<< VESTI | | 17.10.2013 10:43

PRIVREMENO OLAKŠANJE: Vođa većine u Senatu Hari Reid (Harry Reid)

 

SAD: Bankrot na ledu

U poslednji čas izbegnut bankrot dogovorom o budžetu i privremenom podizanju granice američkog zaduženja

Američki Senat i Predstavnički dom Kongresa su u poslednji čas, u četvrtak 17. oktobra u prvim časovima posle ponoći izglasali privremeno podizanje limita za zaduživanje i, privremeno odblokirali finansijska sredstva za federalnu vladu. Zakonom o privremenom finansiranju vlade važi do 15. januara sledeće godine, a granica zaduživanja podignuta je na nivo dovoljan za ispunjavanje kreditnih obaveza američke vlade do 7. febuara.

Do tog perioda trajaće pregovori o budžetskim ograničenjima održivosti budžeta i nivou zaduživanja SAD. Pitanje je kakva će se uslovljavanja u tim pregovorima koristiti, ali oktobarski kompromis u zadnji čas pokazuje da republikanci budžetskom blokadom nisu uspeli da spreče ili odlože primenu zakona o zdravstvenom zakonu «Obamaker» koja je počela u jeku krize. Upitan da li će se blokirajući spor ponoviti za nekoliko meseci, Obama je kratko odgovorio: «ne!»

Dogovor o privremenom finansiranju vlade i podizanju granice zaduženja, kojim će se za sada sprečiti da Sjedinjene Države prvi put u svojoj istoriji ne budu u stanju da otplaćuju svoje dugove lideri demokrata i republikanaca u Senatu postigli u sredu, 16. oktobra, 11 sati pre glasanja. Neisvesnost je u tim trenucima smanjena, ali nije nestala jer u Predstavničkom domu većinu imaju republikanci, čije jedno krilo pod uticajem desnog pokreta Čajanka, ocenjuje da se previše popušta američkom predsedniku Baraku Obami.

Prvo je u sredu 16. oktobra uveče Senat, u kome demokrate imaju većinu i sa 81 glas za i 18 protiv, potvrdio dogovor između vođstva dve stranke u tom domu Kongresa.

Potom se glasalo u Predstavničkom domu, u kome su predlozi prihvaćeni rezultatom 285 prema 144. Osim 199 demokrata, za kompromisni predlog glasalo je i 86 republikanskih poslanika.

Ubrzo nakon toga, predsednik Amerike Barak Obama potpisao je oba dokumenta, čime su SAD izbegle da po prvi put u istoriji dospeju u situaciju da ne mogu da vraćaju svoje dugove koji dostižu nivo od 16,7 biliona dolara.

Oko 850.000 zaposlenih, koji su zbog blokade šesnaest dana bili na prinudnim odmorima, vraćaju se na posao. Njujorška berza reagovala pozitivno, osnovni indeks "Dau Džouns"je povećao vrednost za 205 poena.

Direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristina Lagard ocenila je da dogovor predstavlja pozitivan korak, ali i da je potrebno da se u SAD otkloni neizvesnost trajnijim fiskalnim merama.


 

POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST