NAVIGATOR
Navigator >
Prikoči, majstore
Ako ste prosečan korisnik računara, verovatno mislite da trka u brzini procesora predstavlja neku neobičnu licitaciju. Vaš računar, inače potpuno nov, ma nema godinu dana kako ste ga kupili, radi na tričavih 700 – 800 megaherca, a u vestima čitate kako kompanije AMD i Intel, dva najveća proizvođača procesora na svetu, već prijavljuju da su prešli dva gigaherca. Taman jedna firma prijavi novi rekord, a eto kroz mesec dana one druge s još bržim čipom i tako, čini se, u nedogled. Sudeći po najnovijim vestima, možda će se ta trka malo usporiti jer je kompanija AMD pomalo nervozno objavila da "nije sve u brzini". Razlog je naravno ekonomske prirode: procesori se suviše brzo smenjuju u proizvodnji da bi mogli da isplate troškove istraživanja i donesu onakav profit kakav se od njih očekuje. AMD stoga poručuje potrošačima da je od brzine mnogo važnija stabilnost u radu, koristeći u kampanji animaciju sa dva automobila različite snage motora koji se jure po krivudavom putu. Naravno, u takvim uslovima onaj brži zbog čestih usporavanja i kočenja ne uspeva da umakne. Po AMD-u to je dobra metafora vašeg rada na računaru, česte pauze, zaustavljanja, premišljanja tako da je važnije da vas procesor služi dobro nego brzo.
Borba za tržište informacionih tehnologija žestoka je do apsurda. Nedavno su, recimo, proizvođači TFT ekrana objavili da je usled utrkivanja za kupcima cena ovih monitora u Americi pala ispod 300 dolara, što je manje od troškova proizvodnje i promocije. Prema tome, moraće da poskupe, što se u IT industriji gotovo nikada ne događa. Obično višu cenu ima sasvim nov proizvod, dok se onaj kome cena suviše padne povlači iz proizvodnje.
Ko zna da proizvede računar nije mu ni softver sasvim stran, naročito ukoliko može da posluži za reklamiranje proizvoda u tako tesnoj bari. Tako je nastao edver (adware), softver koji se instalira na vaš računar, sa ili bez vašeg pristanka, a čija je funkcija da vas bombarduje banerima i sličnim reklamnim porukama. Da taj softver radi samo to, ni po jada, međutim, u nekim slučajevima radi se o pravoj uhodi koja prati šta vi radite na mreži i javlja "tamo gde treba", to jest firmama koje misle da imaju baš ono što vi tražite. Takođe, softver može da linkuje neke ključne reči u tekstu koji čitate i usmerava vas na, naravno, "prijateljske"firme.
Većina korisnika nije ni svesna kakvog su uljeza zapatili, te se od njega i ne brane. Za one koji bi da provere da li su žrtve ove komercijalne špijunaže postoji rešenje na sajtu http://catchup.cnet.com/, gde je moguće skinuti softver pod imenom Kečap (CatchUp) koji otkriva edver na vašem računaru i pomaže vam da ga uklonite. Instalacija traje nekoliko minuta, baš koliko i pregled računara.
Kad ste već tu, Kečap nudi da vam prekontroliše i moguće rupe u zaštiti računara. Konačno, što ne biste utvrdili i da li vam je softver zastareo. Budući da ste se upravo rešili edvera, eto, ima ko da vas posavetuje gde da pazarite nove verzije.
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|