Politika

Vreme broj 506, 14. septembar 2000.

Crna Gora

Simuliranje pregovora

I bez međusobnog sporazuma DPS će kontrolisati izbore, a SNP ima birački spisak

Delegacije Demokratske partije socijalista i Socijalističke narodne partije na potpredsjedničkom nivou sjele su u drugoj polovini avgusta za pregovarački sto u državnoj vili "Gorica". U ime DPS-a potpredsjednici Svetozar Marović i Filip Vujanović, predsjednik IO-a Miodrag Vuković i šef poslaničkog kluba Dragan Đurović, a u ime SNP-a potpredsjednici Predrag Bulatović, Zoran Žižić i Srđa Božović, te politički direktor partije Vuksan Simonović. Saopšteno je da su se dogovorili da se očuva mir po svaku cijenu i ulože napori da savezni izbori proteknu u redu i miru.

Razgovori su nastavljeni desetak dana kasnije na istom mjestu, s tim što je tada u državnoj vili domaćin bio SNP. Posle sastanka, Zoran Žižić je izjavio da je i ovog puta pitanje mira bilo prioritetno, i da se garantuje da niko neće snositi posljedice ako izađe na birališta, te da su se dvije partije sporazumjele da uzajamno iskoriste svoj uticaj – SNP u saveznim organima, da se DPS-u omogući kontrola izbora, a DPS u vlasti, da se obezbijedi korišćenje regularnih biračkih mjesta i biračkih spiskova. "Dogovorili smo se da osnujemo ekspertske grupe koje će pripremiti modalitete za ispunjavanje dogovorenog", dodao je Žižić.

Vuksan Simonović je bio šef ekspertskog tima u ime SNP-a, a Željko Šturanović u ime DPS-a, koji je veoma brzo sačinio predlog Političkog sporazuma o kojem je trebalo da se izjasne izvršni odbori partija do srijede 6. septembra, kako su za "Vreme" tvrdili izvori iz obje partije.

Sjutradan, dakle nakon isteka dogovorenog roka, iako nije član tog pregovaračkog tima, poslanik Emilo Labudović je na koferenciji za novinare dao izjavu o zaključcima sjednice Izvršnog odbora, naglašavajući u uvodnoj riječi da DPS krši dogovor i da je intenzivirana akcija zastrašivanja građana koji, kako je rekao, u velikom broju žele da izađu na savezne izbore. Na pitanje da li je IO raspravljao o predlogu Političkog sporazuma sa DPS-om, Labudović je za "Vreme" odgovorio da te rasprave nije bilo. "DPS nema pravo kontrole izbora na kojima ne učestvuje. Eventualno može da bude posmatrač preko neke nevladine organizacije", bio je kategoričan Emilo Labudović.

Za vikend je u Crnoj Gori i lider SNP-a Momir Bulatović, na promotivnom skupu u pogoričkom naselju Masline, saopštio da nema nikakvih razgovora sa DPS-om oko saveznih izbora, jer DPS zastrašuje građane da ne izlaze na izbore prijeteći im i izbacivanjem s posla, što se, kako je naglasio Bulatović, radi u "Zetatransu", "Duvanskom kombinatu" i još nekim kolektivima. "Mi smo im danas otpisali da je s tim gotovo", rekao je Bulatović propraćen gromoglasnim povicima, dodajući da DPS ne smije zabraniti rad biračkih odbora u domovima kulture i mjesnim zajednicama, jer su to, kako je zaključio, narodni objekti.

Tako je ad acta stavljen pokušaj dogovora glavnih protivnika na crnogorskoj političkoj sceni.

Javnost je ipak bila iznenađena kada je Predrag Bulatović u crnogorskom parlamentu pozvao DPS da kontroliše izbore jer, kako je rekao, ima načina za to. Na to je Dragan Đurović, šef poslaničkog kluba DPS-a, odgovorio da je Predrag svom lideru Momiru Bulatoviću udario još jedan šamar: prvi jer tvrdi da sa DPS-om treba razgovrati, a drugi zato što kaže da DPS može kontrolisati izbore iako je Momir rekao da je to nemoguće.

Činjenica je, međutim, da su i DPS i SNP znali da će i bez političkog sporazuma imati ono o čemu su pokušali da razgovaraju. SNP je, naime, odmah poslije julske rezolucije crnogorskog parlamenta o nepriznavanju ma kakvih odluka saveznih organa, koje proističe iz odredbi nelegalno promijenjenog saveznog ustava, već počeo potragu za smještaj biračkih mjesta. Predlozi su stigli iz opština, a spisak je verifikovala izborna komisija izborne jedinice Crna Gora u ponedjeljak veče. "Birački spisak je SNP preuzeo od Sekretarijata za razvoj Vlade Crne Gore", kaže za "Vreme" sekretar sekretarijata Dušan Simonović, "mada sam ja siguran da oni njime nijesu zadovoljni, pa sam im rekao da im neće biti od koristi."

Neven Gošović, predsjednik Izborne komisije izborne jedinice Crna Gora, kaže da je taj centralni birački spisak korišćen za izradu novog, odnosno da je ažuriranjem koje je sprovela Savezna izborna komisija utvrđeno da u Crnoj Gori ima 444.130 birača. To je za 13.503 manje nego po biračkom spisku zaključenom pred poslednje parlamentarne izbore u Crnoj Gori. Gošović ne zna po kojem osnovu je broj birača smanjen, ali tvrdi da je jedan od tih načina brisanje svih lica koja nijesu imala kompletne brojeve lične karte i matične brojeve. Dušan Simonović opet tvrdi da bez uvida ne može reći šta je sve urađeno od spiska jer je to rađeno mimo nadležnih organa Crne Gore, ali, kako kaže, oni sami prave spiskove, broje glasove, kontrolišu izbore, mijenjaju i donose zakone...

Crnogorskoj vlasti je veoma stalo da se zna tačan broj izašlih na izbore, a predsjedničkim kandidatima DOS-a i SPO-a da nijedan lažirani glas ne ode Miloševiću, tako da su se pojavile tvrdnje da će kontrolu obaviti kontrolori Vojislava Koštunice i Vojislava Mihailovića. Istina, do sada se niko nije zvanično izjasnio o tome, osim što je tu mogućnost izneo lider Narodne stranke Dragan Šoć, koji je, zajedno sa Svetozarom Marovićem, prošle nedjelje na Svetom Stefanu razgovarao sa Vojislavom Koštunicom. Tada je Marović obećao pomoć Koštunici u izborima, pa je realno da ta pomoć bude u ljudima, kontrolorima, s obzirom na to da stranke demokratske opozicije Srbije nemaju članstva u Crnoj Gori.

Velizar Brajović

prethodni sadržaj naredni

vrh