Revizija - Emanuel Kenig, PwC >

Etika na prvom mestu

"DUGOROČNO INVESTIRAMO": Emanuel Kenig

U Srbiji i Crnoj Gori organizacija za pružanje usluga PricewaterhouseCoopers učestvovala je u najvećim projektima pripajanja i razvoja: "Philip Morris" ju je angažovao kao savetnika pri kupovini Duvanske industrije Niš, a njene finansijske i poslovne savete su između ostalih dobili i British American Tabacco, Coca-Cola, Bongrain, Titan i Delta Holding. Međutim, bez obzira na pomenuta zvučna imena, Emanuel Koenig, jedan od partnera u PricewaterhouseCoopersu, kaže za "Vreme" da i pored toga što najviše rade s velikim preduzećima, njihovi klijenti su i mala i srednja preduzeća, koja su, iako nisu bila zakonski u obavezi da rade reviziju, shvatila da je angažovanje PwC-a prednost kojom će postići transparentnost i veći kvalitet finansijskih informacija. Prema Koenigovim rečima, takva srednja preduzeća posluju "na duge staze" jer imaju tendenciju da rastu. Rast im, pak, pre svega omogućava pristup finansijama preko banaka, internacionalnih partnera ili investicionih fondova. "Ako preduzeće želi da dobije finansije, mora da pruži kvalitetne informacije o poslovanju, i to transparentne informacije koje su im neophodne za komunikaciju sa tržištem i partnerima, i jedino će na taj način postići rezultate", kaže partner PwC-a.

PricewaterhouseCoopers je najveća svetska organizacija za pružanje usluga. Postoji 150 godina i zapošljava preko 120.000 ljudi u 139 zemalja. Iako je pre svega revizorska kuća, njene usluge se mogu opisati kao kompletna podrška klijentu u poboljšanju poslovanja. Više od 500 najvećih svetskih kompanija već tradicionalno sarađuje sa PwC-om, a preko 40 odsto evropskih angažuje ih radi revizije računovodstvenih izveštaja. U bivšoj Jugoslaviji organizacija PwC prisutna je od 1974, a 2001. godine, sa značajnom reinvesticijom, ponovo su otvorene njene kancelarije u Beogradu i Podgorici. Postaje lider sa preko 100 zaposlenih. Pruža savetodavne i revizorske usluge, usluge koje uključuju računovodstvene i poreske resurse, konsalting za ljudske resurse, pomaže pri spajanju i pripajanju kompanija, pruža im pomoć u teškoćama i podršku u sudskim sporovima – kroz pravne savete putem globalne mreže advokatskih kancelarija.

ODABRANI KLIJENTI: Međutim, ne može svako preduzeće da bude klijent PwC-a. Ono na čemu u ovoj kući najviše insistiraju jeste etika poslovanja njenih klijenata. "Gotovo svaki dan odbijam preduzeća s lošom reputacijom koja žele da budu naši klijenti, jer bi takva saradnja štetila našem preduzeću i mogla bi da uništi PwC u celom svetu", kaže Koenig. Često se dešava da se revizijom utvrdi da su finansijski izveštaji problematični što je, prema njegovim rečima, i očekivano s obzirom na prošlost Srbije i Crne Gore: višegodišnja tranzicija, sankcije, problemi u ekonomiji... Takođe, u radu PwC-a insistira se na usaglašavanju s međunarodnim standardima, a računovodstvo naših preduzeća još nije potpuno usaglašeno sa njima s obzirom da su vrlo komplikovana. "Važno je da klijent teži da se menja, da primenjuje naše savete i promeni praksu, da teži transparentnosti i kvalitetu informacija. U tom slučaju možemo da sarađujemo i izbegnemo probleme u budućnosti. Ali ako klijent ne želi da menja praksu, to je veliki problem, i mi s njim ne radimo." Takođe, PwC ne posluje s domaćim preduzećima koja nose visoki poslovni rizik, a konačnu odluku o saradnji ili odbijanju saradnje ne donosi beogradska kancelarija, već viši nivo.

PwC je stalno povezan i usaglašen s mrežom. Zaposleni u Londonu, Parizu ili Budimpešti rade na potpuno isti način kao i u Beogradu, i u PwC-u tvrde da je u protekloj godini, nakon unutrašnjih ispitivanja i provera, beogradska kancelarija dobila priznanje za način poslovanja koje se potpuno uklapa u norme svetske mreže. "Mi dovodimo strane eksperte ovamo da rade s nama. Ali, sigurno nemamo deset stranaca zato što smatramo da su oni pametniji od Srba. Tu su zato što moramo da budemo povezani i usaglašeni s mrežom, s ljudima koji rade za PwC svuda u svetu. Svi zaposleni idu na obuku u inostranstvo, i to nas godišnje košta preko 200.000 evra. Mi ne težimo sticanju profita na brzinu, već dugoročno investiramo i zbog toga ćemo tek ove godine možda ostvariti profit", kaže Koenig.

U PricewaterhouseCoopersu nadaju se da će novim zakonom o reviziji situacija u toj oblasti biti znatno poboljšana. Oni se trude da u tome pomognu, pa organizuju okrugle stolove na kojima učestvuju članovi vlade, kao i konferencije i seminare o primeni međunarodnih računovodstvenih standarda, jer smatraju da bez kvalitetnih zakona i iskusnih revizora nema ni kvalitetnog poslovanja.


 

POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST