Srbija i Evropska unija (najava) >
Nervoza u Nemanjinoj 11
Da li je Brisel samo hteo da srpskog premijera Ivicu Dačića šok-terapijom "istera na čistinu" kako bi se priča o podeli Kosova jednom za svagda odložila ad acta? Ujedno, moguće je i da je Brisel tako došao u priliku da odmeri koliko će se moći održati srpska vlada? Naime, na letošnje formiranje vlade "s bagažom crveno-crne koalicije devedesetih", Brisel i Vašington su gledali samo u kontekstu rešavanja kosovskog pitanja
Premijer je izgleda bio strašno ljut kada je samo nekoliko dana pošto je morao da proguta nesrećnu formulaciju Evropske komisije o "poštovanju teritorijalnog integriteta Kosova", sebi dozvolio da ga u Dragincu kod Loznice na parastosu žrtvama nacističkog terora iz Drugog svetskog rata onoliko, kako to reče predsednik Nikolić, "emocije ponesu".
Prvo, baš je njemu zapalo da se prvi u Srbiji odredi prema potpuno (ne)očekivanom zahtevu Evropske komisije u Strategiji o proširenju. Drugo, posle one brzoplete izjave da bi taj zahtev EK mogao da vodi ka zatvaranju dijaloga Beograda i Prištine, trebalo je ponovo da izađe pred novinare i prihvati objašnjenje Štefana Filea, komesara EU za proširenje, da se novom formulacijom ne prejudicira status, već da je time Srbija samo upozorena da podele Kosova ne može biti. Treće, njegov koalicioni partner i prvi zamenik Aleksandar Vučić rekao je odmereno i bez suvišnih emocija da je razgovarao s Fileom i da je dobio uveravanja da je "sintagma pogrešno protumačena", tj. da ju je Dačić pogrešno protumačio.
Umesto da tu stavi tačku pa da vladajuća koalicija vidi šta će sa "poštovanjem teritorijalnog integriteta Kosova", te da lepo sačeka platformu za KiM koju nedeljama najavljuje predsednik Nikolić, premijer je održao politički govor u Dragincu, kao usred predizborne kampanje. I umalo izazvao međunarodni skandal. Opet je reagovao njegov koalicioni partner Vučić uveravanjem svekolike javnosti da je premijerova namera bila potpuno drugačija i da "ne misli da neko planira da vodi Srbiju u nekom drugom pravcu sem Evrope a da neko i planira, onda ove vlade ne bi ni bilo". Da ne zaboravimo da se SNS prvo zvanično ogradio od govora Ivice Dačića. Jadranka Joksimović, članica predsedništva SNS-a, izjavila je da naprednjaci poštuju pravo svake stranke na politički stav, ali da je "u interesu Srbije okretanje budućnosti i strateškom partnerstvu EU". Onda je Dačić, kad je već doterao cara do duvara, kako javlja "Blic", otišao sve sa svojim govorom da uveri nemačkog ambasadora Hajnca Vilhelma kako ništa nije loše mislio. Hajnc je, kažu upućeni, sve razumeo. Rastali su se u prijateljskom tonu. A gradska čaršija je nastavila da raspreda kako je Dačić opet dobio čvrgu od Vučića, da se, kako ono Čedomir Jovanović reče, "privatni rat" dvojice koalicionih partnera nastavlja, da se vlada jedva drži na nogama, da će opet biti izbora, te da će Vučić sa demokratama da rekonstruiše vladu samo oni da reše ovo predsedničko pitanje, a socijalisti odoše u opoziciju i tako sve…
(...)
Ceo tekst možete pročitati u novom broju nedeljnika Vreme koji je u prodaji od 18. oktobra 2012. Pretplatnici na internet izdanje nastavak mogu pročitati sa ovog linka. (Pretplatnici: prvo se ulogovati pa onda kliknuti.)
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
POVEZANI ČLANCI
Anatomija jedne namere >
Crnjenje belog šengena
Miodrag Kreculj
IZ ISTOG BROJA
-
Srbija i Evropska unija >
Nervoza u Nemanjinoj 11
Zora Drčelić -
Nobelova nagrada za mir Evropskoj uniji >
Norveški rijaliti šou
Momir Turudić -
Kadrovska politika >
Oni dolaze – estradizacija umesto departizacije
Jovana Gligorijević -
Političari protiv pravosuđa >
Princip je isti, sve ostalo – nijanse
Tatjana Tagirov -
Anatomija jedne namere >
Crnjenje belog šengena
Miodrag Kreculj -
Uoči zakona o amnestiji >
Taktička ili tehnička mera
Ivana Milanović Hrašovec -
Lični stav – Bankarstvo u Srbiji >
Ko je zaustavio internet
Slobodan Marković -
Koliko košta vozačka dozvola >
Dugo putovanje u krug
Zoran Majdin -
Kadrovska politika (najava) >
Oni dolaze – estradizacija umesto departizacije
Jovana Gligorijević