Mozaik

Vreme broj 511, 19. oktobar 2000.

Košarka

Odlazak hladnog cara

Predsednik Virtusa Marko Madrigali je Predraga Danilovića pozdravio kao "novog kolegu, predsednika Partizana"

Specijalno za "Vreme" iz Milana

Ako se za jednog igrača može reći da je bio nepredvidiv, onda je to Predrag Danilović. Tako je i odluku o svom povlačenju doneo samo nekoliko sati pre nego što je to saopštio javnosti. Došao je na predstavljanje ekipe Kindera, samo četiri dana uoči početka prvenstva, i pred zanemelim navijačima saopštio svoju odluku.

"Nema tu mnogo šta da se priča", započeo je žustro, kao i uvek. "Umoran sam, ne mogu više." Zahvalio se saigračima, trenerima i navijačima, "koji su ga dugo trpeli". Govor je završio suznih očiju i drhtavim glasom. "Hladni Car", kako su ga često nazivali, nije predvideo da će te večeri u Bolonji, pred povratak u Beograd, proraditi i emocije.

Odnos Danilovića i grada Bolonje, italijanske košarkaške prestonice, zaista je specifičan. Treba imati u vidu da je on svoje najveće podvige postigao u dresu Virtusa, jer je igrao bolje i upečatljivije nego u reprezentaciji i trofejnije nego u Partizanu.

A sam početak nije nimalo slutio na ljubav. Marta ’92. godine, Partizan predvodjen Danilovićem i Đordjevićem eliminisao je Knor u svom pohodu na Evropu, a autobus Beogradjana je kamenovan. Bolonjeze je tada izludela hladnokvrnost Danilovića, koji ih je svojom arogancijom podsećao na nekadašnjeg omraženog rivala iz Skavolonija, izvesnog Dragana Kićanovića. Nisu ni slutili da će već par meseci kasnije taj isti Danilović postati njihov idol i u narednoj sezoni doneti im titulu prvaka koju su čekali više od decenije, od vremena Kreše Ćosića. Nisu znali zašto, ali navijači Virtusa (alijas Knor, alijas Kinder, zavisno od sponzora) od tada su sve naredne titule proslavljali sa tri uzdignuta prsta, jer su tako naučili od svog idola. Sve do ’92. inače, jedna od parola bila im je "Bolje lopov u kući, nego Srbin u ekipi".

Istorija beleži da je u svoje prve tri sezone u Italiji Danilović doneo Virtusu tri titule prvaka. Za one koji veličinu igrača mere ciframa, zanimljiv je podatak da je u te tri sezone postigao u proseku 25,4 poena po utakmici, uz procenat šuta za dva poena od (za spoljnog igrača neverovatnih) 65 posto. Nikada, ni u vrhuncu igračke forme, nije prekinuo da manijakalno uvežbava šut na individualnim treninzima, prema navici koju je stekao kao dečak kod svog učitelja Duleta Vujoševića. Za Italijane je on bio ono što je Majkl Džordan bio u Americi tih istih godina. Zato su ga i zdušno gurali i hrabrili da se oproba u NBA ligi, svojatavši ga kao svog predstavnika, pre nego jugoslovenskog. Izveštaj sa utkamice u Medison Skver Gardenu kada je Njujork Niksima ubacio sedam "trojki" (od sedam pokušaja) emitovan je i na RAI dnevniku. Nisu bili mnogo iznenadjeni kada se u svojoj debitantskoj utakmici u dresu Majamija potukao sa protivničkim igračem i zadobio nekoliko kopči, jer su znali da na terenu ne poštuje nikoga, čak ni NBA zvezde.

Povratak u Bolonju 1997. godine, posle dve godine u Americi ("Dokazao sam da mogu da igram ravnopravno sa najboljima"), predstavljao je senzaciju. Odbio je NBA ponudu od par desetina miliona dolara jer nije mogao da zamisli da živi u Americi bar još sedam godina, koliko su ugovorom zahtevali od njega. Bio je to dokaz da svoju iskrenost ne može da sakrije i da novac ipak stavlja u drugi plan. Već posle nekoliko meseci Bolonja je slavila četvrtu šampionsku titulu u Danilovićevoj eri, a konačno i prvi Kup Šampiona. Ovoga puta, Italijani su zbog Danilovića, ali i Savića i Nesterovića, morali da nauče da pevaju i "Mesečinu".

Svoju "listu prioriteta" je potvrdio i ranim odlaskom u penziju, odbivši novi ugovor sa Kinderom i sigurnih dva miliona dolara. Želeo je da se vrati u Beograd baš u ovom trenutku, kada emocije pečalbara bujaju dok doživljavaju "bager-revoluciju" preko televizora i telefona, i kada mu se nudi šansa da se vrati na velika vrata u Partizan. Donedavno nije krio razočarenje što je o svojim snovima vezanim za Partizan morao da pregovara sa ministrima trgovine i portparolima režima. Iznad svega želeo je da mu se dete, za koji mesec, rodi u Beogradu.

Da bi se dočaralo koliki trag je ostavio u italijanskoj košarci, i koliki šok je nastao njegovim iznenadnim povlačenjem, dovoljno je reći da je već godinama smatran za najvećeg igrača u istoriji ovog sporta na Apeninima. "Svaki dan je zahtevao maksimum od sebe i od cele svoje okoline. Imao je takvu harizmu da je uvek zastrašivao protivničke igrače. Njegovim povlačenjem odlazi i deo našeg života", tužno je komentarisao trener Etore Mesina. "Mogao je da igra još godinama, dozirajući energiju i napore. Odlazi sa samo trideset godina kao Mišel Platini, jer poštuje sebe i ono što je stvorio."

U Italiji ostaje upamćen kao igrač koji nikada nije promašio odlučujući šut, a za njegovo ime ostaje vezana jedna akcija koja je već deo legende. U odlučujućoj utakmici finala plej-ofa 1998. godine protiv gradskog rivala Fortituda, nekoliko sekundi pre kraja je postigao "koš za četiri poena" (trojka plus faul Dominik Vilkinsa) i doneo Virtusu šampionsku titulu. "Pobeda je sve", govorio je, "kad te više ne bude bilo, ljudi će te pamtiti samo po pobedama."

Predsednik Virtusa Marko Madrigali je Danilovića pozdravio kao "novog kolegu, predsednika Partizana", a za ponudu da se vrati da igra "kad god poželi, iznos na čeku neka sam popuni", jugoslovenski as nije ostavio ni najmanju mogućnost. "Ko me poznaje, zna da ne menjam odluke. Neću nikada biti trener ili političar, kako bih mogao sa ovakvim karakterom?", našalio se. "Ne vidim novog Danilovića, takvog neće biti", naglasio je za kraj. Njegov odlazak otvara "autoput" za karijeru Marka Jarića, koji dobija ogroman prostor za igru i priliku da shvati da tajna Saše Danilovića nije u samoj "drskosti", nego u autoritetu kod saigrača i protivnika. Istovremeno, stalno mesto u ekipi odmah dobija i Nikola Jestratijević, koji je zbog viška stranaca trebalo da igra samo u Evroligi. Tako je penzionisani Danilović već dao svoj prvi doprinos jugoslovenskoj košarci.

Za kraj, radi ilustracije njegovog odnosa prema štampi i javnosti, vredi preneti reči uglednog novinara "Gazete delo Sport" Luke Kjabotija, koji ga je dugo pratio: "Danilović je zaista bio jedan od najvećih igrača u istoriji košarke, igrač koji je dominirao devedesetih. Ali njegov tvrdi karakter, shvatanje života kao neprestane borbe, čak i sa saigračima, i potreba da bude drzak po svaku cenu istrošili su ga koliko i dugogodišnja karijera. Ima samo trideset godina, ali je igrač mnogo stariji od čoveka. Njegov mit će biti sjajan ali hladan, kao on u trenutku odlučujućeg šuta. Jedan osmeh bi produžio njegovu karijeru i učinio toplijim sećanje na njega. Ali to ne bi bio Danilović."

Ivan Jevtović

prethodni sadržaj naredni

vrh