MERIDIJANI
Meridijani
Ramala: Arafat u okruženju
Predstavnici Bele kuće apelovali su da Izrael ublaži opsadu skoro uništene kuće u kojoj se nalazi glavni štab palestinskog lidera Jasera Arafata u Ramali. Amerikanci su ovakav apel poslali Izraelu jer smatraju da poslednje akcije izraelske vojske ne pomažu u borbi protiv terorista samoubica, ali istovremeno sprečavaju sprovođenje palestinskih reformi. Izraelska vojska je prošlog četvrtka, nakon dva samoubilačka napada u Tel Avivu, buldožerima i eksplozivom počela da ruši Arafatov kompleks u Ramali, na Zapadnoj obali. Izraelske snage i dalje drže Arafatov štab pod opsadom, u pokušaju da palestinskog lidera prisile da izruči više od 50 ekstremista, koji se, prema tvrdnjama Izraela, nalaze u sedištu Fataha. Izraelska vojska dozvolila je da se palestinskom lideru Jaseru Arafatu donesu neophodne namirnice i predmeti za svakodnevnu upotrebu. Portparol izraelske vojske izjavio je da su za sada Arafatu dostavljena 47 različita predmeta, uključujući 1000 vekni hleba, 100 flaša vode, 15 galona jogurta, pet galona šampona, tri kutije veša različitih veličina, 20 četki i karton cigareta za 200 ljudi koji se nalaze u zgradi. Palestinci su optuživali Izrael da pokušava da izgladni ljude u opkoljenoj zgradi. Visoki palestinski zvaničnik Hani al Hasan zatražio je prošlog ponedeljka preko izraelskog državnog radija iz opkoljenog sedišta palestinskog lidera Jasera Arafata u Ramali "koegzistenciju" sa Izraelom. "Želim da prenesem poruku Izraelcima. Mi Palestinci želimo da živimo sa Izraelcima. Tražimo mir sa Izraelom", izjavio je Hasan. Buldožeri su napustili sedište palestinskog lidera, ali se tri ili četiri oklopna vozila i dalje nalaze na tom području, nekoliko metara udaljeni od Arafatove zgrade.
Bratislava: Izabrati koalicionog partnera
Slovački predsednik Rudolf Šuster odlučio je da strankama koje su na prošlonedeljnim izborima prešle cenzus za ulazak u parlament postavi rok do petka za pronalaženje koalicionih partnera s kojima bi sastavili većinsku vladu. Predsednik Pokreta za demokratsku Slovačku (HZDS) Vladimir Mečijar prvi je od sedam lidera slovačkih partija koje su na parlamentarnim izborima osvojile poslaničke mandate koji se početkom nedelje susreo sa šefom slovačke države. Očekuje se da predsednik Šuster poveri mandat za sastav vlade lideru druge najjače stranke Slovačke hrišćanske i demokratske unije (SDKU) Mikulašu Dzurindzi. Dosadašnji premijer Dzurindza ima obezbeđenu koaliciju sa većinom u parlamentu. Mečijar je odlazeći iz predsedničke palate izjavio za medije da mu je predsednik ostavio vreme do petka da nađe partnere za vladu, naglasivši da nema ambicije za mesto premijera niti za neku od funkcija u vladi ili parlamentu. Zapad je uoči izbora vrlo jasno stavio do znanja da bi Slovačkoj ostala zatvorena vrata i za NATO i za EU u slučaju da je naredne četiri godine vode HZDS i Vladimir Mečijar, što je gotovo nemoguće jer su većinu u parlamentu osvojili SDKU i njegovi koalicioni partneri. SDKU i njegovi dosadašnji partneri u vladi, Stranka mađarske koalicije (SMK) i Hrišćansko-demokratski pokret (KDH), već su postigli sporazum o koaliciji sa liberalima iz nove parlamentarne stranke Alijanse novog građanina (ANO). Pregovarački timovi te četiri partije postigli su dogovor da će resore u vladi podeliti u odnosu 5:4:3:3.
Kopenhagen: Evroazijski samit
Prošlog ponedeljka u Kopenhagenu je počeo samit lidera deset azijskih zemalja i zemalja Evropske unije, na kome će biti razmotreni pitanje Severne Koreje, borba protiv međunarodnog terorizma i ekonomska saradnja. Na dvodnevnom samitu EU-Azija (ASEM) jedna od tema je situacija u Iraku i na Bliskom istoku. "U svetlu tragičnih događaja od 11. septembra prošle godine, više nego ikada postoji potreba za ulogom samita ASEM u uspostavljanju mostova", izjavio je domaćin samita, šef danske diplomatije Anders Fog Rasmusen. Rasmusen je na otvaranju samita dodao da se "odlučno mora odbaciti bilo koji pokušaj ekstremista da podele međunarodnu zajednicu na osnovu rase, etničkog porekla ili verskih ubeđenja". Lideri azijskih zemalja i EU, među kojima su i francuski predsednik Žak Širak i premijeri Kine i Japana Đu Rongđi i Đunčiro Koizumi, usvojiće zajedničku izjavu o borbi protiv terorizma i izjavu o podršci naporima za izlazak Severne Koreje iz dugogodišnje izolacije i o obnavljanju pregovora između te zemlje i SAD. Šefovi država i vlada deset azijskih i petnaest evropskih zemalja počeli su zvanično s radom na neformalnoj večeri na kojoj je, između ostalog, bilo reči o euru, za koji, kako je naveo danski premijer, postoji "veliko interesovanje" u Aziji. Japanski premijer, koji je prošle nedelje posetio Pjongjang, i predsednik Južne Koreje Kim Dae Džung upoznali su prisutne na večeri sa situacijom na korejskom poluostrvu. Članovi ASEM-a su 15 zemalja članica EU-a i deset azijskih zemalja: Bruneji, Kina, Indonezija, Japan, Južna Koreja, Malezija, Filipini, Singapur, Tajland i Vijetnam.
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
IZ ISTOG BROJA
-
Izbori u Nemačkoj >
Šrederov "zeleni" dug
Dušan Reljić -
SAD – Irak >
Korak po korak – u rat
Duška Anastasijević -
Brčko - prva multietnička policija na prostoru bivše Jugoslavije >
Nacionalizam u senci novca
Nikola Kojić -
Italija >
Tri letnje priče
Zoran Jevtović