) krenuli su na poslednju deonicu u osvajanju Mont Everesta. Vreme je bilo idelno za osvajanje najvećeg vrha na svetu. Međutim, na putu do vrha, Malori, učitelj, i njegov saputnik Irvajn, student na Kembridžu, nestali su. Poslednji ih je video član ekspedicije koji je odustao od pohoda na vrh, kao dve tačkice koje nestaju u magli koja se iznenada spustila. Sedamdesetpet godina kasnije, prošle subote, petorica alpinista pronašli su telo Džordža Malorija. Misterija da li su Malori i Irvajn u stvari bili prvi osvajači najvećeg vrha međutim ostaje. Ova slava pripisuje se poduhvatu Edmunda Hilarija i Tenziga Norgeja skoro trideset godina kasnije. Mraz i suv vazduh omogućili su da telo ostane sačuvano. Irvajnovo telo nije pronađeno, ali je ekspedicija spremna da krene u potragu. "Misterija nestanka Malorija i Irvajna jedna je od najvećih u avanturističkim poduhvatima 20. veka", izjavio je Galen Rouvel, fotograf i predvodnik ekspedicije koja je krenula u osvajanje Mont Everesta sa tibetanske strane, istom rutom na kojoj su Britanci nestali, 1983. Američki aplinisti koji su otkrili telo nestalog Malorija napravili su web site sa detaljima istrage i okolnostima nestanka dvojice pionira (vidi www.everest.mountainzone.com). "Izgledao je tako smireno", rekao je alpinista koji je prvi naišao na Malorijevo telo. Pitanje da li su Malori i Irvajn umrli tokom uspona ili silaženja sa osvojenog vrha biće rešena jedino ako bude nađen mali metalni fotoaparat marke Kodak, pod uslovom naravno, da je i film očuvan, a kamera neoštećena.

Oklahoma Siti

Tornado

14-7.gif (12288 bytes)Jedan od najsnažnijih tornada do sada viđenih u SAD besneo je početkom nedelje u državama Oklahoma, Kanzas i Teksas. Do sada je odneo blizu pedeset žrtava, ali se strahuje da ih je još mnogo više. Samo u Oklahomi ima preko 550 povređenih. Povodom ove nesreće javnosti se obratio američki predsednik Bil Klinton koji je odobrio posebnu novčanu pomoć iz federalnog budžeta. Čitave armije spasilačkih timova na terenu, potpomognuti psima tragačima, pokušavaju da nađu preostale zatrpane. Kristi Smit iz Oklahoma Sitija tvrdi da, kad se vratila kući, prepoznala je svoje dvorište samo po grmlju koje tornado nije uspeo da iščupa. "Od kuće mi je ostala gomila ruševina." Nije jedina. Smatra se da je tornado uništio preko 2000 kuća samo u Oklahomi. Lisa Poati kaže da je bila u šoku kada joj je susedov automobil od snage vetra uleteo u dnevnu sobu, dok su dušeci iz njene kuće završili na obližnjem drveću, a auto u susednom dvorištu.

Edinburg

Revolucija

Izbori za novi škotski parlament 6. maja biće kulminacija tihe revolucije tokom koje su Škotlanđani pokušali da učvrste svoju nezavisnost i nacionalnu osobenost. Ako prolaznike na ulicama Edinburga upitate za Kraljevski muzej, nećete dobiti željeni odgovor. Željeni odgovor ćete dobiti samo ako pitate za narodni muzej Škotske. Prvo i privremeno sedište parlamenta biće u sedištu Škotske crkve, prekoputa zdanja u kojoj je nekada davno zasedao parlament, sve dok se nije samoukinuo 1707. godine. Pravi dom novog parlamenta gledaće na palatu Holirud, staro sedište škotskih kraljeva. Ni izbor arhitekte za novi parlament - Katalonac Enrik Mirales - nije bez simbolike. Time je škotska vlada želela da pokaže da, iako drži do osobenosti svog naroda, želi da se zalaže za jače evropske integracije i za ekonomski prosperitet, baš kao što Katalonija radi u okviru Španije. No, put do sve veće škotske nezavisnosti od Vestminsterske palate nisu utirali radikalni elementi ili bradati brđani. Reč je o dugotrajnom procesu i usaglašavanju velikog broja pravnih i finansijskih stručnjaka. Škoti će i dalje slati svoje poslanike u vestminsterski parlament, koji će nastaviti da vodi računa o spoljnjoj i odbrambenoj politici velike Britanije u celini, makroekonomiji, porezima i socijalnoj zaštiti. Škotski parlament biće zadužen da reguliše zakone vezane za zdravstvo, obrazovanje, lokalnu vlast i ekonomski razvoj. Iako za razliku od Kvebeka Škoti nemaju ni jezički ni religijski motiv za jačanje svoje nezavisnosti, postoje, ipak, jaki razlozi za škotski nacionalizam. Ono što su Škoti uvek isticali kao svoj ponos, i što ih je držalo podalje od Londona je tradicija građanskih institucija. Čak ni najradikalnije škotske partije uzdržavaju se od bilo kakvog širenja antiengleske propagande. I po tome se Škotska razlikuje od Velsa, gde je antienglesko raspoloženje mnogo snažnije. Za razliku od Velsa, koji je nasilno inkorporiran u uniju, Škotska se sama odrekla svoje nezavisnosti i dobrovoljno priključila Uniji potpisavši Akt o prisajedinjenju 1707. godine. Unija je poštovala nezavisnost školstva, univerziteta i crkve i nije se mešala u unutrašnje stvari Škotske sve do industrijske revolucije, koja je sa sobom donela naglu urbanizaciju i promenu socijalne strukture zemlje. Iako izbori za novi parlament neće naročito promeniti život u Škotskoj, ovo je velika promena za Veliku Britaniju u celini, koja će sve više biti prinuđena da se decentralizuje.

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)