Meridijani

Ipsvič: Trbosek uhapšen

Serijski ubica prostitutki, čija je pojava uznemirila britansku javnost, uskoro bi mogao da bude otkriven i smešten iza rešetaka. Istraga je u punom jeku, a za sada su privedena dva potencijalna "davitelja iz Safolka", odnosno "ipsvičkih trboseka" – Tom Stivens, koji je u jednom tabloidu pričao da poznaje sve žrtve, i drugi čije ime još nije poznato. Policija je najpre uhapsila 37-godišnjeg "brbljivca" Stivensa, zaposlenog u supermarketu, honorarnog taksistu i bivšeg dobrovoljnog specijalca, ranije već privođenog zbog izjava u medijima i internet sajta gde je pod imenom "Biskup" navodno razotkrio svoje ubilačke namere. Stivens je uhapšen u svom stanu u neuglednom naselju Trimli St. Martin, nedaleko od mesta gde su tri poslednje žrtve bačene. Detektiv Stjuart Gul, koji vodi ovu istragu, rekao je da forenzičari trenutno tragaju za dokazima u Stivensovoj kući, navodeći da policija ima još petoro osumnjičenih. On je izneo i mogućnost da je "ubica još na slobodi". Stivens je dao dva intervjua – BBC-ju i tabloidu "Sandej miror" – u kojima tvrdi da nije kriv za ubistva prostitutki i narkomanki Tanje Nikol (19), Džeme Adams (25), Anet Nikols (29), Aneli Alderton (24) i Pole Klenel (24). Stivens je rekao da ga je policija već privodila u novembru nakon što je prijavljen nestanak prve devojke, Tanje Nikol, i da je najmanje još tri puta bio ispitivan. Policija tvrdi da se to nije desilo. Stivens je opisao sebe kao "tužnog i usamljenog čoveka", koji je pao u naručje prostitutki nakon raspada braka pre tri godine. "Nemam alibi za neke dane kada su se dešavala ubistva, iako zapravo nisam siguran da uopšte imam čvrst alibi za ijedno od tih ubistava. Ali, ne brinem se da ću biti optužen, nevin sam", rekao je Stivens novinaru "Sandej mirora". Izjavio je da su ubijene bile među prvih pet na listi najlepših prostitutki, naročito Tanja i Džema, koje su imale ogromno poverenje u njega, a on je bio strašno vezan za njih. Lanac supermarketa odbio je da komentariše najnoviji obrt u slučaju serijskih ubistava, ali je potvrdio da je Stivens njihov zaposleni pod suspenzijom.

Tripoli: Smrtna kazna

Jedan palestinski doktor i pet bugarskih medicinskih sestara osuđeni su pred sudom u Libiji na smrtnu kaznu jer su navodno namerno inficirali 426 dece virusom HIV-a u bolnici Bengazi kasnih devedesetih. Ovakva odluka suda mogla bi prilično da ugrozi pokušaje Libije da popravi svoje odnose sa zapadnim zemljama, koje su odmah reagovale sa neodobravanjem. Bugarski ministar spoljnih poslova nazvao je odluku suda "duboko razočaravajućom" i zatražio je od libijske vlade da se umeša u taj slučaj. Naime, Bugari tvrde da su deca došla u kontakt sa virusom HIV-a zbog nehigijene u bolnici Bengazi, gde su mali pacijenti ležali. "Smrtna kazna za doktora i bolničarke je pokušaj da se prikrije pravi razlog smrti te dece u bolnici Bengazi", rekao je Georgij Pirinski, portparol bugarskog parlamenta. Ali, u sudnici u Tripoliju vladalo je drugačije raspoloženje. "Bog je pravedan!", uzvikivao je Mohamed al Aurabi, otac jednog zaraženog deteta, čim je presuda izrečena. Rođaci zaražene dece uzvikivali su: "Smrt ubicama dece!" i "HIV virus made in Bulgaria!" i tražili da se optuženi pogube. Bugarskim bolničarkama i doktoru iz Palestine već je izrečena smrtna kazna 2003. godine, ali je ona oborena prošle godine pod pritiskom javnosti koja je tvrdila da procedura nije poštovana, odnosno da suđenje nije bilo pošteno. Najverovatnije je da će se optuženi žaliti Vrhovnom sudu Libije na odluku sudije Mahmuda Haouise, koji nije precizirao kako će smrtne kazne biti izvršene. Međunarodni stručnjak iz organizacije Advokati bez granica Fransoa Kantijer kaže da na suđenju nisu izneti medicinski i naučni dokazi na osnovu kojih se vidi da su deca bila zaražena HIV-om pre nego što su optuženi počeli sa radom u toj bolnici. Porodica zaražene dece tražila je odštetu od Bugarske u vrednosti od 13 miliona dolara i više za svako zaraženo dete, što je bilo odbijeno.

Nju Delhi: Političarev sin

Još jedna vest iz sudnice: indijski sud najzad je doneo presudu protiv sina jednog od uticajnih političara zbog ubistva mlade manekenke u baru u Nju Delhiju. Presuda o krivici Manua Šarme, sina uglednog funkcionera vladajuće stranke Kongres, izrečena je sedam godina posle ubistva modela Džesike Lal, odnosno devet meseci posle odbacivanja optužnice zbog nedostatka dokaza. Sudije Vrhovnog suda u Delhiju nemaju nikakvih sumnji da je Sidart Vasist, alijas Manu Šarma, kriv za ubistvo. Osim toga, dvojica njegovih saučesnika osuđeni su za konspiraciju i prikrivanje dokaza, a prema mišljenju stručnjaka, ovaj zločin ima kvalifikaciju za smrtnu kaznu. Slučaj je naročito zainteresovao javnost i medije kada je optužnica protiv Šarme odbačena zbog nedostatka dokaza, iako se ubistvo dogodilo naočigled posetilaca bara. Manekenka je ubijena iz neposredne blizine u popularnom sastajalištu bogatih iz sveta mode i biznisa, gde su se skupljali momci iz "boljih kuća". Dobila je metak zato što je odbila Šarmin poziv na piće u restoran poznatog dizajnera Bine Ramanija. Šarma je najpre priznao zločin, a kasnije je na suđenju tvrdio da je stigao u bar posle ubistva. Slučaj je ponovo otvoren posle pritiska javnosti, medija i velikog broja nevladinih organizacija.


 

POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST