Strip - Pomagač - priča iz Sarajeva >
Ratne priče Džoa Sakoa
Nakon Palestine (1996) i Zaštićene zone Goražde (2001), kojima je američki strip-autor Džo Sako zadobio svetsku slavu, patentirajući pri tom sasvim poseban, jedinstven žanr u kojem je spojio strip i novinarstvo, nedavno se u Americi pojavio i njegov strip Pomagač: priča iz Sarajeva
Retko se dešava da predgovor-odu (forma koja slavi neki značajan istorijski događaj) za knjigu stripa napiše pokojni Edvard Said, guru političke filozofije i kritike kolonijalnog diskursa. Tačnije nikada, sve do Palestine za koju je Džo Sako (Joe Sacco) 1996. dobio prestižnu American Book Award. Druga Sakoova strip-knjiga Sigurna zona Goražde dobila je 2001. nagradu Vil Ajzner za najbolji grafički roman.
Sako, rođen na Malti, sada četrdesetpetogodišnjak, živeo je do dvanaeste godine u Australiji, kada se preselio u Ameriku. Tamo je završio studije novinarstva, što se više nego očigledno odrazilo na njegov osobeni pristup novinarstvu i stripu kao jedinstvenoj kreativnoj formi. Da žanrovska složenost bude veća, on ne sledi tvrdu liniju američke škole novinarske objektivnosti, nego je bliži dubokom zasecanju u lične priče o ljudima, kakvo poseduju najbolji filmski dokumentarci. Ide na ratna područja i tamo provodi mesece, ne samo intervjuišući nego i živeći uz buduće aktere svojih knjiga. Sakoove pripovesti su uvek ranjavajuće, mračne i oskudno humorne. Na takva mesta odlazi. Bavi se očuvanjem portreta običnih ljudi uhvaćenih u očajničkim okolnostima. Od čega? Od zaborava, kaže Kundera.
Sarajlije su uvek bile dobri pripovedači, urbani mitolozi i mistifikatori. Znam to jer sam desetak godina, šezdesetih, u Sarajevu leti provodio svojih redovnih mesec dana boraveći kod rodbine, pa mi je jedan segment odrastanja obeležen Sarajevom i njegovom mitologijom. Sjajan uvod za upoznavanje ove mitologije je Historijska čitanka Miljenka Jergovića, da ne govorim o ostalom, lavovskom delu njegovog opusa koji se tiče Sarajeva. Glavni lik Sakoove najnovije strip- knjige Pomagač: priča iz Sarajeva (The Fixer: A Story from Sarajevo) jeste Neven. Pomagač stranim novinarima, čovek s maglovitom kriminalnom prošlošću, rasan je primerak pomenute mitologije. Vrsta usmenog naratora koji svojim nastupom nameće da priča bude ispričana i o njemu.
Pomagač je priča o paramilitarnoj genezi. Predratna, gotovo simpatično tupava nebuloza doktrine opštenarodne odbrane kao "samoorganizovanja", dobila je onda kada je trebalo, dakle devedesetih, svoje stvarno lice u "samoorganizovanju" paramilitaraca, pod majčinskom kontrolom nacionalističkih partija i tajnih službi, koje su, pre ili kasnije, postajale suštinski deo te "spontanosti".
Kada sve (paramilitarno zadovoljstvo rata) prođe, naš Neven se oseća kao devojka ostavljena od strane istorije koja se odšunjala nekamo drugde. Odšunjale su se i gomile novinara svetskih novina i televizija za koje je radio, i prsio se da su mu prijatelji. Ma, dobro prijateljstvo, ali presušila je i lova (otud i pažnja prema novom, ovog puta skromnom Nevenovom plenu – Sakou, koji oktobra 1995. stiže). Sva ta nežna, "hemingvejevska" prijateljstva adrenalinskih novinara i prekaljenih boraca ponekad završe neuzvraćenom ljubavlju u vidu izostanka plaćanja, pa je Neven morao da pošalje faksom poruku južnoafričkom novinaru: jednog dana ću te naći i polomiću ti obe ruke i noge.
Sako se koristi tehnikom nepouzdanog pripovedača. Uz to, prigušenost tona, uključujući i ironični. Samoironični komentar i Sakoova fingirana pasivnost mogu da zavaraju. On, sjajno parodirajući vlastiti lik, parodira situaciju zapadnog novinara kao takvu. Sako voli sebe da portretiše kao zbunjenog, čak povodljivog. To mu je sjajna polazna tačka za, pripovedačkim obratom ogoljen, uvid u zlo, očajanje i laž rata.
"Neverovatan, potpuno jedinstven žanr", kažu za Sakoov pristup mnogi recenzenti. Da li je zaista tako? Ako se osvrnemo, naći ćemo primer na dohvat ruke. Nešto srodno, naravno, na svoj neponovljivi način mešanja hipnagogičkih vizija (snova) sa brutalnom istorijskom realnošću, kreirao je Aleksandar Zograf u svom malom remek-delu Život pod sankcijama, i uostalom u većem delu svojih kolekcija Okean iznenađenja i Mesec i ognjeno srce. Svakovrsni uticaji Roberta Kramba i Harvija Pekara, koje Sako sam ističe, zasluživali bi poseban tekst. U vizuelnom pripovedanju Sako kombinuje karikaturalnu figuraciju sa minuciozno detaljisanim pozadinama. Ako, pak, zanemarimo težinu teme, u grafičkom pogledu naći ćemo intrigantnu sličnost sa stripom Waska Kanaka iz osamdesetih koji je crtačko delo Beograđanina Jovana Nikolića. On je, međutim, sa svojim scenaristom Vojislavom Psončakom, stavljao naglasak na lakoću, postmodernu bajku, pa je ova srodnost za posmatrača skrivenija, i zbunjujuća.
Sako je majstor hvatanja detalja, ali i suštine naših naizgled neraspletivih "balkanskih" zavrzlama. Samo jedan detalj je doticanje podele na "papke" i autentične Sarajlije. Sako gotovo u letu detektuje sve stereotipe izazova da se ugroženost životom kakav je sada pripiše "najezdi sa planina", što socijalno izmenjeni gradovi (Sarajevo, Beograd, Zagreb, Priština...) redovno i čine.
Objedinjavajući istraživačkog novinara i pripovedača, u domenu proverljive faktografije, Sako je krajnje savesno obavio svoj posao. Činjenice opsade grada i istorije paramilitarnih grupa su, kako je Aleksandar Hemon napisao u Fantomu slobode, smešteni u logiku Nevenove automitomanije. Štaviše, mitomanija je sam koren redefinisanja identiteta kriminalaca: posredstvom paramilitarnog obavljenog posla postaju parapatriote. Mislite li da je Neven veći mitopoeta od Legije? Neven lažući govori istinu o laži parapatriota. Sarajevski nedeljnik "Dani", odnosno novinari Vildana Selimbegović i Senad Pećanin igraju ulogu balansa u Sakoovoj pripovesti, dajući neophodan kontekst istraživačkog novinarstva, nasuprot Nevenovom mitotvorstvu.
U svoj gadljivosti koju možemo osećati prema Nevenu, važno je shvatiti, on jeste tragičan lik. Svakako ne samo zbog tužnog trenutka kada ne može da se seti imena poginulih prijatelja sa izlizane fotografije koju je mnogima pokazivao, po običaju dograđujući priču maštom. Ključna Sakoova rečenica je da mu je bog poslao Nevena, nekoga ko će ispričati kako je bilo, kako gotovo da je bilo, ili kako je moglo biti. Ja pripovedam, došaptava Sakoov strip. Istinska je Sakova radost kada ponovo 2001. u Sarajevu sretne Nevena, koji ga je – pored pružanja informacija – lagao, muljao i večito žicario. Jer, Sako dobro zna da je Sako-pripovedač u Nevenu sreo pripovedača, jedne druge vrste doduše. Deo događaja je priča o događaju. Tome, uostalom, služe ne samo svakojaki usmeni pripovedači nego i recenzije knjiga, pa i ova.
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
IZ ISTOG BROJA
-
10. Sarajevo film festival >
Između margine i glamura
Muharem Bazdulj -
Pozorište - Diplomac, BDP >
Glamurozan promašaj
Ivan Medenica -
Razglednica iz Afrike >
Moj život u šumi duhova
Vladimir Pištalo -
Film - Ja, Robot >
Vila Smita za predsednika
Ivan Jević -
CD - The Hives >
Švedski garažni rok
Slobodan Vujanović -
Scena >