Poslovni prostor opštine Stari grad >

Od jorgandžija do Armanija

 

Ako se ikada zapitate otkud toliko privlačnih radnji u centru grada Beograda ili, možda, još bolje, kako na ovaj način investirati i postati deo uspešnog tima koji radi na svetskom poslovnom imidžu prestonice, odgovor je lak – obratite se "Poslovnom prostoru opštine Stari grad"

Zašto baš njima?

Zato što su oni doprineli tome da se u ulici Kralja Petra pojave prodavnice Armanija i Eskade kao i kuća sportske opreme. Zbog toga što su nikli gastronomski hramovi internacionalne i nacionalne kuhinje, prestižna zdanja poput hotela "Aleksandar Palas" i banaka Sosijete ženeral i Hipo Alpe Adria. Zato što su oživeli Obilićev venac i udahnuli komercijalni duh robnoj kući bele tehnike na Trgu Nikole Pašića. No, to nije sve. Uporedo sa komercijalnim sadržajima rešavane su i potrebe za obezbeđivanjem prostora i radom na objekatima u kojima se odvijaju kulturni sadržaji; rekonstrukcija Pozorišta na Terazijama i Pozorišta "Boško Buha" u saradnji sa Opštinom Stari grad i Gradom, te omogućavanje rada Muzeju Grada u celoj zgradi u Knez Mihailovoj ulici i obezbeđivanje prostora za Akademiju umetnosti "Braće Karić", takođe su projekti vredni pomena.

Izlazeći u susret građanima, Poslovni prostor spaja pragmatično i tradicionalno. Svoje potrebe za poslovnim kutkom na opštini Stari grad rešile su skoro sve političke stranke koje su prisutne u političkom životu Grada, nevladine organizacije i udruženja građana, a jedan broj prostorija opredeljen je i za rad sportskih klubova. Uporedo sa novim vremenima čuva se i duh prošlog. Stare veštine čine deo šarma opštine Stari grad i premda su mnoge radnje sa ovakvim sadržajima promenile svoju namenu, u lokalima kojima upravlja Javno preduzeće svoje delatnost obavlja oko 350 zanatlija. Stari zanati, kao što je jorgandžijski u ulici Đure Đakovića, popravka kišobrana u Višnjićevoj ili izrada šešira i rukavica u Francuskoj, posebnost su ovog dela metropole.

"Javno preduzeće pod nazivom Poslovni prostor opštine Stari grad osnovano je odlukom Skupštine opštine Stari grad 1990. godine. Ono upravlja sa 1510 poslovnih prostorija površine 136.484 kvadratna metra, koje se nalaze u najužem centru", priča Ljiljana Mišković, direktorka Poslovnog prostora opštine Stari grad, dodajući da je atraktivnost prostora kojim upravljaju naročito postala izražena od 2000. godine u procesu otvaranja integracije SCG u međunarodnu zajednicu.

"U proteklom periodu izveli smo komunalne radove investicionog održavanja na 640 poslovnih prostorija u ukupnoj vrednosti od 151.923.000 dinara. Ulaganja u iznosima preko 500.000 dinara izvršena su u 22 poslovna prostora, kao što su Kuća Đure Jakšića, Institut za fonetiku i Dom zdravlja Stari grad, a iznosi preko 1.000.000 dinara uloženi su u 11 objekata, poput Livnice ‘Jevrema Popovića’, Centra za kulturu Stari grad i administrativnog prostora Javnog preduzeća. Iznosi preko 2.000.000 dinara uloženi su u četrnaest objekata, kao što je onaj u Kralja Petra 44 gde je bilo više zakupaca, zatim u adaptaciju prostora na Trgu Nikole Pašića br. 8 i u poslovnu zgradu u Nušićevoj 6. U istoj ulici, ali na broju 4, za restauraciju fasade izdvojeno je 8.800.000 dinara, a za ugovorene radove na restauraciji poslovne zgrade na Trgu Republike br. 3 čitavih 13.000.000 dinara", kaže direktorka.

Osnivanje Javnog preduzeća Poslovni prostor opštine Stari grad imalo je za cilj i obezbeđivanje stabilnog prihoda u budžetu Opštine Stari grad. U protekle četiri godine ostvaren je ukupan budžetski prihod Opštine od zakupnine u iznosu od 1.304.892.000 dinara, od čega je 20 odssto usmereno za potrebe rada Javnog preduzeća. Jedan od ciljeva koji je postavljen posle izbora 2000. jeste afirmisanje rada Poslovnog prostora opštine Stari grad, kao javnog servisa za sve zainteresovane, zakupce i građane na ovoj opštini. Tako je 2001. godine otvoren i sajt (www.poslovniprostorstarigrad.co.yu), koji se redovno ažurira, a u svim službama stranke se primaju svakodnevno. Karakteristika poslovanja ove kuće jeste i dobra saradnja sa osnivačem, Skupštinom opštine Stari grad, gradskim sekretarijatima i nadležnim organima Grada, kao i sa Republičkom direkcijom za imovinu.

Ostvareni rezultati poslovanja svrstali su Poslovni prostor Stari grad među 300 najuspešnijih firmi u Srbiji, po zvaničnim podacima objavljenim u specijalnom godišnjem izdanju časopisa "Ekonomist" za 2002. i 2003. godinu, i među dobitnike nagrade koju dodeljuje međunarodni Trejd liders klub.


 

Lake i teške odluke

"Sve odluke su zajednički pripremane i sve su donete jednoglasno, što ima posebnu težinu ako se uzme u obzir da je Odbor sačinjen od članova pet stranaka. Vrlo sam ponosan na postignutu harmoniju u radu", kaže Vladimir Radić, predsednik Upravnog odbora Javnog preduzeća Poslovni prostor Stari grad ističući da odluke mogu biti lake, kada se prostor u centru grada dodeljivao velikim firmama, ali i teške, jer su nekadašnje poznate firme morale da dobiju otkaze. "Tržište više ne dozvoljava milost, a dobro je poznato da je budžet ove opštine formiran od zakupnina za poslovni prostor. Naša ideja je bila da se opredelimo za ulice koje donose budućnost opštini Stari grad, a to je deo od ‘Londona’ do Kalemegdana. Što se mene lično tiče, najveća mi je želja da se više uradi na Kosančićevom vencu", zaključuje predsednik UO-a JP Poslovni prostor Stari grad.


POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST