Petar Moravac, predsednik Skupštine opštine Zvezdara >

Ozbiljna opština za ozbiljan grad

Šta je najveći problem Zvezdare?

Najveći problem Zvezdare, ali i celog Beograda, jeste komunalna infrastruktura. To je ono najvažnije čime Beograd treba da se bavi da bi postao ozbiljan grad. U Opštini Zvezdara smo se trudili da je poboljšamo. Prioriteti su nam bili saobraćajnice jer smo pre četiri godine zatekli mnogo neasfaltiranih ulica, naročito u prigradskim naseljima Mirijevo, Mali i Veliki Mokri Lug. Tu ulice nisu ni postojale u pravom smislu reči. Bilo je problema i u centralnom delu Zvezdare. Za četiri godine uspeli smo da asfaltiramo preko 200 ulica i, sa tog stanovišta, najuspešnija smo opština u Beogradu. Kada bi se nastavilo ovim tempom, za godinu ili najviše dve, sve zvezdarske ulice bile bi asfaltirane. Mirijevo smo, na primer, završili u potpunosti. Naravno, neophodno je i održavanje infrastrukture u starom delu Zvezdare.

Da li su vodovod i kanalizacija veći problem od puteva?

U najvišim delovima Mirijeva i u delovima oko opservatorije dobar deo leta 1999. i 2000. godine građani gotovo da nisu imali vodu. Oni su šest meseci dolazili u Opštinu sa evidencijama o tome koliko su sati u toku dana bili bez vode. Pravili su tabele i bojili te vremenske intervale u crno. Više nije bilo vode, nego što jeste, spiskovi su se crnili. U dogovoru sa Beogradskim vodovodom i kanalizacijom odmah smo pristupili sanaciji kako bi svi najviši delovi Zvezdare imali vodu, i te goruće probleme sanirali smo već krajem 2000. i početkom 2001. godine. Posle investiranja u hidrofore i vodovodnu mrežu, više nemamo velikih problema sa vodosnabdevanjem. Što se tiče problema s kanalizacijom, završeni su kolektori u Severnom bulevaru, a radovi na Mokroluškom i kolektoru Duboki potok privode se kraju. Na taj način će biti skupljana sva voda koja je do sada pravila probleme. U čitavom kraju oko Gradske bolnice postavili smo 2001. godine novu kanalizacionu mrežu, sređivali smo kanalizaciju oko Doma zdravlja Zvezdara, a ove godine sanirana je i kanalizacija u ulicama između Bulevara kralja Aleksandra i Ulice Vojislava Ilića. U narednom periodu biće raspisan tender za rekonstrukciju kanalizacije u Severnom bulevaru. S ovom, i još nekoliko manjih intervencija, problem kanalizacije biće rešen.

Kako Opština Zvezdara sarađuje sa gradskim vlastima?

U protekle četiri godine naišli smo na razumevanje u Skupštini grada i njenom izvršnom odboru, i takav odnos mora da bude nastavljen. Zvezdara je, na primer, nedavno inicirala još jedan projekat: s obzirom na to da Mirijevo ima oko 50.000 stanovnika, što je trećina ukupnog broja stanovništva na teritoriji opštine, a da je između 400 i 500 dece trenutno na listi čekanja za upis u vrtić, smatrali smo da je gradnja vrtića neophodna. Grad je usvojio tu inicijativu, pa je jedan od tri vrtića koji se zidaju upravo u Mirijevu. Pokrenuli smo još jedan projekat koji je stajao petnaest godina. Naime, još je 1988. godine trebalo da počne izgradnja doma zdravlja u Mirijevu. Čak je iskopan i temelj, ali je nakon toliko godina sve zaraslo u travu, ograda je počela da pada, a lokacija je umesto doma zdravlja postala deponija smeća. Čak su pacovi sa te deponije napadali decu i prolaznike. Podržao nas je Nenad Bogdanović, predsednik IO Skupštine grada, pa je Beograd izdvojio 140 miliona dinara za izgradnju. Najpre smo očistili deponiju a sada se završava revizija starog projekta iz 1988. godine. Uskoro će biti raspisan tender za izbor izvođača radova, i očekujem da će naredna vlast preuzeti i završiti taj posao.

Već duže vreme radite na projektu Igralište zvezdarište i imali ste ambiciozan plan da tokom leta sredite sva igrališta na teritoriji Zvezdare. Hoćete li ga ostvariti?

Do kraja meseca završićemo sva igrališta, kojih je preko 50. Činjenica je da postojeća nisu održavana od kada su napravljena, a na nekim mestima gde su potrebna nisu postojala. Sada smo celokupnu Zvezdaru prekrili ovim igralištima. U svakoj mesnoj zajednici ih ima, a pošto smo naišli na dobre reakcije građana, vrlo smo zadovoljni rezultatom akcije. Sada je bitno da ih građani čuvaju da bi duže trajala. Akciju ćemo nastaviti sređivanjem igrališta za starije, pre svega javne terene za košarku. Do jeseni ćemo za sve škole obezbediti košarkaške table i srediti igrališta.

U kojoj meri ste pomagali verske zajednice?

Imali smo lepu saradnju sa verskim zajednicama i crkvama, pomagali smo popravke objekata ali smo pomogli i u rešavanju ostalih problema. Veoma mi je žao što jedan od planova još nije ostvaren, a to je završetak izgradnje pravoslavne crkve Svetog Pantelejmona u Mirijevu, umesto tržnog centra kakav je ranije bio plan. Uspeli smo da pribavimo imovinsko rešenje i građevinsku dozvolu, a zajedno sa Gradom prikupili smo sredstva da se započne crkva Svetog Pantelejmona, podignu temelji i možda još više uradi. Međutim, izabrani izvođač nije korektno obavljao svoj posao, pa ni na prošlog, a ni na ovog Svetog Panteliju patrijarh nije mogao da osvešta crkvu.

Na internet sajtu Zvezdara teatra predstavljen je plan izgradnje potpuno novog pozorišta, a kao jedna od zaslužnih institucija navedena je Opština Zvezdara. Kako će to izgledati?

Za Zvezdara teatar je već raspisan tender za izbor izvođača radova. Opština je bila vlasnik zemljišta i stare zgrade, a u dogovoru sa Gradom data je saglasnost za rekonstrukciju celog pozorišta, tako da će čitav stari deo biti srušen i izgrađena nova zgrada. Verovatno ćemo za godinu ili dve imati potpuno novo pozorište sa reprezentativnom zgradom nalik Jugoslovenskom dramskom pozorištu. Građani Zvezdare će u narednom periodu dobiti i dva nova spomenika: Ćirilu i Metodiju, poklon makedonskog vajara Tometa Serafimovskog, koji će biti postavljen u Bulevaru kralja Aleksandra, u parku kod Studentskog doma "Lola". Drugi spomenik je bista Aleksandra Obrenovića, za koju je izabrano mesto upravo ispred zgrade Opštine Zvezdara.


 

POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST