<< VESTI | | 17.01.2013 00:15

Emir Kusturica i kineski režiser Džang Jimou (Foto: M. Rudić)

 

Svet stao na Mokru Goru

Projekcijom filma u kome Emir Kusturica prebija holivudskog glumca Brusa Vilisa i anegdotom iz mladosti Ministra kulture Petkovića, otvoren je šesti Kustendorf. Rekordan broj filmova i novinara

U sredu, 15. januara, na Mokoroj Gori, na brdu Mećavnik, počeo je šesti Međunarodni filmski i muzički festival Kustendorf.

I ove godine će se među pristiglim, uglavnom, kratkim filmovima neafirmisanih autora tražiti najbolji, a Srbiju, bar taj deo na planini Tari, posetiće svetske filmske zvezde.

Za njima dolazi i 70 novinara iz tog istog sveta da pričaju priču o tome kako nagrađivani i svojeglavi režiser iz Srbije, koga svi iz osoblja zovu „Profesor", ima svoje neverovatno selo i svoj još neverovatniji festival i o tome kako je tokom šest dana ceo svet uspeo da se sakupi na to jedno brdo.

Zbog kiše ceremonija otvaranja festivala je održana u prepunom Naom Čomski teatru. Pre toga je, hologramskom magijom, bojena drvengradska crkva Svetog Save.

Crkva Svetog Save u Drvengradu obasjana hologramom - foto M. Rudić

Emir Kusturica, osnivač Kustendorfa i Profesor Mokre Gore, na početku ceremonije otvaranja istakao je činjenicu da na Kustendorfu ne postoji ni jedna reklama osim „reklame umetnosti i filma", kritikovao je medije koji su, zarad „hleba i igara", gori od rimskih gladijatorskih arena i, na kraju, najavio Ministra kulture i informisanja Srbije Bratislava Petkovića koji je ispričavši ličnu duhovitu dogodovštinu o gledanju filma ubistva kralja Aleksandra u Marseju, otvorio Kustendorf 2013.

U nastavku je režiseru Džangu Jimouu iz Kine Kusturica dodelio Nagradu za buduće filmove nakon čega je prikazan zvanično prvi ovogodišnji kustendorfski film – Jimoova, vredna stodvadesetšestominutnog gledanja, priča o japanskoj invaziji na kineski grad Nanjing – Cvetovi rata.

Festival će trajati do 22. januara do kada će Drvengradom hodati svetske filmske zvezde Monika Beluči i Odri Totu; reditelji: Elija Sulejman (Palestina), Peter Gotar (Mađarska), Aleksej Balabanov (Rusija), Ben Zejtlin (SAD), Mateo Garone (Italija) i rediteljka Ješim Ustaoglu (Turska), direktor Kanskog festivala Tjeri Fremo, Dejvid Gilmur i Nik Mejston, pevač i bubnjar „Pink Flojda" i Brajan Feri. Beluči i Feri treba da stignu 19. i ostanu do 22. januara.

Prvog dana Kustendorfa, u galeriji Macola trebalo je da bude otvorena i izložba „Kšištof Kišlovski, znaci i sećanja". Otvaranje je odloženo, ali se može ući i mogu se pogledati fotografije iz života slavnog poljskog režisera, kao i fotografije sa snimanja njegovih najpoznatijih filmova poput trilogije Tri boje, televizijske serije Dekalog, Ožiljci, Veronikin dvostruki život, Amater... Poslednji od nabrojanih (restaurirana verzija) je prvi prikazani film na ovogodišnjem festivalu.

Na kraj prvog dana koncert je održao violinista Nemanja Radulović i kvinteta Đavolji triler.

Od srede, 16. januara počinji takmičarski ciklus tokom koga će se za Zlatno, Srebrno i Bronzano jaje takmičiti 28 filmova iz 18 država (Velike Britanije, Danske, Izraela, Koreje, Kube, Meksika, Nemačke, Perua, Poljske, Portugala, Singapura, Srbije, SAD, Filipina, Francuske, Holandije, Crne Gore i Švajcarske).

Pored rekorda od 400 pristiglih filmova, ove godine je najviše i akreditovanih novinara – iz 18 različitih zemalja dozvolu je dobilo 70 novinara.

Kao i do sada, Kustendorf organizuje „Rasta International" pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.


 

POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST