MERIDIJANI
Meridijani
Peking: Krijumčarenje beba
Sud u južnoj Kini osudio je prošlog utorka 52 osobe zbog prodaje dece na crnom tržištu, od kojih šestoro na smrt i petoro na doživotnu robiju. Grupa je optužena za prodaju 118 beba i bila je umešana u dva poznata slučaja u martu 2003. godine, kada je 28 devojčica pronađeno u putnim torbama u autobusu, a još 13 drugih beba je prokrijumčareno u južnom regionu Guangsi. Vođe grupe Sie Deming i Čui Vensian osuđeni su u petak na smrt, četvoro drugih dobilo je suspendovane smrtne kazne, a još petoro krijumčara doživotnu kaznu zatvora. Preostali krijumčari dobili su zatvorske kazne različitog trajanja. Policija je saopštila da je reč o najvećem slučaju trgovine bebama u 55-godišnjoj istoriji komunističke Kine. Prodaja žena i dece postala je nacionalni problem u Kini, gde stroga pravila planiranja porodice dozvoljavaju parovima samo jedno dete, bar u gradovima. Ograničenja su podstakla tradicionalne želje za muškim potomstvom i rezultirale abortusima ili ubistvima ženskih beba. Prema zvaničnim ciframa objavljenim u martu, policija je oslobodila 42.215 kidnapovanih žena i dece 2002. i 2003. godine, a analitičari smatraju da je to samo vrh ledenog brega.
Sarajevo: Potraga za ekstremistima
Američka vojna obaveštajna služba i Centralna obaveštajna služba (CIA) razmestile su stotine oficira u BiH u potrazi za osumnjičenim islamskim ekstremistima, zabrinute zbog toga što je ta zemlja postala sklonište i teren za regrutaciju i prikupljanje novca za međunarodni terorizam, napisao je prošle nedelje engleski "Dejli telegraf". Skoro deceniju posle okončanja rata u bivšoj Jugoslaviji, Bosna je postala "radnja za sve islamske ekstremiste koji su se uputili u Irak sa terorističkih borbenih polja u Čečeniji i Avganistanu", smatraju zvaničnici evropskih obaveštajnih službi. SAD se pripremaju da drastično smanje broj pripadnika svojih snaga u BiH, pet meseci pre nego što Evropska unija od NATO-a preuzme kontrolu nad mirovnom misijom u BiH. Prema lokalnim izvorima, iako će vojska napustiti BiH, oko 300 pripadnika obaveštajne službe pratiće aktivnosti muslimanskih stranih boraca koji su se "mirno nastanili u BiH posle rata 1992–1995". Kako se veruje, oni nabavljaju dokumenta i oružje kako bi se obezbedio povratak mudžahedina u zemlju "posle turneja po drugim zemljama". "Postoji kanal kojim se ljudi prebacuju iz Čečenije i Avganistana u Evropu, a zatim nazad u Irak", rekao je jedan zvaničnik, dodajući da je BiH postala prodavnica u kojoj može da se "kupi" sve što je potrebno za terorizam: oružje, novac i dokumenta. U poslednjih nekoliko godina, oko 750 osumnjičenih ekstremista je pod stalnom prismotrom u BiH.
London: Gusari manje napadaju
Tokom prve polovine ove godine na brodove širom sveta izvedena su 182 gusarska napada, što je 20 odsto manje nego u istom periodu 2003, saopštio je Međunarodni pomorski biro (IMB). Od januara do juna prošle godine registrovana su 234 napada, prema samo 171 u 2002. i 165 u 2001. godini, objavio je Centar za praćenje piraterije, čije je sedište u Maleziji. Tokom čitave prošle godine zabeleženo je ukupno 445 gusarskih napada na brodove u svetu. Indonezija i dalje drži rekord sa prijavljenih 50 napada, ali je taj broj ipak manji od 64, koliko je registrovano u prvom polugođu 2003. godine. Malajski moreuz, između Indonezije i Malezije, sa 20 napada u prvih šest meseci 2004, zauzima drugu poziciju umesto Bangladeša koji je "pao" na četvrto mesto sa samo devet u poređenju sa 23 napada u istom razdoblju prošle godine. Nigerija sada zauzima treće mesto sa 13 gusarskih napada (prema 18 godinu dana ranije), pa je i dalje najopasnija afrička država po gusarskim napadima i nasilju na moru, jer je u napadima nigerijskih pirata stradala polovina ukupnog broja poginulih u prvoj polovini 2004, navodi se u izveštaju IMB-a. U tom dokumentu se ističe znatno povećanje nasilja u tim napadima – od januara do juna ove godine ubijeno je 30 osoba, prema 16 u prvom polugođu 2003. Uz to, povređene su 44 osobe, a 34 napadnute na moru, 19 ih je oteto, a 21 član posade ili putnik vode se kao nestali. Istovremeno se broj napada vatrenim oružjem zadržao na 55, a broj napada hladnim oružjem pao je sa 80 na 52. Brodovi za prevoz hemikalija bili su cilj 18 odsto napada, tankeri za naftu šest odsto, a brodovi za prevoz rasutog tereta i kontejnera i dalje su među najčešćim ciljevima gusara. U ovom svom izveštaju IMB osuđuje tendenciju nekih vlada da prebrzo tretiraju članove posade kao potencijalne teroriste, pre svega ako imaju muslimansko ime ili potiču iz zemalja koje se smatraju rizičnim.
Rim: Uhapšeni anarhisti
Četvorica muškaraca osumnjičena za učešće u anarhističkim organizacijama uhapšena su prošlog utorka ujutro u Italiji, na osnovu poternica antiterorističkog suda u Rimu. Anarhisti su, kako se sumnja, odgovorni za niz pisama-bombi koja su krajem prošle godine poslata zvaničnicima evropskih institucija poput predsednika Evropske komisije Romana Prodija. Sud je naredio i niz istraga koje još traju u Rimu i drugim italijanskim gradovima. Za četvoricom uhapšenih tragalo se zbog "subverzivnog udruživanja s ciljem terorizma". Policija ih je pronašla prisluškivanjem jedne grupe za koju sumnja da je dobro organizovana na nacionalnom nivou, kao i da ima veze i izvan Italije.
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
IZ ISTOG BROJA
-
Humanitarna katastrofa u Sudanu >
Rasna linija razdvajanja
Sonja Kovacs -
Irak >
Otmice rasterale radnike
"Fajnenšel tajms"
(Prevela: D. Anastasijević)