Politika

Vreme broj 510, 12. oktobar 2000.


Vojska i politika

Manevrisanje

Kada je reporter "Vremena" te večeri prišao vojnoj zgradi na uglu Nemanjine i Ulice Generala Ždanova i zavirio kroz prozorčić na kapiji, sa druge strane se pojavila glava pod šlemom. "Da li je kod vas sve u redu," pitali smo vojnika. "Sve je u redu, samo vi nastavite što ste započeli"

Inauguraciji predsednika Vojislava Koštunice prisustvovao je i načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije (VJ) Nebojša Pavković i još nekolicina generala u svečanim uniformama. Znači li to da je opasnost da odlazeći režim zloupotrebi vojsku otklonjena?

“Ne postoje više uslovi da ostaci režima u velikim razmerama zloupotrebe Vojsku Jugoslavije, ali se opasnost zloupotrebe pojedinih jedinica još ne može isključiti”, kaže za “Vreme” pukovnik Dragan Vukšić, sada savetnik predsednika Pokreta za demokratsku Srbiju. “Dok Milošević i uži krug ljudi oko njega ne bude pod potpunom kontrolom, imamo zmiju u nedrima. Oni moraju biti potpuno razvlašćeni i udaljeni iz političkog života. Medju prvima na toj listi su tzv. načelnik Generalštaba i tzv. ministar odbrane”, kaže Vukšić.

TEREN IKAMPANJA: Vojska Jugoslavije je dala značajan doprinos Miloševićevoj predizbornoj kampanji. Kada je Milošević govorio na predizbornom skupu u Beranama, obezbedjivalo ga je toliko vojske da je, prema izveštaju UNHCR-a, nekoliko stotina ljudi, uglavnom Albanaca i Muslimana, pobeglo na Kosovo u strahu od sukoba. Potom je SIK ovlastio VJ da “čuva” biračka mesta u Crnoj Gori. Vojna policija je u Crnoj Gori legitimisala birače, govorila im za koga da glasaju, a u nekim slučajevima i odnosila glasačke kutije posle zatvaranja birališta.

U Srbiji nije bilo tolike izborne upotrebe jedinica VJ, naprotiv. U velikom broju garnizona regruti su izvedeni “na teren”, gde je prvobitno bilo planirano da ostanu i na sam dan izbora. Iz pojedinih kasarni je “na teren” izvezeno i celokupno naoružanje. Očigledno je da je naredbodavac ozbiljno računao na nerede. Zato je bilo zgodnije da ni regruti ni oružje ne budu u kontaktu sa narodom. Ipak, regruti su na kraju vraćeni u kasarne da glasaju, neki tek u ponedeljak. Za sve to vreme, neke jedinice popunjene vojnicima po ugovoru, profesionalcima, bile su u stanju povišene borbene gotovosti.

Predstavnicima opozicije nije dozvoljeno da prate glasanje vojnika i oficira. U DOS-u tvrde da je, prema njihovim informacijama, za Koštunicu glasalo oko 80 posto pripadnika VJ. Pitanje je da li ćemo ikad saznati verodostojne rezultate glasanja u vojsci. Vojni glasački listići su stizali direktno u SIK, gde se njima bezočno manipulisalo, a na kraju je izborni materijal nastradao prilikom upada naroda u saveznu skupštinu, u kojoj je bilo sedište SIK-a.

Pošto su već bile počele pripreme za štrajkove i blokade puteva, čelnici DOS-a u Nišu i Šapcu su u 28. i 29. septembra zatražili sastanke sa najvišim lokalnim starešinama, a DOS je od Nebojše Pavkovića zatražio da primi delegaciju u kojoj je trebalo da budu Vuk Obradović, Dragan Veselinov i Milan St. Protić. Portparol VJ pukovnik Svetozar Radišić izjavio je u petak da vojska "nema funkcionalnu vezu sa strankama" i da "neće biti nikakvih prijema u komandama i štabovima niti kontakata sa predstavnicima stranaka".

Režim već tada nije bio siguran u svoj represivni aparat i koristio ga je samo za zastrašivanje. Na najveći štrajk, štrajk rudara Kolubare, poslato je najveći kalibar - načelnik Generalštaba lično. General Pavković je u kolubarski rudnik, već okružen jakim policijskim snagama, došao 3. oktobra posle ponoći pod jakom vojnom pratnjom, sa sve oklopnim transporterima. Pavković je "pregovarao" do ranog jutra, i nije postigao ništa. General Pavković nije objasnio kako se njegova misija uklapa u ustavom propisana ovlašćenja VJ na koja se sve vreme poziva.

SAMO VI NASTAVITE: Onda je došao 5. oktobar. Toga jutra u nekim garnizonima oficiri su održali sastanak sa vojnicima. Rekli su im da nema razloga da se plaše, da će vojska toga dana ostati u kasarnama i da neće izaći da interveniše protiv naroda čak i ako od više komande stigne takvo naredjenje. I zaista, većih pokreta vojske toga dana nije bilo. U Beogradu je kolona od petnaestak blindiranih vozila sa ljudima u kamuflažnim uniformama, pod punom ratnom opremom i gas maskama na glavama, došla sa Banjice na Slaviju, ali se ubrzo vratila u kasarnu. Oko vojnih objekata u centru grada nije bilo vidljivih stražara. Kada je reporter "Vremena" te večeri prišao vojnoj zgradi na uglu Nemanjine i Ulice Generala Ždanova i zavirio kroz prozorčić na kapiji, sa druge strane se pojavila glava pod šlemom. "Da li je kod vas sve u redu," pitali smo vojnika. "Sve je u redu, samo vi nastavite što ste započeli", odgovorio je. Da vojska još ima neke veze sa životom bivšeg predsednika svedočilo je te večeri samo poletanje tri vojna transportna aviona sa batajničkog aerodroma.

U petak 6. oktobra ujutro, održana je sednica kolegijuma načelnika Generalštaba. “Postoje uži i širi kolegijum načelnika generalštaba”, kaže Dragan Vukšić. “Uži čine načelnik, njegov zamenik, njegovi pomoćnici i načelnici uprava bezbednosti i obaveštajne uprave. Širi čine još i komandanti strategijskih grupacija i resora (armija kopnene vojske, komandanti mornarice i vazduhoplovstva itd.). Kolegijum razmatra sva pitanja od važnosti za VJ, uključujući i političku situaciju, i van tog tela u Vojsci ne postoji ništa više.” Ovo telo posle sednice nije izdalo nikakvo saopštenje za javnost, i to je izazvalo zebnju posmatrača. Izgledalo je kao da najviše vojno rukovodstvo još razmišlja na čiju stranu da stane. “Vojska je još uvek zatvorena prema javnosti zato što je veći broj generala oko Pavkovića slične mentalne strukture”, kaže Dragan Vukšić. “Oni se nadaju da je Pavković uspeo da se nametne, da će da preživi u službi, a sa njime i oni. U tome i jeste apsurd, oni su se pomirili sa promenama, a do poslednjeg momenta su bili lojalni Miloševiću.”

A onda je došao Igor Ivanov, ruski ministar spoljnih poslova. Londonski “Sandej tajms”, kojem ne treba uvek verovati, piše da je Milošević pred razgovor sa šefom ruske diplomatije naredio pokret jedne specijalne, njemu lojalne vojne jedinice iz Niša ka Beogradu. Verovatno je reč o delovima 63. padobranske brigade. Jedinica se, kako piše list, tokom razgovora Miloševića sa Ivanovim, još uvek kretala ka Beogradu. Ivanov se zgranuo kad je to saznao i tražio od Miloševića da vrati vojsku u kasarnu, pa je i ova opasnost otklonjena.

Tog popodneva je Vojislav Koštunica u Palati federacije primio Nebojšu Pavkovića. General Pavković je čestitao Koštunici na izboru za predsednika Jugoslavije i istakao da se VJ striktno pridržava ustavnih nadležnosti. Nakon toga, Koštunica i general Pavković sastali su se sa Miloševićem. Početku razgovora, na kratko, prisustvovao je i Pavković. Posle razgovora sa Miloševićem, Pavković je sa Koštunicom otišao u Palatu federacije, gde su nastavili razgovor. Koštunica je odbio da saopšti detalje susreta sa Nebojšom Pavkovićem i rekao da je "sve što je saopšteno iz VJ dovoljno" i da "upućuje na to da je reč o demokratskoj smeni vlasti na miran način i da je vojska prihvatila princip smenjivosti vlasti".

Te večeri je Koštunica, gostujući na RTS-u, rekao da gradjani što se tiče vojske mogu biti potpuno mirni. Sudeći po BBC-u, Milošević više nije imao razloga da bude miran “što se tiče vojske”. BBC, pozivajući se na izvore iz DOS-a, javlja da je u petak grupa visokih oficira VJ posetila Miloševića i pod pretnjom oružjem mu saopštila da mora da preda vlast.

KAKO SE UDOMITI: Milošević, koji je na vlast došao uz pomoć vrha pokojne JNA, od samog početka je činio sve da oslabi vojsku i njen uticaj na politiku. Vodio je u ratove koje je morala da izgubi, iscrpljivao je materijalno, čistio od nepodobnih, uništavao je naoružanje po Dejtonskom sporazumu. Na kraju joj je zadao najteži udarac uvodeći je u rat sa NATO-om. “U Vojsci postoje dva dela. Jedan je vojno rukovodstvo, odano ‘vrhovnom komandantu’, a drugi deo su neki generali, većina oficira, ogroman broj podoficira i vojnici”, kaže Dragan Vukšić. “Taj razdor se nije manifestovao javno. To što rukovodstvo nije taj razdor realno predstavilo ni svom ‘vrhovnom komnadantu’ ukazuje da su oni već tada razmišljali kako da se udome kad se desi ovo što se desilo.”

Odlazećem režimu je ostala nekakva mogućnost da izazove incidente samo u Crnoj Gori. Oko 1500 pripadnika tamošnjeg Sedmog i Četvrtog bataljona vojne policije su birani, politički podobni profesionalci. Predsednik Crne Gore Milo Djukanović je u subotu izjavio da ne priznaje ni nove vlasti SRJ. NATO, čije su snage svuda oko Crne Gore, zakazao je, kao da želi da pomogne Miloševiću, manevre u Jadranu za 25. septembar, podstičući tako ksenofobičnu histeriju kod Crnogoraca lojalnih Miloševiću. Dragan Vukšić zato kaže da je nužan što brži odlazak Nebojše Pavkovića sa mesta na kojem je sada. “Uklanjanjem Pavkovića celokupno vojno rukovodstvo bi se automatski prestrojilo”, kaže Vukšić.

Smena na čelu VJ mogla bi se odigrati već na prvom sastanku novog sastava Vrhovnog saveta odbrane (VSO), čije je sazivanje Milo Djukanović u subotu javno zatražio. Ali, kaže Dragan Vukšić, najbrži put za smenu Nebojše Pavkovića, i pre sednice VSO-a, bio bi da njegov odlazak zatraže sami generali, članovi kolegijuma načelnika Generalštaba. Toliko hrabrosti bi generali valjda mogli da skupe.

Zoran B. Nikolić

Susret s Miloševićem

Vojislav Koštunica je dosta dugo pokušavao da stupi u kontakt sa načelnikom Generalštaba VJ Nebojšom Pavkovićem. Nije išlo sve do petka 6. oktobra. A onda, dok je Koštunica preuzimao kancelariju predsednika SRJ, u Palatu federacije na Novom Beogradu odjednom je uletela neka prilično uzrujana individua u kožnoj jakni i polukonspirativno saopštila Koštuničinim saradnicima da stiže on, Pavković: "Evo idu, on je u trećem džipu", ali da general traži da ga Koštunica sačeka na ulazu.

Koštunica je pristao i pošao. U međuvremenu mu je prišlo predsedničko obezbeđenje i reklo da ga preuzima, tu je blindiran auto, pa će se nekako snaći dok ne pređe u Užičku. "Ma neću da idem u Užičku", govorio je Koštunica, pa se obezbeđenje izgleda nekako pomirilo s tim da pred zgradu u kojoj Koštunica stanuje na Dorćolu postavi onu kućicu nalik na telefonsku govornicu sa policajcem unutra.

Koštunica je najzad sišao da dočeka Pavkovića, ali dok su za njim stigli saradnici, Koštunice više nije bilo.

"Gde je", pitali su uspaničeno.

"Otišao je s Pavkovićem", glasio je odgovor. Najbližem Koštuničinom okruženju uopšte nije bilo lako. "Kako ste mogli da ga pustite", pitao je neko.

Posle se ispostavilo da je Pavković došao da odvede Koštunicu kod Miloševića. General ih je upoznao – prvi put u životu su se videli, a onda povukao da njih dvojica nasamo razgovaraju. Stvarni sadržaj tog jednočasovnog razgovora će možda jednog dana postati poznat, ali se Koštunica bezbedno s njega vratio u Predsedništvo, a Milošević je naciji saopštio da ide da se odmara.

R.N.

prethodni sadržaj naredni

vrh