Velika nagrada Brazila >

Totalni haos

Oni koji gledaju auto-trke zbog karambola na stazi, dobili su na trci u Sao Paulu punu puncijatu porciju

Samo je jedan, od deset odustalih, nije zakucao u ogradu staze Interlagos! Pominjem samo zvanično odustale, jer je u trenutku prekida trke tek osam bolida imalo sva četiri točka i motor koji još uvek radi. Onaj jedan koji je "obično" odustao bio je Rubens Barikelo (Ferari) koji je u tom trenutku vodio, a onda je preko tridesetak hiljada Brazilaca istog trenutka otišlo sa tribina. Ništa samba, ništa karneval.

Da će biti problema videlo se još na prvom treningu u petak. Već su tada i vozači i šefovi timova bili potpuno sluđeni dilemom koje gume da izaberu, jer jedan deo rekonstruisane staze ima potpuno različit asfalt od onog na ostalim delovima i upravo se na tih dvestotinak metara požalio Ralf Šumaher (Vilijams BMW) koji je bio među onima koji su se tu proveli kao na vrtešci. Pravi haos na toj deonici dogodio se na samoj trci kada se u zaštitnu ogradu prvo zakucao Montoja (Vilijams BMW), krug zatim pored njega se na isti način "parkirao" Piconija (Jaguar), a šlag na torti bio je Mihael Šumaher (Ferari) koga su po stilu izletanja potom kopirali Baton (BAR Honda) i Ferštapen (Minardi).

Za očekivati je da će posle onoga što se u Sao Paulu dešavalo, budućnost trka Formule 1 na stazi Interlagos biti dovedena u pitanje. Nije nemoguće da organizatori budu oštro (novčano) kažnjeni, pa čak ni to da neki timovi od njih zatraže – odštetu!

Uz pomenut skandal sa podlogom, prvi put od početka sezone ozbiljno su dovedena u pitanje i nova pravila. Naime, borba za startna mesta vodila se u subotu, po suvom vremenu, a na sam dan trke kiša je lila kao iz kabla. Čitav dan gložili su se timovi i šefovi Formule 1 povodom toga da li treba ili ne treba striktno poštovati pravilo da se ima startovati na istim gumama na kojima se vozio poslednji zvanični trening. Jedino što su vozači iskamčili bio je dogovor da se u slučaju da je staza mokra, a bila je, ne startuje na klasičan način, već da se prvi krugovi voze iza kola za usporavanje, pa ko za to vreme hoće da menja gume – neka izvoli. Malo se njih odlučilo na takav potez, a među onima koji su to ipak učinili bio je i Đankarlo Fizikela (Džordan) kome je upravo to na kraju donelo drugo mesto.

Odluka o "laganom startu", ma koliko mudra, ipak mnogima nije pomogla. Tek se nekoliko vozača odlučilo da promeni gume, što je faktički značilo pad na samo začelje, a većina je mislila da je bolji vrabac u ruci pa su ostali na pneumaticima za "polumokro" uzdajući se u sopstvenu veštinu i nadajući se da će se staza makar malo prosušiti. Jalova nada za mnoge, pokazalo se potom. Ne samo da je kiša padala sve vreme trke, već su mnogi bez osnova pomislili da su veliki poput Ajertona Sene. Neki neće nikad, a neki ima još mnogo da riljaju dok ne dostignu veštinu vožnje na mokroj stazi koju je maestralno demonstrirao hrabri i nikad prežaljeni "Kišni čovek".

"Kad smo stvarno počeli da se trkamo, od oblaka vode koji su bolidi ostavljali za sobom bilo je gotovo nemoguće videti gde voziš", rekao je posle trke pobednik Kimi Raikonen (Meklaren Mercedes). "Ipak sam uspeo da obiđem nekoliko vozača u čemu mi je pomogla i odlično odabrana taktika".

"To što su oba naša vozača završila trku samo govori o njihovoj velikoj veštini", pohvalio je Kimija i Dejvida šef tima Ron Denis. "Četvrto mesto za Kultarda je mala nagrada za njegovu izvanrednu borbenost."

Edi Džordan je najpre bio oduševljen misleći da je njegov vozač pobednik jer je u trenutku kada je istaknuta crvena zastava i trka prekinuta Fizikela već bio ispred Raikonena koji je u jednoj krivini pogrešio, otišao preširoko i prosto poklonio Škotlanđaninu prvu poziciju. Onda su sudije rekle svoje na šta je drčni Irac reagovao nimalo biranim rečima. Ipak…

"Pravila su pravila", rekao je Djankarlo Fizikela novinarima posle trke. "Naravno da mi je žao što nisam na pobedničkom postolju, ali dobro se osećam i kao drugi. Nisam mogao ni da zamislim da ću danas imati takav plasman i prezadovoljan sam."

"Pokazali smo da je ovo bio naš dan", rekao je šef tima kada se malo smirio. "Naravno da smo razočarani, jer bili smo najbrži i Đankarlo je fantastično vozio. Da ste me pre trke pitali da li očekujem da neko od mojih vozača može da bude na podijumu u Brazilu, rekao bih vam da ste sišli s uma, ali – to se ipak dogodilo."

Trećeplasirani Fernando Alonso (Reno) je pehar za treće mesto primio u bolnici pošto je razbio bolid o ogradu naletevši na krhotine Veberovog jaguara koji se skršio neposredno pre toga, ali je ipak na kraju bio sedmi. Peti je trku završio Frencen (Zauber), šesti Vilnev (BAR Honda), a poslednji bod uzeo je Truli (Reno). Ne mogu a da ne pomenem i sjajnu vožnju Olivijea Panija (Tojota) koji je bio treći kada ga je u sedamnaestom krugu ni krivog ni dužnog prosto počistio sa staze mladi Firman (Džordan) kome je iz čista mira, na pravcu – otpao točak!

Sledeća trka vozi se 20. aprila na stazi Enco i Dino Ferari u Imoli za Veliku nagradu San Marina.


 

Poredak vozača:

1. Raikonen 26
2. Kultard (Meklaren) 15
3. Alonso (Reno) 14
4. Truli (Reno) 9
5. Barikelo (Ferari) 8
=. Montoja (Vilijams) 8
=. M. Šumaher (Ferari) 8
=. Fizikela (Džordan) 8
9. Frencen (Zauber) 7
10. R. Šumaher (Vilijams) 6
11. Vilnev (BAR Honda) 3
12. Baton (BAR Honda) 2
=. Veber (Jaguar) 2
13. Hajdfeld (Zauber) 1

Poredak timova:

1. Meklaren Mercedes 41
2. Reno 23
3. Ferari 16
4. Vilijams BMW 14
5. Džordan 8
=. Zauber 8
7. BAR Honda 5
8. Jaguar 2


POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST