Meridijani

Vreme broj 516, 23. novembar 2000.

Vijetnam: Prva i poslednja

Bil Klinton je prvi američki predsednik koji je posetio Vijetnam nakon što je tamo okončan rat pre dvadeset i pet godina. Četvorodnevna poseta Vijetnamu, koju je Klinton počeo prošlog četvrtka, jeste ujedno i njegovo poslednje predsedničko putovanje. Vijetnamski rat koji je okončan povlačenjem američkih trupa 1975. godine završio se sa više od milion i po žrtava na strani Vijetnamaca, dok su Amerikanci izgubili pedeset osam hiljada ljudi. U poslednjih osam godina administracija predsednika Klintona učinila je mnogo na poboljšanju odnosa sa Hanojem, što je konačno rezultiralo ovom posetom, koja bi na trijumfalan način trebalo da okonča Klintonovu predsedničku karijeru. Poboljšanje odnosa sa Vijetnamom je u potpunosti njegova zasluga. Kada je pre osam godina stupio na dužnost, ekonomske sankcije bile su još na snazi. U međuvremenu, one su ukinute, a dve zemlje su najpre obnovile ekonomsku saradnju i 1995. godine uspostavile diplomatske odnose. Klintonova poseta izazvala je oprečne reakcije na obe strane. Neke organizacije ratnih veterana u SAD burno su negodovale, a pokazalo se da i posle četvrt stoleća ima mnogo onih u Vijetnamu koji i te kako dobro pamte šta su tamo radili američki vojnici. Činjenica da je lično izbegao mobilizaciju, što mu je toliko spočitavano u Americi, ovoga puta bila je od koristi američkom predsedniku. Njegovi domaćini videli su u tome dobar osnov za uspostavljanje prijateljstva, navodeći da smatraju da je Amerika u Vijetnamu vodila pogrešnu politiku, ali ističući da ne očekuju izvinjenje za to. Predsednik Klinton iskoristio je posetu da pozove narode obe zemlje na pomirenje, ali i da diskretno upozori svoje domaćine na potrebu da se poštuju ljudska prava, demokratizuje zemlja i liberalizuje ekonomija.

Le Ka Piu, generalni sekretar Komunističke partije Vijetnama, vladajuće i jedine političke organizacije u zemlji, nije pokazao ni najmanju spremnost za promene u tom pravcu izjavivši da njegov narod «poštuje tuđe političke sisteme i način života, te da isto poštovanje očekuje i od drugih», i dodajući da razlike ne treba da budu smetnja međusobnoj saradnji, koja treba da počiva na međusobnom uvažavanju i nemešanju u unutrašnje stvari neke zemlje.

Prilikom posete Klinton je naročitu pažnju posvetio pitanju nestalih američkih vojnika, kao i problemu mina zaostalih iza američkih trupa, založivši se da se ova pitanja reše u skoroj budućnosti uz saradnju obe strane.

Kina: "Revolucija"

Najveća komunistička zemlja na svetu suočava se sa dramatičnim porastom organizovanog kriminala u poslednjih pet godina, nusproizvodom kineskog ekonomskog buma. Prema procenama kineskih stručnjaka, oko milion Kineza pripada organizovanim kriminalnim grupama koje broje od nekoliko stotina do samo nekoliko članova. Izveštaji policije sve više govore i o saradnji između kineskih kriminalaca i zloglasnih trijadi koje operišu u Hong Kongu, Makau i Tajvanu. Listovi u Kini sve više pišu o organizovanom kriminalu, o njegovoj svojevrsnoj "revoluciji", od pojedinačnih prestupnika do organizovanih grupa koje se bave ucenama, krađom kola, rasturanjem droge, kontrolom nad prostitucijom i kockom, a ima pojava infiltracije kriminala u lokalne političke organizacije. Jedan od specijaliteta kineske mafije je šverc ljudi, najčešće iz Kine na Zapad. Samo u Ameriku je u poslednjih nekoliko godina tako prošvercovano više od sto hiljada Kineza. Porast kriminala stavlja se na dušu liberalizaciji društva i većoj mobilnosti Kineza. Smatra se da je sada u svakom trenutku van svog mesta stanovanja oko sto miliona građana Kine, što je do pre nekoliko godina, kada je putovanje bilo pod striktnom kontrolom, bilo apsolutno nezamislivo. Drugi razlog je brojčana premoć muškaraca u populaciji, što je rezultat rigidnih mera za planiranje porodice u Kini. Broj muškaraca je za sedamdeset miliona veći od broja žena, a to se u Kini smatra tradicionalnim uzrokom bezbednosne nestabilnosti.

Afrika: Megapark

Tri afričke države – Mozambik, Južnoafrička Republika i Zimbabve – odlučile su da formiraju najveći prirodni rezervat na kontinentu i jedan od najvećih parkova takve vrste na svetu. Ovaj park trebalo bi da postane svetska turistička atrakcija i da donese velike prihode od sve popularnijeg ekoturizma. Park pod imenom Gaza Kruger Gonarežu moći će da objedini već postojeće rezervate i da omogući životinjama slobodno kretanje na znatno većem prostoru. Naročito su velika očekivanja u pogledu očuvanja ugroženih vrsta, posebno takozvanih velikih pet: slonova, lavova, nosoroga, leoparda i bufala.

Investicije će biti nesrazmerne, budući da su Mozambik i Zimbabve u ekonomski podređenom položaju u odnosu na Južnoafričku Republiku, i potrebna su im velika ulaganja u infrastrukturu i puteve. Mozambik će morati da se izbori sa minama zaostalim iz građanskog rata, dok se Zimbabve trenutno suočava sa unutrašnjom pobunom većinskog crnačkog stanovništva. Upravo izgradnja megaparka, očekuju stručnjaci, mogla bi da doprinese razvoju celog regiona i ublaži narastajuće ekonomske probleme u Zimbabveu.

Priredio Z. Stanojević

prethodni sadržaj naredni

vrh