Održana tribina "Koji je model privatizacije potreban Srbiji" >
Privatizacija, ali kakva?
Tribina "Koji je model privatizacije potreban Srbiji" održana je 28. aprila u Studentskom kulturnom centru u organizaciji nedeljnika "Vreme" i fondacije "Friedrich Ebert". Ovo je druga u nizu tribina iz ciklusa tribina "Vreme izazova". Prva tribina sa temom "Civilna kontrola policije" održana je u februaru, a planirano je da do kraja godine budu organizovane još četiri tribine. I teme narednih tribina obrađivaće probleme koji su od najvećeg značaja za razvoj demokratskog društva u Jugoslaviji i najaktuelnija pitanja sa kojima se naše društvo suočava.
Učesnici tribine "Koji je model privatizacije potreban Srbiji" bili su Aleksandar Vlahović, ministar privrede i privatizacije u Vladi Republike Srbije, Nebojša Medojević, direktor Centra za tranziciju u Podgorici, Branislav Čanak, predsednik Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost", Milić Milovanović, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, i Tamas Bauer, profesor univerziteta Johan Wolfgang Gete u Frankfurtu na Majni i poslanik u mađarskom parlamentu. Tribinu je vodio Dimitrije Boarov, novinar "Vremena".
Ministar Vlahović je govorio o problemima sa kojima se Vlada Republike Srbije suočava, o načinima i modelima koji će biti primenjeni u privatizaciji srpske privrede. Branislav Čanak je o privatizaciji govorio iz ugla radnika, koji mogu biti najosetljiviji i najproblematičniji deo ovog procesa, a Nebojša Medojević i profesor Milić Milovanović analizirali su privatizaciju iz ugla dosadašnjih iskustava istočnoevropskih zemalja i bivših repulika SFRJ. Tamas Bauer je učesnicima i publici govorio o modelima privatizacije koji su primenjeni u mađarskoj privredi, o zamkama i pozitivnim stranama mađarskog tranzicionog iskustva.
U svojim izlaganjima i u međusobnoj razmeni mišljenja učesnici tribine su razmatrali tip tržišnog privrednog sistema koji je potreban ili moguć u Srbiji. Izneta su mišljenja o glavnim slabostima važećih zakona o "svojinskoj transformaciji" i o različitim pravcima njihovog otklanjanja usvajanjem novog zakona. Potražen je odgovor na pitanje da li i neki novi modeli privatizacije kriju opasnost da se privatizacija izvede prema nekom novom pojedinačnom, a ne opštem interesu? Ministru Vlahoviću je postavljano pitanje ko gubi, a ko dobija ovim ili nekim drugim modelom privatizacije. Ko će određivati načine privatizacije pojedinih preduzeća, da li će dobitnike i gubitnike u privatizaciji određivati tržište, država ili političke stranke? Veći deo razgovora govorilo se o tome koji model privatizacije u Srbiji ima najviše šansi da privuče strane ulagače.
Tribinu "Koji je model privatizacije potreban Srbiji" pratili su brojni novinari i publika, a bilo je i mnogo pitanja.
U narednom broju nedeljnika "Vreme", od 10. maja, izaći će podlistak "Koji je model privatizacije potreban Srbiji", koji će preneti sve ono o čemu je na tribini govoreno.
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
IZ ISTOG BROJA
-
Čekajući 1. jun >
Rat za TV sliku, uticaj i pare
Dušan Radulović -
Život u prisustvu merkaptana >
Čekajući "klausa"
Nenad Živković -
Ekonomske (ne)jednačine >
Lov na lavove
Dimitrije Boarov -
Reforma krivičnog zakonodavstva >
Svedočenje za imunitet
Miloš Vasić -
Bankarske afere >
Pozovi SB radi dilovanja
Jovan Dulović