Strategijske odrednice rada Tužilaštva za ratne zločine
 Osnivanje Tužilaštva za ratne zločine predstavlja veliki izazov za pravosuđe Srbije. Budući rad tog suda treba da pokaže sposobnost pravosuđa Srbije da samostalno procesuira ratne zločine i da se što veći broj slučajeva prenese iz nadležnosti Haškog tribunala u nadležnost Specijalnog suda za ratne zločine – posebnog odeljenja Okružnog suda u Beogradu.
Strategija Tužilaštva za ratne zločine za ostvarenje tog cilja treba da se zasniva na sledećim postavkama:
1. Rad Tužilaštva zasnovan je jedino i isključivo na međunarodnopravnim obavezama zemlje i unutrašnjem zakonodavstvu. Rad Tužilaštva ne sme da podleže uticajima političkih stranaka i dnevne politike, kao ni bilo kojih drugih političkih aktera ili interesnih grupacija iz zemlje i inostranstva;
2. Pristup Tužilaštva slučajevima kojima se bavi određen je jedino i isključivo pravnim i činjeničnim argumentima individualne odgovornosti, bez obzira na etničku ili bilo koju drugu pripadnost bilo počinilaca bilo žrtava;
3. Rad Tužilaštva karakteriše najviši profesionalizam, uz selekciju sudija i tužilaca najviših stručnih i moralnih osobina;
4. Tužilaštvo će težiti da o svom radu sistematično obaveštava domaću i inostranu javnost, sa ciljem da se stvori pozitivan odnos javnog mnjenja prema suđenjima;
5. U nastupu prema javnosti Tužilaštvo će težiti da argumentuje prednosti procesuiranja ratnih zločina pred domaćim sudovima, prezentujući svekolike prednosti društvenog, ekonomskog i profesionalnog karaktera za takav pristup.
6. Tužilaštvo će razvijati konstruktivnu i interaktivnu saradnju sa Tužilaštvom Haškog tribunala za zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji, težeći da se što veći broj slučajeva prebaci u nadležnost domaćih sudova.
7. Tužilaštvo će aktivno delovati sopstvenim inicijativama i predlozima u pravcu dogradnje i usavršavanja postojećeg zakonodavstva i procesnopravnih preduslova za što profesionalnije procesuiranje ratnih zločina.
8. Tužilaštvo će se posebno zalagati za takvu dogradnju domaćeg zakonodavstva koja će jačati zakonske temelje tehničke saradnje sa međunarodnim institucijama.
9. Tužilaštvo će pokretati inicijative čiji će cilj biti da se putem zakonodavnih rešenja uklone problemi koji opterećuju rad pravosudnih organa u Srbiji i umanjuje njihova efikasnost. Posebno će se zalagati za donošenje zakonskih odredaba kojima će se regulisati pitanja koja stvaraju nedoumice u javnosti a odnose se na zaštitu svedoka, komandnu odgovornost i sl. S tim u vezi zalagaće se za moderna rešenja koja preovlađuju u savremenoj praksi procesuiranja ratnih zločina a koja se zasnivaju na nalazima viktimološke nauke o potrebi da se i same žrtve učine jednim delom akterima procesa (davanje glasa žrtvama pri razmatranju slučaja, zaštita žrtava od neopravdanih napada i pritisaka itd.)
10. Tužilaštvo će težiti da svojim profesionalizmom obezbedi podršku svih relevantnih međunarodnih subjekata, medija, profesionalnih udruženja i nevladinih organizacija, uz pojačano korišćenje svetskih iskustava u procesuiranju ratnih zločina. S tim u vezi će organizovati programe razmene iskustava i uporednopravnog studijskog izučavanja prakse procesuiranja ratnih zločina, zaštite svedoka i sl.
Izdavanje ovog dodatka pomogao je Fond za otvoreno društvo
![]() | ![]() |
![]() |
|||
![]() | |||||
|

IZ ISTOG BROJA
-
Dodatak - prva optužnica pred specijalnim sudom za ratne zločine >
Slučaj "Ovčara"
-
Suđenja u Srbiji >
Istorijski i uporedni okvir
Đorđe Đorđević, saradnik Ujedinjenih nacija – Program za razvoj -
Analiza Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku protiv učinilaca ratnih zločina >
-
Dokumenti >
Optužnica za "Ovčaru"
Vladimir Vukčević