Crna Gora >
Protiv rušenja
Početkom devedesetih, poznati crnogorski istoričar rekao je kako u Crnoj Gori sve više postaje aktuelna ideja da istovremeno s odborom za podizanje spomenika treba osnivati i odbore protiv rušenja spomenika. Istorija rušenja spomenika u Crnoj Gori je i duga i burna. Prema istorijskim svedočanstvima, prvi spomenik u Crnoj Gori podigao je knjaz Nikola 1862. godine u slavu jednog odreda Vasojevića. Taj spomenik je i prvi porušen, za vreme vladavine kralja Nikole.
Kasnije, tokom narodnooslobodilačke borbe, na Cetinju je srušen i spomenik kralju Aleksandru, unuku kralja Nikole. Pod novom ideološkom svešću, kao simbol kraljeve vladavine, posečen je i čuveni brest pod kojim je kralj Nikola donosio važne odluke. Posle Drugog svetskog rata, od svih spomenika narodnim herojima najveći ikada podignut u Crnoj Gori bio je posvećen Josipu Brozu i nalazio se na brdu Možur kod Ulcinja. Na ogromnom prostoru, 120x45 metara nalazio se Titov lik, odnosno njegova kapa urađena od borova i lice od belog kamenja. Planove da na ostalih 7000 m² bude urađena cela Titova figura pokvario je požar koji je uništio borovu šumu, pa je tako najveći spomenik nestao.
Novo vreme donelo je novo tumačenje istorije, i novo rušenje spomenika. Početkom devedesetih, posle miniranja Titovog spomenika ispred njegove rodne kuće u Kumrovcu, celom Jugoslavijom u koncentričnim krugovima širile su se "eksplozije" i "sakaćenja" spomenika herojima palim u antifašističkom ratu. U Podgorici su tada rušene biste partizanskih narodnih heroja. Biste su u početku rušene a onda sve češće i kradene, pretpostavlja se zbog skupe bronze. Pod izgovorom da su "komunisti podigli na hiljade spomenika onima koji su pobili svoju braću, očeve, rođake, kumove", jačala je neočetnička spomenička kamarila. Za razliku od Srbije, u kojoj su se od devedesetih naovamo sazidali i spomenik i crkva Draži Mihailoviću na Ravnoj gori, pa još jedan u Ivanjici, i još jedan u Lapovu, u Crnoj Gori ni 2003. godine vlasti nisu dozvolile postavljanje spomenika četničkom vojvodi Pavlu Đurišiću. Tom odlukom trebalo je da bude završen rat između neočetnika i neopartizana u Vasojevićima, započet godinu dana ranije, kada je i najavljeno podizanje spomenika četničkom vojvodi.
Iz burnog spomeničkog života u Crnoj Gori izdvaja se spomenik krajputaš koji su crnogorski vojnici podigli 1916. godine u Mojkovcu, i to neprijateljskom oficiru. Crnogorska vojska je komandanta austrougarske vojske sahranila uz najveće vojne počasti, a na njegovom spomeniku piše: "Majoru Francu Kornugi za časnu smrt. Crnogorska vojska na Mojkovcu."
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
IZ ISTOG BROJA
-
Spomenik Zoranu Đinđiću >
Kultura sećanja i politika zaborava
Bojana Pejić -
Spomenici >
Doba komemoracija
Bojana Pejić -
Mrđan Bajić, profesor Fakulteta likovnih umetnosti u Beograd >
Tužni defile
-
Spomenici – država i tradicija >
Uloge u srpskoj istoriji
Ivana Milanović Hrašovec -
Spomenici Josipu Brozu Titu >
Užički trezor
I.M. -
Opus Drinke Radovanović >
Slučaj Nikole Tesle
I. M. H. -
Spomenici Draži Mihajloviću >
Četnička znamenja
I.M. -
Intervju – Nina Bunjevac, kanadsko-srpska umetnica >
Između svetova
Saša Rakezić -
Bečki pozorišni festival >
Pogled gubitnika i autsajdera
Katarina Rohringer Vešović -
TV manijak >
Repriza ili deja vu
Dragan Ilić -
Pozorište >
Uloga publike
Olga Dimitrijević