NAVIGATOR
Navigator >
Diktatura komunikacija
Ukoliko imate mobilni telefon, sigurno vam se barem jednom dogodilo da slučajno pozovete neki broj (najčešće onaj koji ste poslednji zvali) tako što ste se naslonili na aparat i aktivirali pozivanje. Potom bi nesretnik s druge strane neko vreme pokušavao da vas (neuspešno) dozove vikanjem u slušalicu, a onda bi malo uživao u vašem privatnom razgovoru sa osobama koje vas okružuju (a neretko je tema razgovora baš poslednja osoba sa kojom ste pričali telefonom). Zbog ovakvih gafova izmišljeno je zaključavanje telefona, ali i to ima mana, neki telefoni su tako dizajnirani da ih slučajno možete uključiti ili isključiti.
Nove generacije mobilnih telefona, one koje mogu da razmenjuju elektronsku poštu i pregledaju veb, donose svojim korisnicima nove, mnogo ozbiljnije probleme. Tako je japanski mobilni operator DoCoMo prošle nedelje objavio da se u njegovom sistemu pojavio virus koji se švercuje u telefone uz elektronsku poštu, inače vrlo popularnu mobilnu uslugu u Japanu. Virus preuzima kontrolu nad vašim aparatom i počinje da okreće brojeve policije, vatrogasaca, hitne pomoći, raznorazne brojeve što iz vašeg adresara što iz sopstvene memorije (lokalne, međunarodne, ako treba i satelitske) i na kraju sruši operativni sistem kojim vi upravljate telefonom. Problem nije sasvim nerešiv, nekada je dovoljno da pritisnete dugme Stop ili Clear pa da se ova rabota obustavi, a nekada, bogami, pomaže samo totalno resetovanje koje se izvodi fizičkim skidanjem baterije sa aparata. Kada se baterija potom vrati, telefon je kao nov, virus je iščileo budući da su operativni sistemi telefona još uvek primitivni pa ih je lako obnoviti.
Međutim, aparati koji dolaze imaju sve više mogućnosti, bolji softver, a samim tim su osetljiviji na viruse. Organizacije poput Fondacije za privatnost (Privacy Foundation) najavljuju da će prenosni aparati za komunikaciju biti sledeća velika žrtva hakera i da o tome moramo povesti računa inače će nam lepote komuniciranja biti uskraćene.
Nekima ni ove sadašnje lepote nije dovoljno, već nastoje da sve moguće sprave koje čovek ima povežu u jedan sistem kako bi poruka namenjena nekoj osobi sasvim sigurno stigla do nje. Ljudi danas imaju po nekoliko fiksnih i mobilnih brojeva telefona, tuce elektronskih adresa i veb sajtova i nije uvek najjasnije da li zovete odnosno pišete na aktuelan broj ili adresu. Ukoliko bi se sve ovo povezalo u jedan sistem, nijedna poruka ne bi vam izmakla jer bi sistem pronalazio onaj uređaj ili nalog koji u ovom trenutku koristite, popularnim rečnikom mobilne telefonije poziv ili poruka bi se divertovali/forvardovali dok vas konačno negde ne pronađu.
Sistem koji se zove Enum preslikaće način funkcionisanja internet domena (gde vi upisivanjem jedinstvene adrese dolazite do nekog sadržaja a da ne znate na kom kompjuteru u svetu se on nalazi). Slično tome, moći ćete, a možda i morati, da registrujete imejl adrese i brojeve telefona koje koristite kako bi sistem bio što efikasniji u traganju za vama.
Nesumnjivo je da ovaj model ima svojih prednosti, ali mnogi u ovoj ideji slute užas društva totalne komunikacije iz koga nećete moći da pobegnete ni nakratko. Srećom te razvoj teče sporo. Prvi testovi obaviće se tek početkom naredne godine.
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|