Međuvreme

 

Deponije

Građani valjevskih naselja Donja Grabovica, Beloševac i Divci proteklih dana blokirali su ulaz u obližnju deponiju sa koje se širi nesnosan smrad. Deponija je napravljena pre 14 godina kao privremena, na godinu dana. Za to vreme dostigla je visinu od osam metara, a nedavno joj je dodata i kafilerija. Radovan Raletić, koji živi u blizini deponije, kaže da je proteklih dana ubijeno preko 300 pasa koji su u nju bačeni, ali ne i zatrpani. Tokom trajanja blokade građani su odlagali đubre oko kontejnera i na ulicama, pa se pretpostavlja da se i tu našlo preko 400 tona smeća. Predsednik IO Skupštine grada Žarko Kovač bezuspešno je pokušavao da razgovara sa revoltiranim građanima i nakon toga se opravdao: "Nijedan grad u Srbiji nema dobro uređenu deponiju i valjevska čak pripada uređenijima." U Požarevcu je funkcioner Socijalističke partije Srbije Miomir Ilić optužio stranke DOS-a koje su učestvovale u lokalnoj vlasti od 2000. godine da snose odgovornost za blokade deponija, ali da SPS ima trajno rešenje. Upravnik JKP-a Komunalne službe Branislav Milenković na to je odgovorio da se iznošenje smeća obavlja po planu. Goran Bulajić, predsednik Opštinskog odbora DSS-a u Somboru izjavio je da su u toj stranci došli do iznenađujućeg podatka da lokalna vlast nije konkurisala za sredstva za izradu dokumentacije o gradskoj deponiji, odnosno za njeno pretvaranje u deponiju regionalnog karaktera sa centrom za reciklažu, kao ni za sredstva iz Fonda za razvoj lokalne infrastrukture.

Pregovarač

Vlasnica bele malteške pudle koja je nestala 9. avgusta u beogradskoj Kameničkoj ulici, Biljana Plavšić, "otmičarima" psa platila je otkup u iznosu od 11.000 dinara i – dalje nije dobila svog mezimca. "Očajna sam. Toliko patim da sam za ovo vreme, otkad nema moje kuce, smršala četiri kolograma", kaže vlasnica. Kada je pudla nestala, ona je obišla sva mesta na kojima je pas ikada bio, polepila plakate sa slikom pudle i brojem telefona, pa čak i obavestila policiju. Kontaktirala je s Orkom iz koje su je pozvali da prisustvuje izložbi pasa 21. avgusta. Očajnoj vlasnici je na izložbi prišao izvesni Boki, i kako Plavšićeva tvrdi, rekao joj da zna gde je njen pas, ali je za tu informaciju tražio 50 evra. Sa Bokijem i još jednim prijateljem odvezla se do Balkanske ulice, gde joj je tražio još 70 evra da bi doneo pudlu. Nakon nekoliko dana Boki joj je saopštio da osobe kod kojih se pas nalazi neće da ga daju i da je potrebno da plati otkup – 100 evra. Pošto nije imala dovoljno novca kod sebe, "pregovaraču" je dala 4000 dinara i obećala još tri i po, po obavljenom poslu: kada uzme psa od momka i devojke – narkomana, kojima novac hitno treba da bi kupili drogu. Na kraju je Plavšićeva dala i tih 3500 dinara, ali psa do danas nije videla. Posle ovih događanja, privatni detektiv Boža Spasić, smirio je vlasnike "skupocenih kućnih ljubimaca" tvrdnjom da im za sada nije potrebno "obezbeđenje", mada je postojala kriminalna grupa koja je krala ljubimce tražeći kao otkup i po 200 evra. Detektiv je završio komentarisanje potrage za kućnim ljubimcima rečima: "Kada ne mogu da ih pronađu, 'dižu ruke' i uzimaju novog kućnog ljubimca."

Žurba

U Okružnom sudu u Beogradu 9. septembra počelo je suđenje Stevanu Bakalovu, bivšem radniku MUP-a Srbije, optuženom da je džipom u kojem se vozio bivši ministar poljoprivrede Dragan Veselinov izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj je poginula Katarina Marić (32). Džip je udario u metalni stub i pao na Katarinu koja se u tom trenutku nalazila na trotoaru. Tvrdeći da nije kriv, Bakalov je objasnio da je vozio Beogradskom ulicom brzinom od oko 80 kilometara na sat, a da mu je iz Njegoševe ulice, koja seče Beogradsku, izletelo taksi vozilo. Taksista Milivoje Stojanović objasnio je da je skrećući u Beogradsku ulicu stao na pešačkom prelazu da bi propustio pešake i da, kada je začuo sirenu ministrovog džipa, nije mogao da krene napred, jer je očekivao da će pešaci krenuti da prelaze ulicu. Srbislav Ćirić (62), koji je u trenutku nesreće stajao iza Katarine Marić, rekao je da su nakon paljenja zelenog svetla za pešake svi koji su stajali na trotoaru zastali, i da je video kako džip udara u zadnji točak taksi vozila, naglo skreće desno, a onda svom brzinom ka njima. Iako je tokom istrage tvrdio da je na semaforu bilo zeleno svetlo, Bakalov je sada promenio iskaz uz obrazloženje da je slagao jer je bio "pod stresom i pritiskom javnosti". Raskrsnica je bila ozbiljna a saobraćaj gust pa, kako bi je bezbednije prošli, okrivljeni je ukljičio rotaciono svetlo i sirenu. Rotaciona svetla uključio je da bi izbegao kolonu, jer je ministar žurio u Zaječar.

Sinovi

U Selancu u blizini Ljubovije, Bogoljub Mitrović prošle nedelje ispratio je u vojsku tri sina: dvadesetjednogodišnjeg Nebojšu i godinu dana mlađe blizance Darka i Branka. Ali, ne bilo kako: Bogoljub je sa suprugom Verom priredio slavlje kome je prisustvovalo više od 1500 gostiju. Bogoljubov otac Marko Mitrović (68) pobrinuo se da svaki od njih bude jednako počašćen: pripremio je 3000 flaša piva, 100 litara vina, 150 litara osvežavajućih pića i 200 litara šljivovice stare petnaest godina, čuvane specijalno za ovaj trenutak. Pored raznovrsnih jela, domaćin je poslužio i 450 kilograma svinjskog i 230 kilograma jagnjećeg pečenja, kao i 430 kilograma kuvanog junećeg mesa. "Siguran sam da će moji sinovi biti dobri vojnici. Nebojša je završio srednju šumarsku školu u Kraljevu. Darko je po zanimanju pekar, a Branko je izučio zlatarski zanat i do polaska u vojsku radio je u Šapcu kod svog ujaka zlatara Marka Miloševića", kaže ponosni otac Bogoljub Mitrović.

Stručnjaci

Šef Odseka za operativnu kontrolu Odeljenja za suzbijanje maloletničke delinkvencije SUP-a Beograd, major Vlastimir Vulikić, govoreći za "Blic" o razlozima zbog kojih se deca bave kriminalom, kao jedan od njih navodi i roditelje koji ponekad decu na to nateraju. Kao primer navodi četrnaestogodišnjaka koji je pre nekoliko meseci smešten u Kazneno-popravni dom Kruševac: "Počeo je sa deset i za četiri godine počinio je više od 700 krivičnih dela. Za to vreme porodici je obezbedio minimum 50.000 evra. Sve pare je nosio kući. Za veče je znao da ‘uradi’ i po desetak prodavnica. Ima prirodan dar da nađe novac. Nizak je, izrazito sitan i lako se provlači kroz ventilacione otvore. Uđe u radnju i odmah namiriše gde se nalazi novac. Kad smo ga uhvatili, priznao nam je da je 2001. godine na Slaviji ‘digao’ 11.000 DM. Od toga je porodica živela šest meseci." Vukelić je naveo i primer maloletnika uhapšenog pre oko mesec dana koji je u toku prošle godine na području opštine Voždovac ukrao 60 automobila, od toga jedne večeri tri – vozeći svaki dok ne nestane goriva. Desetak automobila je slupao. Major kaže da u Beogradu postoje manje grupe maloletnika koje vodi jedna iskusna punoletna osoba. Uglavnom su u pitanju deca iz nesređenih porodica, a prema Vulikićevim rečima, problem je što komšije i rođaci koji vide šta se događa, ne reaguju, s obrazloženjem da to nije njihov problem.

Karavan

Druga faza najmasovnije zubne kontrole u Srbiji i Crnoj Gori – Blend-a-med Complete 7 Night Karavan – počela je 9. septembra i trajaće 20 dana. Reč je o najmasovnijoj besplatnoj kontroli zuba u SCG, pri čemu će svi zainteresovani građani biti edukovani o važnosti dodatne brige o zubima i desnima u toku večeri. Karavan će četiri dana boraviti na više lokacija u Beogradu, a onda će se preseliti u Novi Sad, Čačak, Kraljevo, Kruševac i Niš. Prošlogodišnja – prva faza kampanje Blend-a-meda pokazala je da 58 odsto stanovništva SCG ima karijes, 45 odsto ima bakterijske naslage, kamenac 37 odsto, karijes korena zuba 24 odsto, mrlje 30 odsto, loš zadah 20, a probleme sa desnima 42 odsto ljudi. U istraživanju je učestvovalo preko 3000 ljudi koji su pregledali zube u okviru Blend-a-medove besplatne provere zdravlja zuba. Samo devet odsto njih imalo je svih sedam znakova zdravih zuma. Istraživanja obavljena tokom prethodnih godina pokazala su i da nismo svesni neophodnosti ispravne nege usne. Samo 64 odsto dece pere zube dva puta dnevno, a 36 odsto odraslih zna da je pranje zuba pred spavanje važnije nego ujutro. Na početku kampanje, Blend-a-med je predstavio i novu pastu za zube, posebno namenjenu za noć: "blend-a-med komplit 7 najt", koja tokom čitave noći efikasno štiti usnu šupljinu čime se ostvaruje potpuna regeneracija zuba i desni. Nova pasta za zube sprečava proces demineralizacije koji dovodi do mikro-pukotina gleđi i karijesa, sprečava oboljenja desni, loš zadah pri buđenju i kamenac. Uz to, provitamin B5 i vitamin E, koje sadrži ova pasta, utiču na poboljšanje metabolizma sluzokože usne duplje.

ZPU

Na većini fakulteta na oglasnim tablama na kojima se nalaze informacije o tome šta je sve potrebno za upis u novu godinu studija nema ni reči o fakultativnoj uplati za ZPU. Tim povodom, na insistiranje Studentske unije Srbije (SUS), iz Ministarstva prosvete Republike Srbije stigao je dopis svim fakultetima po pitanju plaćanja ZPU-u. U njemu piše da uplata za ZPU nije obavezna stavka prilikom upisa, već da je to na dobrovoljnoj osnovi.

To je deo proglasa koji je SUS prosledio fakultetima i koji bi trebalo da se nalazi na oglasnim tablama. Međutim, ni na jednoj oglasnoj tabli Matematičkog fakulteta ne postoji informacija o fakultativnom plaćanju za ZPU, iako nas je šef studentske službe Anđelko Danilović uputio na mesto gde bi ona trebalo da se nalazi. Na tom mestu istaknut je plakat i reklama za učlanjenje u ZPU. U pomenutom dopisu Ministarstva prosvete kaže se da uplata članarine za ZPU i uplata osiguranja ne mogu biti uslov za upis godine studija jer ta obaveza nije utvrđena Zakonom o univerzitetu.

Kako god, novac od uplata se uredno skuplja, iako se studenti koji su platili osiguranje i ne brinu mnogo niti ih pogađa ta činjenica. A kako i da ih pogodi udar na džep od dvesta dinara kad je potonji već dobro ispražnjen samim upisom u novu godinu studija, čije cene u iznosu imaju znatno veći broj nula.


 

POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST