Svet

Vreme broj 483, 8. april 2000.

Irak: Priprema naslednika

Sin protiv – sina

Dok Kusai kontroliše vojsku i državnu bezbednost, Udaj gradi javnu podršku preko svojih medija. Ako oba sina budu posegla za onim gde su najjači, oni će samo zaoštriti već napeti sukob vlasti i naroda

Prošlonedeljni izbor starijeg sina predsednika Sadama Huseina Udaja (35) za poslanika iračkog parlamenta deo je Sadamovog dugoročnog plana da pripremi naslednika, kažu diplomati u Bagadu. Ali, i mlađi sin Kusai (33) takođe je deo tog plana, kažu isti diplomati na vest da je Udaj zvanično osvojio više glasova u svojoj bagdadskoj izbornoj jedinici nego bilo ko drugi.

Ipak, Sadam, koji izgleda uživa u dobrom zdravlju, ne pokazuje nikakve znake da mu je dosta vlasti nad zemljom kojom upravlja više od 30 godina. Idućeg meseca proslaviće 63. rođendan, a šef države postao je 1979. "Sadam nije u istoj situaciji kao Hafez al-Asad", kaže jedan zapadni diplomata u Bagdadu povodom slabog zdravlja susednog sirijskog vođe kome je 69 godina. "Asad mora da deluje brzo, da pripremi mlađeg sina Bašira posle smti starijeg sina Basela."

U Iraku, stariji sin Udaj ponovo je na velikoj sceni. Udaj, za koga kažu da je jedini čovek koga se Iračani boje više od samog Sadama, osvojio je klupu u bagdadskom parlamentu pobedom za koju Udajeva televizijska stanica kaže da je bila stoodstotna, dok zvančni dnevnici pobedu preciziraju na 99,99 odsto.

Diplomati kažu da Sadamovi planovi sa Udajem ipak nisu jasni. Prst upiru na uzdizanje Kusaia, koji je naglo odskočio od kako mu brat umalo nije poginuo u kiši metaka u jednoj bagdadskoj ulici decembra 1996. Kusaia, koji zvanično komanduje snagama Republikanske garde, bije glas da je diskretan i e†kasan, i da uživa poverenje oca kada su u pitanju osetljive stvari bezbednosti.

POVRATAK: Atentat, i dugo lečenje, gurnuli su Udaja u pozadinu iračkih političkih zbivanja i otvorili put mlađem i tajanstvenijem bratu.

Udaj sad kreće da se ponovo učvrsti, pre svega gradeći sebi lik šampiona i zaštitnika iračke omladine.

Pred izbore je govorio o dolasku nove generacije, "nedirnute korupcijom i greškama prošlosti". U retkom javnom obraćanju, kada je glasao prošlog ponedeljka, Udaj je objavio da "želi najbolje moguće za ovaj veliki narod, njegove hrabre muškarce i sjajne žene".

Na izbornom mestu su ga pozdravile desetine Iračana u tradicionalnoj odeždi i zatražili da postane predsednik novog parlamenta.

"Našom dušom, našom krvlju, mi ćemo se žrtvovati za tebe", izveštava Udajev dnevnik Babel. "Ima vremena za sve", odgovorio je Udaj, okružen telohraniteljima naoružanim automatskim puškama.

Povratak Udaja analitičari vide pre svega kao pokušaj predsednika Sadama da smiri rivalitet između braće koji bi mogao da bude opasan po stabilnost režima. Izborna pobeda, koju je otac poklonio sinu, viđena je kao pokušaj uspostavljanja ravnoteže. "Jedan je lansiran u vojnu orbitu, a drugi u političku", kaže jedan diplomata. "Što duže budu trajale iračke nevolje i praktično stanje rata, to će sve ići više na ruku Kusaiu."

Udaj odavno ima svoju imperiju, komanduje paramilitarnom silom, vlasnik je Babela, najglasnijeg dnevnika u Bagdadu i Omladinske televizije. Na čelu je Iračkog olimpijskog komiteta, Saveza omladine i Saveza novinara. Predsedava upravom u sedam nedeljnika, kao i fudbalskim savezom Iraka. Vlasnik je noćnog kluba.

Ali, njegova moć je bleda u poređenju sa mlađim bratom, koji rukovodi službama bezbednosti, ključnim za održavanje predsednika Sadama na vlasti i u životu. Kusai se, međutim, drži povučeno.

Iako je manje više isti Sadamov proizvod kao Udaj, za njega se kaže da je disciplinovaniji i manje surov od starijeg brata.

"Izbor Udaja je Sadamov pokušaj da sredi probleme u kući", kaže Gašan al-Atija, urednik Iraqi File, sa redakcijom u Lodonu. "Rivalstvo braće je veoma opasno za Sadama, jer sinovi pripadaju malom broju ljudi koji imaju pristup do njega." Sadamov režim je uvek bio oslonjen na klan Tikriti, odnosno na članove predsednikove porodice iz grada Tikrita, severno od Bagdada.

Međutim, od kako su sankcije UN-a pritisle zemlju posle Zalivskog rata i od američkih pokušaja da sruše režim, predsednik je postao napadno sumjičav i prema članovima sopstvene porodice. Udaj je imao glavnu ulogu u izazivanju porodičnih sukoba koji su podrivali očeve temelje vlasti. "Udaj je bruka za oca. Ali, treba ga zadovoljiti i zasititi njegovu sujetu", kaže jedan analitičar.

"Sadam vidi da drugi arapski vođi rade to isto."

ISPADI: Udajevi ispadi su legendarni. Zamerio se građanstvu napastvovanjem studentkinja i žena u klubovima i restoranima. Veruje se da drži u rukama švercerske poslove kojima novac pritiče režimu pod sankcijama, dok ostatak stanovništva jedva preživljava. Tvrdi se da je 1998. godine Udaj ubio Sadamovog kušača hrane i da je za kaznu bio oteran u kraći progon u Švajcarsku. Pre pet godina ustrelio je jednog strica u nogu, što je navelo Huseina Kamela, Sadamovog saradnika i zeta da pobegne iz zemlje u strahu da je sledeći na udaru Udajvog gneva. Ali, za Kalema nije bilo izlaza. Vratio se u Bagdad naredne godine i bio ubijen u napadu za koji se sumnja da je naredio Udaj.

Da bi smirio duhove u vladajućoj partiji Baas, Sadam je sinu potkresao krila i doveo stari partijski kadar natrag na vodeća mesta.

Udajeva zvezda dodatno je potamnela posle atentata 1996. Nepoznati napadači zasuli su Udaja mecima i ostavili ga na pločniku misleći da je mrtav. Mesecima je operisan, dok nije uspeo da ponovo pokrene noge. Ali, Udaj je opet odskočio. Iskoristio je medije da izglanca svoj lik, a pred izbore je njegov dnevnik objavio članak sa napadom na korupciju u redovima Muhabarata, iračke obaveštajne službe. To je ujedno bio napad i na brata koji kontroliše špijunski aparat zemlje.

Pokušaji da se Udaj zadovolji mogu neko vreme da deluju, ali analitičari kažu da Udajeva prošlost nagoveštava da će on izazvati nove nevolje. Udaj sad kaže da mu nije namera da iskoristi svoj uspeh na izborima kao odskočnu dasku za najvišu poziciju u parlamentu, navodi Babel.

"Udaj Sadam Husein je objavio da je zadovoljan mestom u Nacionalnoj skupštini i da se neće kandidovati za vodeći skupštinki položaj.

On to čini da bi dao šansu starijim članovima Arapske socijalističke parije Baas."

Analitičari kažu da je predsednik Sadam, koji pažljivo kontroliše kako izbore tako i svoj režim, izgleda dao Udajiu potencijalno snažnu poziciju koja bi mogla da pojača tekuću borbu braće za vlast. Saopštenje Babela trenutno je preseklo nagađanja da će Udaj, koliko ovog meseca, doći na položaj predsednika parlamenta. Mada Nacionalna skupštima nije moćno telo, predsednik parlamenta ima veliki uticaj u režimu i prisustvuje sastancima Saveta revolucionarne komande – svemoćnog izvršnog tela na čelu sa Sadamom.

Ako Udaj ipak postane predsednik parlamenta, to će biti njegov prvi položaj u vlasti od pokušaja ubistva. Kusai je godinama radio iza scene skupljajući moć i podršku u iračkim snagama bezbednosti. Kao pomoćnik vrhovnog komandanta, Kusai komanduje severnim vojnim regionom koji nadgleda oblasti Kurda. On, takođe, ima zanačajan uticaj i uživa podršku iračke obaveštajne službe, Muhabarat.

REŽIJA: Sada je Udaj u prilici da iskoristi izbornu pobedu kao prvi veliki korak u kampanji koja bi ugrozila prednost mlađeg brata. Tokom protekle godine Kusai je učvrstio temelje svoje vlasti i pokazao zube bratu dok se ovaj trudio da se vrati na scenu. U julu, čim je prvi put prohodao bez pomoći, Udaj je objavio da je spreman da se vrati u aparate državne bezbednosti i politike. Kusai je odgovorio tako što je u vojsci i snagama bezbednosti izvršio čistku onih koji su bili odani Udaju.

Naizgled je jasno da je Sadam odabrao Kusaia za svog naslednika. Sadam je postavio Kusaia na sve položaje koje drži i one koje je držao u prošlosti, i sad mora da zauzda prekog i neobuzdanog Udaja. Prošlog decembra Sadam je odlikovao Kusaia sa tri najveća vojna ordena, a onda je u januaru dao Udaju samo medalju za hrabrost, jedno od tri odlikovanja koje je mlađi brat od oca dobio mesec dana ranije.

Sadamov opstanak u najvećoj meri zavisi od e†kasnih službi bezbednosti kojima komanduje Kusai. Svaki pokušaj Udaja, kažu analitičari, da oslabi brata u tim službama neće biti viđen sa odobravanjem od vladara koji je poznat po tome što može da pogubi članove sopstvene porodice. Moguće je da Sadam sam režira sukob među sinovima kako nijedan ne bi postao previše ambiciozan prema njegovoj stolici. Dok Kusai kontroliše vojsku i državnu bezbednost, Udaj gradi javnu podršku preko svojih medija. Ako oba sina budu posegla za onim gde su najjači, oni će samo zaoštriti već napeti sukob vlasti i naroda.

Ako Udaj ugrozi brata – na račun bezbednosti iračkog režima – time će možda ugroziti i oca, a to može da vodi samo njegovom uklanjanju.

Okretanje sina protiv sina, oko prestola, nije neka novost. Što se iračkog slučaja tiče, predsednik izborne komisije i najbliži predsednikov saradnik Ezat Ibrahim je objavio da su izbori bili "lekcija našim neprijateljima, odraz čvrstine masa svrstanih oko borbe našeg predsednika Sadama Huseina".

Miodrag Radović (Beta)

prethodni sadržaj naredni

vrh