Scena

Vreme broj 523, 11. januar 2001.

Jubilej Trećeg programa

Krajem prošle godine obeležen je, relativno skromno i nedovoljno zapaženo, 35. rođendan Trećeg programa Radio Beograda, prve institucije te vrste u svetu sa pogrešne strane "gvozdene zavese". Nastao davne 1965. godine, ovaj "elitistički uljez" u zdravom tkivu veselih programa za radnike, seljake i poštenu inteligenciju pregurao je nekako – kao lekovita večernja oaza – i vreme titoizma, i konfuzne i obećavajuće osamdesete, i miloševićevski sumrak svih vrednosti; u potonjem slučaju bio je to, zapravo, jedini deo hipertrofiranog RTS-mastodonta koji je iz svega izašao gotovo neoštećen i svakako neobrukan. Osim posvećenosti (šačice) ljudi koji u njemu rade, spasila ga je i sklonost svrgnutog režima ideologiji velikih brojeva: nešto što je neatraktivno za "mase", nije smatrano dovoljno opasnim.

Valja se, zato, nadati da će ovaj program, u novim društvenim okolnostima, imati mnogo bolje uslove za rad i napredak (uključujući revitalizaciju istoimenog časopisa, jedne od najznačajnijih periodičnih publikacija u Srbiji poslednjih decenija), ali treba biti na oprezu: suštinski neuke štrebere komunizma lako mogu smeniti isti takvi štreberi vulgarno shvaćenog kapitalizma, a takvi će gledati da raskrčme i na doboš oteraju sve što je, jel'te, "nekomercijalno". Tako je nedavno bilo i u Hrvatskoj: tamošnji Treći program je nekako preživeo paranoju Tuđmanove vlasti, ali će mu, izgleda, glave doći aktuelne "demokrate", koje žele da ukinu njegovu frekvenciju, kao da im je babovina. Zadatak javne RTV mreže, međutim, jeste u tome da bude "nekomercijalna" – ko će, ako ne ona? Takav je, recimo, i PBS u Americi, i France-Culture i France-Musique u Francuskoj i BBC-ovi Radio 3 i Radio 4. Drugi i Treći program Radio Beograda strukturno su nekako (potencijalno) najsličniji upravo ovim BBC-ovim programima: Drugi je više "opštekulturnog" karaktera i mozaičkog tipa, Treći usmereniji na klasičnu muziku – ali i savremenu eksperimentalnu muziku, moderni jazz etc. – i esejističke rasprave. Ono čemu treba težiti zapravo je frekvencijsko osamostaljenje Trećeg programa, što je još pre tuce godina urađeno u Hrvatskoj i Sloveniji – a što bi, doduše, verovatno zahtevalo i programsku redefiniciju Drugog, njegovo "olakšavanje" – tako što bi ovaj dobio svoju (nacionalnu) frekvenciju, a time i mogućnost celodnevnog emitovanja. Da se razumemo, svako "zabrinuto" spominjanje para u ovom bi slučaju bilo deplasirano i demagoško, jer je upravo na primeru susednog HRT-sistema dokazano da tamošnji Treći radijski program učestvuje u ukupnim troškovima HRT-sistema tek u – promilima. Zato je to uistinu pitanje (ne)postojanja stvarne razvojne politike – kulturne koliko i medijske. U svakom slučaju, Trećem programu valja poželeti da održi visoke standarde, ali i hrabro proširi svoj tematski, izražajni i saradnički krug; onda će mu sadašnja večernja košuljica postati toliko tesna da će se izlazak iz nje nametnuti sam od sebe.

T. Pančić

Koncert Ramba Amadeusa

Prvi koncert u Beogradu nakon izlaska novog albuma Don’t Happy, Be Worry, Rambo Amadeus će održati u Pogonu (nekadašnja Dansing dvorana) Doma omladine Beograda, u subotu 13. januara, u 22 sata. U šestočasovnom programu pod nazivom “Cyber Crossing 2001” nastupiće Rambo Amadeus and Mutants, Panta Šiklja Nafta iz Zrenjanina (koji je gostovao i na Rambovom poslednjem albumu) i dva di-džeja. Korisnici interneta mogu pratiti ovaj događaj na adresi www.freeb92.net, a među posetiocima u Domu omladine biće i sto vlasnika “počasnih karata”, koje će se prodavati na dobrotvornoj aukciji u Pogonu, u četvrtak 11. januara, u 17 sati. Početna cena počasne karte je 1200 dinara, “gornja” nije ograničena, a celokupan prihod ide “onima kojima je to najneophodnije” među decom zbrinutom u 37 beogradskih domova. Najveći donator na aukciji i organizatori odlučiće zajedno kako će se raspodeliti prihod sa ove aukcije. Pored humanitarnog karaktera i okolnosti da iste večeri pravoslavni vernici proslavljaju Srpsku novu godinu, biće ovo odlična prilika da se beogradska publika upozna sa novim pesmama i proveri kako zvuči Rambov novi band, u prostoru prikladnijem od (uobičajenog) Kluba studenata tehnike.

Eminem najbolji

Repera Eminema proglasili su za muzičara godine i čitaoci i novinari magazina Rolling Stone. Istovremeno je konkurentska publikacija Spin dodelila pet nagrada engleskoj rok grupi Radiohead. Njegovi čitaoci proglasili su grupu Limp Bizkit za najgoreg izvođača godine, a njihov album Chocolate Starfish and the Hot Dog Flavored Water proglasili za najgore izdanje godine. Čitaoci Rolling Stonea proglasili su Limp Bizkit za najbolju grupu, najbolji hard rok/metal bend i nagradili omot njihovog albuma, dok je frontman Fred Durst proglašen za najboljeg rok izvođača. Složili su se samo po pitanju Eminema, koga su oba magazina proglasili za izvođača godine.

Nominacije za "Oskare"

Ukupno 242 filma konkurišu za ovogodišnje Oskare koji će, 73. put, biti dodeljeni 25. marta na svečanoj ceremoniji u Los Anđelesu, saopštila je američka Akademija za film. Među favoritima za Oskara ističu se filmovi "Gladijator" sa Raselom Krouom i "Erin Brokovič" sa Džulijom Roberts. Ta dva ostvarenja dobila su najveći broj nominacija za nagrade Zlatni globus, koje će Udruženje stranih novinara akreditovanih u Holivudu dodeliti 21. januara. Zlatni globus vrlo često je indikator dobitnika Oskara. Prema pravilniku, da bi mogao da se nađe u konkurenciji za Oskara, film je morao biti prikazivan u nekom od bioskopa u losanđeleskom okrugu u periodu između 1. januara i 31. decembra protekle godine, i da je na programu bio najmanje sedam dana zaredom. Lista sa 242 filma biće u sredu poslata članovima Akademije, zajedno sa glasačkim listicem za izbor finalista, a 13. februara će biti saopštene nominacije.

 

Najprodavanije ploče

1. SADE - Lovers Rock
2. P.J. HARVEY - Stories From The City, Stories From The Sea
3. ERYKAH BADU - Mama's Gun
4. RONI SIZE/REPRAZENT - In The Mode
5. SNATCH - OST
6. GURU'S JAZZMATAZZ - Streetsoul
7. RADIOHEAD - Kid A
8.CHARLIE'S ANGELS - OST
9. MADONNA - Music
10. STONE ROSES - Remixes

 (Izvor: IPS Music store)

Najgledaniji filmovi

Čarlijevi anđeli
Sneč
Princeza Mononoki
Ti si mi sve
Zelena milja
Mehanizam
Elizabet
Tri kralja
Brucoši u frci
Biti Džon Malkovič

(Izvor: Udruženje filmskih distributera) 

Najtraženije knjige

1. Dž.K.Rouling, Hari Poter i kamen mudrosti, (Plato & Narodna knjiga 2000, 390 dinara)
2. Nik Hornbi, High fidelity, (Plato 2000, 300 dinara)
3. Dž.K.Rouling, Hari poter i dvorana tajni, (Plato & Narodna knjiga 2000, 390 dinara)
4. Jasminka Petrović, Seks za početnike, (Kreativni centar 2000, 260 dinara)
5. D.Bujošević I. Radovanović, 5.oktobar - 24 sata prevrata, (Media centar 2000, 250 dinara)
6. Mirjana Bobić Mojsilović, Dnevnik srpske domaćice, (autorsko izdanje, 250 dinara)
7. Majkl Gejl, Moja legendarna devojka, (Plato 2000, 312 dinara)
8. Irvin Velš, Ekstazi, (Plato 2000, 430 dinara)
9. Vladimir Arsenijević, Mexico ratni dnevnik, (Rende 2000, 350 dinara)
10.Deni Gedj, Papagajeva teorema, (Geopoetika 2000, 370 dinara)

(Izvor: "Plato")

prethodni sadržaj naredni

vrh