Intervju - Slobodan Radić, direktor "Hewlett-Packarda" d.o.o. >

Moderno i uspešno

"Ulaganje koje na osnovu vlastitog iskustva smatram vrlo važnim jeste promovisanje i primenjivanje jednog određenog kvaliteta kroz primenu naših korporativnih standarda a to su znanje, poslovna etika i ophođenje"

Kompanija "Hjulit-Pakard" sa ponudom personalnih računara prisutna je na našem tržištu već četri decenije, a od marta 2002. deluje i HP d.o.o. sa 100 odsto kapitala kompanije HP. Za kratko vreme svog postojanja HP d.o.o. je uspešno realizovao više kapitalnih projekata.

Direktor firme magistar Slobodan Radić, dugogodišnji stručnjak u oblasti informacionih tehnologija, govori za "Vreme" o situaciji u Srbiji kada su u pitanju personalni računari:

"Osim što je najveći dobavljač personalnih računara, HP je i najveća IT kompanija u Evropi a druga po veličini u svetu. Ponuda HP-a je šira nego što se obično misli: uvreženo je mišljenje da je reč o kompaniji koja se bavi isključivo hardverom, pa treba napomenuti da je HP peti u svetu po prodaji softvera (tome najviše doprinosi ‘open vju’, proizvod koji služi za upravljanje IT infrastrukturom i poslovnim procesima i koji od sto najvećih svetskih kompanija koristi 99). Osamdeset odsto usluga mobilne telefonije u Evropi i Aziji se obračunava zahvaljujući HP-u, a 107 svetskih berzi, uključujući i najveće, koriste opremu i tipska rešenja HP-a. Ukratko, u svetu gotovo da nema IT kompanije sa tako širokom lepezom proizvoda – od digitalne kamere do najjačih računara i softera koji ide uz njih a da je sve to upotpunjeno odgovarajućim rešenjima i uslugama. Tako da mogu da kažem da smo i u Srbiji u prednosti u odnosu na druge IT kompanije upravo zato što uspevamo da obezbedimo tako široku lepezu proizvoda i usluga, ali nam je portfolio baziran i na otvorenim standardima, pa korisnici naših proizvoda i usluga ne postaju taoci samo jednog brenda."

"VREME": Kakvi su vaši dalji poslovni planovi?

SLOBODAN RADIĆ: Planovi su nam da i dalje širimo ponudu i promet u SCG. Naš promet je u 2003. bio veći skoro 50 odsto u odnosu na 2002, a ako uporedimo prvih šest meseci 2004. sa poslednjih šest prethodne godine, rast je veći četrdeset do pedeset odsto. Rast je zabeležen u svim segmentima našeg poslovanja. Mnogo truda ulažemo u predstavljanje naše servisne organizacije, onako kako je već prepoznaju u svetu. Pokušavamo da u našim aktivnostima spojimo firme koje se bave lizingom sa našim budućim korisnicima (mala i srednja preduzeća), kako bi korisnicima olakšali plaćanje.

Koji su najčešći problemi sa kojima se susrećete u poslovanju?

Uglavnom je reč o usaglašavanju zakonskih regulativa sa regulativama koje su važeće u svetu jer smo trenutno u pomalo apsurdnoj situaciji, pa kod određenih transakcija i po četiri puta platimo porez za jednu istu stvar. Jednim minimalnim naporom države te stvari se vrlo lako mogu rešiti, recimo donošenjem dugo očekivanog zakona o porezu na dodatu vrednost dosta toga će biti stavljeno na svoje mesto.

Vaše mišljenje o budućim investicijama u Srbiji.

HP d.o.o. i IT industrija uopšte, dele sudbinu naše zemlje i tržišta. Realno, kako se budu razvijale ekonomska i politička situacija tako će rasti i investicije. Ako pogledamo ostale zemlje iz našeg okruženja i to kako su one rešavale svoje ekonomske probleme stvar će biti sasvim jasna.

Ulaganje koje na osnovu vlastitog iskustva smatram vrlo važnim jeste promovisanje i primenjivanje jednog određenog kvaliteta kroz primenu naših korporativnih standarda a to su znanje, poslovna etika i ophođenje. Sve to su jako važne stvari koje je nemoguće odmah kvantifikovati u novac, ali gledano kroz primer naših domaćih partnera koji su prihvatili naš stil poslovanja kasnije se to kvantifikuje i kroz novac.

Sem novina koje uvodite u odnosu prema korisnicima i partnerima, mnogo novog je i u okviru vaše unutrašnje organizacije?

U našoj firmi jedini odvojeni prostori su prostori u kojima se vode sastanci i demo centar, ja nemam svoju kancelariju po istom principu kao što je nisu imali ni osnivači "Hjulit-Pakarda". To je nov koncept – koncept transparentnosti i jako je uspešan jer praktično nema tajni. Prvi put u Srbiji je primenjen i Desk Sharing, to znači da zaposleni nemaju svoj sto, nego kada dođu na posao sedaju za prvi slobodan, s tim da nam tehnologija pruža mogućnost da nam je bukvalno cela kancelarija u ruci, tj. prenosni računari pa je nebitno gde ćemo sedeti. Tehnologija nam omogućava i virtuelne timove, recimo da na zajedničkom projektu radi pet zaposlenih od kojih troje nisu u zemlji ali primenom modernih sredstava komunikacije oni funkcionišu kao tim.

Mi implementiramo novi primer modernog i uspešnog poslovanja, trudimo se što bi se moderno reklo da budemo tredndsteri, da poslužimo kao primer drugima kako može da se posluje u Srbiji.

Možete li nam reći nešto više o vašoj angažovanosti na projektima od posebnog značaja za društvenu zajednicu?

Jedna od tačaka standarda našeg poslovanja jeste – biti dobar građanin društva u kome živimo. To podrazumeva više stvari. Na prvom mestu to su donacije i to informatičke opreme kao u slučaju donacija za Univerzitetsku dečiju kliniku u Tiršovoj, Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta "Dr Vukan Čupić", Politehničku akademiju na Novom Beogradu, donacije Elektrotehničkim fakultetima u Beogradu i Podgorici u okviru UNESCO-vog projekta sprečavanja odliva mozgova, a koje sadrže kompletan paket svih neophodnih stvari (personalni računari, serveri, projektori, štampači). Ali, ono što bih lično želeo da uradimo je vrsta komunalnog rada u smislu da svako da vlastiti doprinos u sređivanju svoje okoline, da bi živeli u čistijem i zdravijem svetu. Trudimo se da budemo aktivni gde god možemo u donacijama IT opreme ali i radom, i da sa druge strane sa svima podelimo filozofiju i kulturu poslovanja naše kompanije.


 

POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST