Kulturna periodika >

Časopisi i novine

Među devedesetak časopisa za umetnost i kulturu, komisija Ministarstva za kulturu odlučila je da će država finansijski pomoći 31 časopis

Ministarstvo kulture i medija Srbije izabralo je konkursom 31 časopis iz oblasti kulture i umetnosti koje će sufinansirati ove godine. Očekuje se da će za tu namenu ovogodišnjim budžetom biti izglasano deset miliona dinara. Među onima koji neće dobiti deo tog novca, bilo je glasnih nezadovoljnika.

Od 91 konkurenta, izabrani su sledeći časopisi: "Balkanis", "Glasnik srpskog arheološkog društva", "Godišnjak srpske književnosti za 2004. godinu", "Gradac", "Zlatna greda", "Istočnik", "Književni magazin", "Koraci", "Lucida intervala", "Mostovi", "Pismo", "Povelja", "Polja", "Pro femina", "Remont art magazin", "Reč", "Hereticus", "Sent", "Scena", "Arhitektura i urbanizam", "Beogradski krug", "Genero", "Ju film danas", "Kvadrat", "Kolektiv", "Likovni život", "Orhestra", "Razvitak", "Teorija koja hoda", "Književni list" i "Ludus". Aleksandar Kostić, predsednik, Mileta Prodanović i Aljoša Mimica članovi Konkursne komisije, odlučili su se za ove časopise zato što promovišu kulturne vrednosti i po značaju prevazilaze okvire lokalne zajednice i doprinose kulturnom povezivanju u okviru zemlje i regiona.

Već nakon prve selekcije, kaže Aleksandar Kostić, broj prijavljenih konkurenata se "vidno smanjio zato što je među njima bilo časopisa koji to ili nisu ili nemaju veze s kulturom". "Zatim, pošto se podrazumeva da Ministarstvo treba da finansira samo one časopise koji imaju odjeka u javnosti, tražili smo podatke o stalnosti njihovog objavljivanja i širini distribucije. Naime, svako od nas zna da u knjižarama viđa desetak uvek istih časopisa." Neispunjavanje ovog kriterijuma bio je razlog zašto Ministarstvo neće ove godine finansirati časopis "Književnost", čije je uredništvo jedno od onih koje je javno reagovalo protiv izbora Komisije. "To što je neki časopis star 40 godina, ne znači i da je u ovom trenutku kvalitetan. Ovim povodom još samo jedna opaska: članovi Komisije su privatno anketirali ljude da li ‘Književnost’ izlazi. Svi su odgovorili negativno", kaže Mileta Prodanović. Aleksandar Kostić ocenjuje da je "Književnost" bio ozbiljan časopis "s naglaskom na – bio. Mislim da Ministarstvo nije dužno da čuva nečiji renome."

Oštro izraženo čuđenje zašto nisu na spisku izabranih, iskazalo je i uredništvo "Književnih novina". Aleksandar Kostić kaže da su u Komisiji povodom njihove prijave bili unisoni: "Možda nisam nacionalno svestan, ali kad god se suočim sa bilo kojim časopisom naglašeno nacionalno-književne orijentacije ja, kad sam u poziciji da odlučim ko će da dobije novac, takvima ne želim da dam novac. Ne znam gde su svi ti dični emigranti iz dijaspore, ako oni ne mogu da pomognu časopis koji je po njihovom ukusu i ako takav časopis treba da čeka na pomoć Ministarstva, onda ne treba ni da izlazi." Mileta Prodanović kaže da im je i dečji časopis "Zmaj" zamerio što neće biti finansiran iako "čak nije ni prijavljen na konkurs". Jasno mu je zašto se bune oni koji nisu izabrani, ali ne zašto i oni koji jesu na spisku – aludirajući na "Ludus".

Naime, "Ludus" je u grupi časopisa koji će dobiti deo planirane sume Ministarstva. Kako objašnjava Aleksandar Kostić, radi se o kompromisu: "Jedini zahtev Ministarstva bio je da izaberemo najviše 20 časopisa – toliko mogu ove godine da odvoje novca. Kako bi zadovoljili taj okvir a i pomogli što većem broju časopisa predložili smo Ministarstvu izvestan broj naslova, manji od 20, koji bi po našoj oceni trebalo da dobije celu planiranu sumu, i izvestan broj koje bi, po našem mišljenju, takođe trebalo pomoći, ali delom određene sume kako bismo ostali u postojećem okviru. Tako smo uspeli da pomognemo većem broju časopisa nego što nam je sugerisano, a da, izgleda, ne probijemo sumu planiranu za časopise." Aleksandar Milosavljević, glavni i odgovorni urednik "Ludusa", očekuje da će takva odluka Ministarstva ugroziti izlaženje ovih novina. "Pitao sam Ministarstvo kolika je ta suma, rekli su – 30 odsto od predviđenog iznosa. Mi smo do sada bili u prvoj kategoriji, što znači da nas je Ministarstvo finansiralo ne onoliko koliko nam treba nego koliko može. Koliko ja znam, uslovi konkursa se nisu promenili, kao što smo ih ranije zadovoljavali, to činimo i dalje." Milosavljević očekuje da će sada izaći 112. broj "Ludusa" ali nema nikakvih garancija da će i dalje izlaziti. Mileta Prodanović kaže da je "ovo bio konkurs za časopise, a ne za novine, što znači da Ludus ne zadovoljava taj uslov. Ali, komisija je odlučila da je postojanje jedne takve publikacije više nego dragoceno, pa je zato predloženo da se formira jedna međukategorija gde je Ministarstvu omogućeno da u skladu s budžetom odredi visinu dotacije."

Iduća komisija će, kaže Aleksandar Kostić, svakako drugačije procenjivati časopise. "Ko zna, možda će oni glasati da je za srpsku kulturu važniji, recimo, neki nacionalistički časopis od novosadskih ‘Polja’."


 

POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST