Formula 1 – Velika nagrada Austrije >
Konačno trka
Ako je prva trećina trke na stazi A1 nagoveštaj kako će sezona izgledati do kraja, onda se na sledećim trkama može očekivati obaranje rekorda u broju posetilaca
"Bilo je sjajno, onako kako Gran pri treba da izgleda", prokomentarisao je posle trke pobednik Dejvid Kultard (Meklaren). "Imao sam odličan pogled na ono što se dešava ispred mene, i pomislio kako TV prenos mora da je odličan."
Početak trke bio je dramatičan. Mihael Šumaher (Ferari) očajno je startovao, posle je rekao da je kriva tehnika i da je morao hitro da isključi automatski starter i da sve uradi manuelno, u čemu je izgubio dragocene sekunde i Vilijamsov dvojac ga je lako pretekao. Montoja je bio ispred Ralfa Šumahera, a Baričelo (Ferari) rutinski je zaseo na četvrtu poziciju bez preteranog straha da će ga Kultard ozbiljnije ugroziti u prvom delu trke. Vodeća petorka nije videla haos iza sebe koji su prouzrokovala četiri vozača kojima je na samom startu otkazao motor – Hakinen (Meklaren), oba Džordanova vozača, Frencen i Truli, i Hajdfild (Zauber). Iz gužve, posle riskantnih obilaženja u kojima je pravo čudo bilo ne zakačiti nikoga, najbolje je izašao Irvajn (Jaguar), koji se sa trinaestog probio na šesto mesto. Posle kratkog izlaska na stazu automobila za usporavanje, pošto su sklonjeni pokvareni bolidi, počelo je ono što su ljubitelji Formule 1 dugo čekali – pravo trkanje!
BRATSKI RIVALITET: Čak sedam vozača iza vodećeg sabilo se u razmak od samo dve sekunde! Gledaoci pored staze i oni koji su pratili televizijski prenos imali su priliku da gledaju uzbudljivo trkanje. Vodeći Montoja davao je tempo, mlađi Šumaher je bez pardona blokirao Mihaelove napade, Verštapen (Erouz) obišao je Irvajna, a potom, na veliko iznenađenje publike i Kultarda, Pani (BAR Honda) takođe je pokušavao da se probije napred, a iza njih su ostali vozači vodili neke svoje ništa manje zanimljive duele.
U Vilijamsovom boksu nisu krili razočaranje kada su u desetom krugu Ralfu Šumaheru otkazale kočnice, zbog čega je odustao, ali su ipak pomno pratili vodećeg Montoju koji je iz kruga u krug odbijao napade Ferarijevih vozača pokazujući onu veštinu i hrabrost kojom je osvojio titulu šampiona u Americi. Pa ipak, videlo se da su Ferarijevi bolidi bili kudikamo brži na pravcu i da je samo pitanje vremena kada će Šumi napasti i obići Montoju, kome je preostalo samo da atraktivnim ulaženjem u krivine pokuša da sačuva vodeću poziciju. U petnaestom krugu desilo se ono što je bilo neizbežno kada su takva dva vozača u pitanju. Šumaher je posle dugog pravca pokušao pred krivinom da obiđe Montoju sa spoljne strane, Kolumbijac je kasnim kočenjem napravio blok, zaneo se, izleteo sa staze povukavši sa sobom i Šumija, koji se ipak bolje snašao i relativno brzo vratio na stazu.
"Nije mi baš bilo svejedno jer se videlo da pri toj brzini on nema šanse da normalno savlada krivinu", opisao je posle trke tu situaciju Mihael Šumaher. "Umalo da ga udarim, izleteo sam sa staze, i budite sigurni da ću razgovarati s njim o tome."
"To što se dogodilo normalan je trkački incident", komentarisao je Montoja. "Obojica smo kasno kočili, meni su se blokirali zadnji točkovi, zaneo sam se, i to je to." Kolumbijac će odustati pred kraj trke zbog kvara na hidraulici.
TAKTIKA I MORAL: Šumaher je potom pokazao i sopstvenu veštinu i snagu svog ferarija probijajući se sa sedmog na treće mesto. Većina timova odlučila se na jedno svraćanje u boks tokom trke, ali su Šumaher i tada vodeći Baričelo to učinili pre jedinog preostalog Meklarenovog vozača. Kultard je ponovio odličnu taktiku koju je tim primenio i na trci u Španiji, ostao je duže na stazi, popravio razliku u odnosu na rivale i smanjio vreme potrebno za promenu guma i dolivanje goriva. Kada je konačno svratio u boks, po završenom poslu izašao je čak dve i po sekunde ispred Ferarijevih vozača. Sve je potom zavisilo od izdržljivosti bolida. Oni su se pokazali pouzdanim, i Dejvid Kultard je pobedio po drugi put u ovoj sezoni i smanjio razliku u odnosu na u generalnom plasmanu vodećeg Šumahera na samo četiri boda, čime je šampionat postao još uzbudljiviji.
Jedino što je bacilo senku na izvanrednu trku jeste gest Ferarijevih šefova koji su naredili Baričelu da pred samim ciljem propusti Šumija i pokloni mu drugo mesto. Brazilac je posle trke odbio da komentariše naređenje, mada se videlo da je izuzetno uzbuđen i ljut. Kao mala uteha može mu poslužiti Šumaherova izjava da je "fer reći da ga je u Austriji Rubens pobedio".
Naredna trka je 27. maja, Velika nagrada Monaka na legendarnoj stazi u Monte Karlu.
Poredak vozača
1. M. Šumaher (Ferari) 42
2. Kultard (Meklaren Mercedes) 38
3. Baričelo (Ferari) 18
4. R. Šumaher (Vilijams BMW) 12
5. Hajfild (Zauber) 8
6. Truli (Džordan Honda) 7
7. Montoja (Vilijams BMW) 6
8. Frencen (Džordan Honda) 6
9. Hakinen (Meklaren Mercedes) 4
10. Vilnev (BAR Honda) 4
11. Raikonen (Zauber) 4
12. Pani (BAR Honda) 3
12. Fizikela (Beneton Reno) 1
13. Verštapen (Erouz) 1
Poredak timova
1. Ferari 60
2. Meklaren Mercedes 42
3. Vilijams BMW 18
4. Džordan Honda 13
5. Zauber 12
6. BAR Honda 9
7. Beneton Reno 1
8. Erouz 1
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
IZ ISTOG BROJA
-
Oglasi za posao >
Rampa za starije
Aleksandar Ćirić -
Zatvor kao tržište >
Providno je dobro
"Njujork Tajms" -
SMS sapunice >
Pošalji mi seriju
"BBC News Online" -
Tragedije na fudbalskim stadionima >
Umnožavanje nesreće
Vladimir Stanković