Svet

Vreme broj 519, 14. decembar 2000.

Jugoslavija – Slovenija
Novi početak

Okončan desetogodišnji period loših odnosa između Ljubljane i Beograda

Potpisivanjem izjave o uspostavljanju diplomatskih odnosa u Ljubljani 9. decembra i formalno je okončan desetogodišnji period loših odnosa između Ljubljane i Beograda. Tokom tog razdoblja su Slovenija i SR Jugoslavija uglavnom ignorisale jedna drugu. Bilo je nekoliko pokušaja da se jaz premosti, ali su svi odreda propali. Miloševićev režim je osamostaljenje Slovenije ocenio kao jednostrano i nezakonito otcepljenje.

Nekadašnji jugoslovenski premijer Milan Panić je bio prvi koji je još 1992. godine pokušao da izgladi odnose tako što je njegov kabinet usvojio akt o priznanju Slovenije. Na ovu ponudu je slovenački MIP tri godine pripremao zvaničan odgovor, uz sporadične izjave domaćih političara da ih "priznanje Beograda ne zanima", da se isto odbija i slično. Istrčao se i predsednik Slovenije Milan Kučan tonom da se priznanje ne prihvata. Potom se službena Ljubljana našla u sličnom položaju krajem 1995. godine, kada se uoči potpisivanja Dejtonskog sporazuma setila Panićevog priznanja i odlučila da na njega odgovori. Tako je na brzinu priznala SRJ, ali iz Beograda nije stigao nikakav odgovor. Zamrznuti odnosi potrajali su narednih pet godina, do smene režima u Beogradu.

Jugoslovenska vlada je 20. novembra prihvatila zaključak o uspostavljanju diplomatskih odnosa; Slovenija je usvojila (kao odgovor) isti zaključak na sednici Bajukove vlade 8. decembra.

Dok se čekalo na ustoličenje nove Drnovšekove vlade i inauguraciju Dimitrija Rupela na mesto ministra spoljnih poslova, slovenački mediji su s teškom mukom pokušavali da koriguju ton prilikom izveštavanja o Beogradu i Srbima uopšte. Uz to su u javnost curela nova, sitna iznuđivanja tik do Svilanovićevog dolaska i potpisa dokumenta između dve zemlje. Slovenija je, naime, još u vreme Miloševićeve vladavine kao minimalnu polaznu tačku za ikakve dogovore nudila izjavu o potpisivanju diplomatskih odnosa, bez bilo kakvih dodataka. Tadašnja jugoslovenska diplomatija na to nije pristala, tvrdeći kako Slovenija mora da prizna kontinuitet Jugoslaviji.

U trenutku kada je Jugoslavija odustala od teze o sebi kao jedinoj naslednici, slovenački političari počeli su da pokazuju zanimanje za novu tvorevinu na Balkanu. A onda su ljubljanski elektronski mediji veče uoči dolaska jugoslovenskog ministra inostranih poslova Gorana Svilanovića u Ljubljanu objavili izjavu Dimitrija Rupela, da od uspostavljanja diplomatskih odnosa neće biti ništa ukoliko Jugoslavija ne pristane da potpiše procentualno razrađen ključ o podeli imovine bivše države. Takav pritisak su nezavisni komentatori ocenili kao ucenu, i dan kasnije je Rupelova verbalna pirueta pala u zaborav. I Jugoslavija i Slovenija su potpisale izjavu o uspostavljanju diplomatskih odnosa i nameri o otvaranju diplomatskih predstavništava. Za sada je precizirano da će biti otvoreno konzularno predstavništvo u Podgorici, dok su se u vezi sa ključem o podeli "porodičnog blaga" bivše SFRJ slovenačke diplomate zadovoljile izjavom jugoslovenskog ministra spoljnih poslova.

Potom je usledila donekle neobična vizita Svilanovića po centru Ljubljane; mediji su zatekli nekako kiselog Rupela kako uz Svilanovića pozira pored Prešernovog spomenika. Svilanović se sreo i sa predsednikom vlade Janezom Drnovšekom i predsednikom države Milanom Kučanom.

Što se tiče medijskih reakcija na sam čin uspostavljanja diplomatskih odnosa, one su bile većinom pozitivne. Ako izuzmemo Dimitrija Rupela, koji se držao kao da ga je viša sila naterala da rođaka iz provincije pokazuje gradom, analitičari naglašavaju korist koja bi se mogla ušićariti od bolje saradnje, a bilo je i sporadičnih mišljenja da bi se sporna pitanja iz prošlosti mogla sada sa Jugoslavijom rešiti čak i brže nego sa susednom Hrvatskom. Rečju, u medijima nije falilo uobičajenih, nadmenih tonova poput komentara u "Delu" da je poslednji sporazum između Jugoslavije i Slovenije zaista "istorijski", pošto su odnosi između Beograda i Ljubljane sada prvi put u istoriji uređeni na "potpuno ravnopravnoj osnovi". Jer, svi dosadašnji sporazumi "u proteklih sto godina" bili su "opterećeni ili srpskom vojnom nadmoći, svetskim i političkim odnosima ili ideološkim opredeljenjima". Sledi i zaključak da je Slovenija zbog zastupanja ravnopravnosti nasledstva "moralni pobednik", dok je Jugoslavija sada bila prisiljena da pristane na sporazum zato što je to jedna "siromašna država kojoj treba pomoć", a "pre svega novac".

Svetlana Vasović-Mekina

prethodni sadržaj naredni

vrh