Bosna i Hercegovina u Bin Ladenovoj senci >
Antiterorizam pod prinudom
Dok je Bosna i Hercegovina, poslije 11. septembra ove godine, za dio zemalja iz okruženja postala gubava jer u "njoj žive Muslimani", njeni zvaničnici bili su "ultimatumom prinuđeni da se svrstaju na stranu boraca protiv terorizma", a stav prema Americi, istina različito motivisan, Bošnjake i Srbe približio je kao nikada dotad
Srbi, koji imaju a priori negativan stav prema Americi i Vašingtonu umalo nisu napravili feštu povodom tragedije u Njujorku, dok je jedan lokalni političar iz Zenice događaje u Americi, u nedavnom razgovoru sa političarima u Banjaluci, komentarisao: "P.ć(meko c).. im m......., nek im je to napravio, dok ste vi ć(meko c)etnici nas pet godina gazili, oni su gledali, neka im sada..."
Većina bosanskohercegovačkih intelektualaca složila se oko toga da ova zemlja nije tek 11. septembra spoznala šta je terorizam, niti se počela baviti time kakve bi posljedice to moglo imati u inače rovitoj BiH. "U Bosni i Hercegovini živimo 12 godina u atmosferi terora – jezičkog, ekonomskog i ostalog, koji ljude prisiljava da ne smiju biti ono što jesu. A izlaz je teško, gotovo nemoguće naći", izjavio je nedavno u političkoj emisiji banjalučke Alternativne televizije mr Esad Bajtal, iz nezavisnog kluba intelektualaca "99".
IZNUDJEN STAV: Zbivanja oko Amerike i Bin Ladena dovela su do izvjesnih promjena u ovdašnjoj javnosti, smatra politički savjetnik premijera Mladena Ivanića Miodrag Živanović, inače profesor na banjalučkom Filozofskom fakultetu. Riječ je, po Živanoviću, o promjenama na dva nivoa:
"Prvi nivo je oficijelni, odnosno nivo političkih institucija, a drugi su reakcije običnih građana. Na prvom nivou, BiH je kao država praktično pod istragom. Zvanične institucije bile su pod ultimatumom, prije svega Vašingtona. Prisustvovao sam nekim razgovorima za koje bih sa sigurnošću rekao da ih jezik diplomatije ne poznaje. Izdate su naredbe, ultimatum je postavljen, tako da je jedinstven stav bh političara u odnosu na borbu protiv terorizma iznuđen. BH političari nisu imali izbora, već su bili primorani da se stave na stranu Amerike. Ultimatum je glasio: ko nije sa nama, naš je neprijatelj. Tako je i nastala floskula o podršci Vašingtonu", pojašnjava za "Vreme" Živanović.
Otuda on smatra da funkcije države BiH nisu bile u većoj krizi nego što je to slučaj sada, izazvanoj terorističkim napadom na Trgovački centar u Njujorku. Reakcije građana daju se posmatrati, po dobrom starom običaju, u nacionalnoj prizmi – Srbi i bosanski Hrvati dobili su potvrdu o "opasnom islamskom fundamentalizmu", zbog kojeg su i ratovali. Sve to, smatra Živanović, pojačava "konflikt sa Bošnjacima". "I onda Bošnjaci dobijaju hipoteku odgovornosti za ono što se desilo. Oni sad postaju loši momci i počinju se pravdati. Dobijaju osjećaj krivice, što još više destabilizuje cijelu situaciju."
Za hrvatskog teoretičara geopolitike Vlatka Cvrtilu, profesora na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, riječ je o "reduciranju problema na jednostavan model – prijatelja i neprijatelja, u kojem je jasno gdje tko stoji i u kojem se lako dođe do paranoje da se čovjeka koji hoda ulicom s turbanom na glavi može napasti, a on je možda Sik, koji je smrtni neprijatelj muslimanu."
Cvrtilu otuda zabrinjava stav koji je u Hrvatskoj nastao iz te paranoje. U intervjuu splitskom "Feralu", Cvrtila govori o stavu prema BiH:
PROMENA POLOŽAJA BOŠNJAKA: "Hrvatskoj se nameće stav da je nužan poseban oprez prema BiH jer tamo žive muslimani. Takvi stavovi idu naruku Osami bin Ladenu, iako je zapravo riječ o grubom pojednostavljivanju Hntingtonovih teza o sukobu civilizacija i vjera."
U samoj Bosni i Hercegovini mijenja se položaj Muslimana, odnosno Bošnjaka. "Tome su, osvrćući se na američka zbivanja, najviše doprinijeli Alija Izetbegović i pogrešna politika SDA-e, jer nisu respektirali činjenicu da su bh muslimani evropski muslimani. Umjesto da jako intelektualno jezgro stave u prvi plan svoje borbe, Izetbegović se oslonio na crkvu i tako stvorio pandan SDS-u. Tako sad ovaj narod u BiH ima nevolju jer političari sa svih strana, pogotovo u zemlji, koriste argument da su i ovdašnji muslimani isti kao i ostali ekstremni", govori o današnjem položaju Bošnjaka u BiH za "Vreme" Miodrag Živanović.
"Ali, Srbi i Hrvati ne bi trebalo danas da likuju nad sudbinom svojih sunarodnika, jer svjetska odmazda neće biti usmjerena samo prema Bošnjacima. Ceh takve politike bošnjačkog ratnog političkog vrha surovo će da plate svi građani BiH. Međunarodni investitori već dižu ruke od projekata u BiH, a donatori se polako povlače", upozorava kolumnista banjalučkih "Nezavisnih novina" Branko Perić.
Za to vrijeme, optužbe da se sastajao sa Bin Ladenovim saradnikom Ajmanom doskorašnji lider nacionalne Stranke demokratske akcije Alija Izetbegović naivno objašnjava: "Sastajao sam se mnogim ljudima iz arapskih zemalja, ali im se zaista ne sjećam imena."
OPŠTA KONFUZIJA: Otuda je sav teret spiranja ljage sa bosanskohercegovačkih vlasti, objašnjenja zašto su građani iz arapskih zemalja koji su na poziv Alije Izetbegovića i SDA dolazili u BiH početkom rata, danas "ugledni i poštovani građani", aktivisti "humanitarnih organizacija" i nosioci bh pasoša pao na aktuelnog ministra inostranih poslova Zlatka Lagumdžiju. U takvoj situaciji, Lagumdžiji nije ostalo ništa drugo nego da se dovija, smatra Miodrag Živanović, i: "daje izjave, za koje se više ne zna u čije ih ime iznosi. To ne znaju niti oni koji ga slušaju, a vjerovatno ni on sam, što nije dobro ni za državu BiH, niti za stranku koju zastupa" (Socijaldemokratska partija BiH – SDP, prim.aut.). Tako se desi da on jednog dana kaže da teroristi djeluju i u zemljama Zapadne Evrope, pa time ne treba Bosnu satanizovati, nešto kasnije prizna da "BiH prijeti opasnost od terorizma", a već sutradan ponosno otkrije da je "BiH politički stabilna zemlja", u koju treba ulagati inostrani kapital.
Ovakav stav samo reflektuje opštu zbunjenost u BiH, pogovoto kad je riječ o "srpskoj strani Dejtona". U Republici Srpskoj, smatra Živanović, izostale su ozbiljne i stručne rasprave o problemu terorizma, dejstvu Osame bin Ladena, dobra medijska prezentacija zbivanja. Prva dešavanja na javnoj televiziji BiH pratili su i komentarisali polupijani novinari, od kojih se očekivalo da svakog trena zaspe u studiju.
OPASNOST OD NOVOG TERORIZMA: Istraživanja marketinške agencije "Partner" ukazuju na katastrofalne podatke o tome da ocjene o aktualnom stanju u RS daje jedan čovjek. Uz to, RS oskudijeva u stručnjacima bilo koje vrste.
"Predsjednik Republike Srpske (Mirko Šarović, op.aut.) siječe slavske kolače, potpredsjednik (Dragan Čavić, op.aut.) presjedi na banjalučkim Ljetnjim igrama. U tom vakuumu guraju vladu da se bavi poslovima koji su u suštini njihovi.
Uz sve to postavlja se pitanje kako formirati javnost kao faktor demokratije, jer ona ne postoji", kaže Živanović u razgovoru za "Vreme".
Direktor Centra za geostrateška istraživanja Univerziteta u Banjaluci dr Duško Vejnović za to vrijeme strahuje od pojavljive "političkog, vjerskog, izbjegličkog i svakog drugog terorizma u BiH". Živanović ukazuje na to da ne postoji potrebna bezbjednost granica BiH, jer "BiH u tom sektoru ne postoji kao država". Dotle građani prepričavaju viceve o Bušu i Bin Ladenu, izmišljajući najnevjerovatnije seksualne poze između njih dvojice. Inostrane ambasade u BiH uvode strog vizni režim za stanovnike oba bh entiteta.
Mnogi se pak slažu u tvrdnji da je danas, zapravo, "teško biti Musliman iz BiH, bilo gdje u svijetu".
"Svaki Bošnjak danas, ma gdje se nalazio, 'nosi u svom džepu' sliku Alije Izetbegovića sa Osamom bin Ladenom. Ni kriv ni dužan, biće dovođen u vezu s islamskim teroristima, pretresan, praćen i sumnjičen na svakom koraku", smatra Branko Perić. Međutim, izgleda da će duže vrijeme sudbinu Bošnjaka dijeliti svi građani BiH, pa i Hrvati i Srbi (bez obzira na to koliko su "upirali prstom u opasnost zvanu islam" i likovali nad onim što je zadesilo bosanske Muslimane), jer mnogi smatraju da "niko više nije siguran da nema svog dvojnika na listi Interpola, kome je neko izdao ili prodao pasoš BiH".
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
IZ ISTOG BROJA
-
Bosna i Hercegovina u Bin Ladenovoj senci >
Žestok odgovor
Radenko Udovičić -
Brazilska potraga za blagom >
Ribice umesto dolara
D. Anastasijević