Navigator >

Knjige na zahtev

Jedan od paradoksa koje je informatička revolucija stvorila jeste taj da je u poslednjih desetak godina znatno porasla potrošnja papira, uprkos očekivanjima da se dogodi upravo suprotno. Korisnici se žale da im nije prijatno da sa ekrana čitaju duže tekstove, te ih štampaju. S druge strane, računar je izuzetno poticajan za pisanje (o Copy/Paste opciji da ne govorimo) te je količina pisanih materijala znatno porasla u odnosu na onu iz vremena kada se sve kucalo na pisaćoj mašini.

Takođe, a u duhu aktuelnog Sajma knjiga, ljubitelji čitanja tvrde da elektronska knjiga nikada neće zameniti običnu, pre svega zbog uživanja koje papirna knjiga pruža. U pravu su, ali su promašili razloge. Osnovna prednost papirne knjige jeste što je energija potrebna za njenu proizvodnju konačna onoga trenutka kada se odštampa, dok se u slučaju elektronske nova energija stalno potražuje što povećava njenu cenu sa svakim čitanjem. Prednost elektronske knjige je, opet, u neograničenoj, brzoj i ciljanoj distribuciji. Današnji izdavači su time postavljeni pred dilemu kako da upotrebe najbolje osobine oba formata, a na radost čitalaca.

Kompanija Book Surge (www.booksurge.com) smatra da je taj problem prilično uspešno rešila nudeći na svom sajtu podjednako elektronske i štampane knjige, s tim što se ove druge štampaju po potrebi, odnosno samo za poznatog kupca (POD to jest "print on demand"). To znači da u trenutku dok je vi naručujete i plaćate, knjiga fizički ne postoji, već se pojedinačni primerak namenjen kupcu tek šalje na ofset štampu. Time se izbegava gomilanje neprodatih naslova, posebno pogubnih za ezoterična izdanja. Dobrim raspoređivanjem malih štamparija sposobnih da obavljaju ovu uslugu (dakle povezanih na mrežu) smanjuju se troškovi distribucije i ubrzava transport do kupca. U idealnom slučaju, ovakve štamparije postojaće u knjižarama i biće u stanju da vam svaku željenu knjigu "izbace" za petnaestak minuta. (Slična sudbina najverovatnije očekuje i novine, sa automatizovanim kioscima i lokalizovanim reklamama.)

Book Surge nudi svakome da izda knjigu pod uslovom da je pošalje u traženom formatu i plati 200 dolara za njeno procesiranje. Biznis je tako fino krenuo da se otišlo i korak dalje. Ambicioznim piscima nudi se da uz ulaganje od deset do dvadeset dolara učestvuju svojim kratkim pričama na konkursu na kojem se može zaraditi od 50 do 5000 dolara, uz objavljivanje u antologiji (vidi npr. www.scribendi.com/contest2.htm ).

Ono što kvari ovu idilu su, naravno, velike distributerske kuće i lanci knjižara. Prema pisanju web magazina Salon (www.salon.com), Book Surge je najbrže reagovao na događaje od 11. septembra, izdajući knjigu tekstova i komentara poznatih njujorških novinara i studenata novinarstva. Verujući da je "štampanje na zahtev" ipak nedovoljno brzo, odštampali su "na rizik" nekih deset hiljada primeraka i ponudili ih velikim knjižarama na prodaju. Odbijeni su uz obrazloženje da ovo nije uobičajen put za nabavku, te da se obrate najvećem distributeru knjiga u Americi Ingramu – zbog čije su se tromosti i upustili u posao.


 

POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST