Vreme nauke >
Mars - Ko je zaboravio metan
Poslednja vest sa Marsa nije da na njemu ima metana, već da ga sigurno ima i da se odnekud obnavlja. Za sada nije poznato da li su metan, poput onog na Zemlji, u svojim marsovskim verzijama organa za varenje stvorili živi organizmi ili su ga izbacili vulkani.
Metan, hemijsko jedinjenje ugljenika i vodonika (CH4), na Crvenoj planeti je prvi put uočen 2003., ali su konačni rezultati istraživanja doktora Majkla Mume i njegovih saradnika iz više laboratorija Američke agencije za svemir i astronautiku (NASA) objavljeni prošle nedelje u časopisu "Sajens". Ovi rezultati nedvosmisleno pokazuju da metan postoji i da se obnavlja na tri mesta u atmosferi Marsa, što je izazvalo priličnu pažnju javnosti.
Kako smatraju naučnici iz NASA, ovaj metan je mogao nastati na dva načina – geološkim aktivnostima u utrobi planete iz aktivnih vulkana ili kroz hemijsku reakciju nekih ruda sa vodom, ili su ga izlučili mikrobi koji možda žive u vodi ispod sloja marsovskog leda. Kako god, istraživači smatraju da bi oba nalaza bila jednako uzbudljiva, mada bi, bez sumnje, gotovo svi ostali Zemljani radije videli scenario sa živim bićima.
Metan je, otkriven i potom potvrđen spektroskopskim analizama svetlosti koja je snimana pri osmatranju 90 odsto površine Marsa pomoću tri zemaljska teleskopa. Ovo NASA osmatranje je trajalo sedam godina, oko tri marsovske godine. Istraživači su uočili više "oblačića" sa metanom, od kojih svaki u proseku sadrži 19.000 tona ovog gasa.
Više o stvarnom poreklu metana na Marsu uskoro će ispitati kosmička sonda nazvana Naučna laboratorija Mars (Mars Science Laboratory, MSL), koju NASA planira da pošalje 2011. godine. Ona će nositi instrumente za ispitivanje gasova na Marsu, a između ostalog će moći da razlikuje ugljenik biološkog porekla od onog koji je nastao geološkom aktivnošću.
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
IZ ISTOG BROJA
-
Međuvreme >
Uređuje Jovana Gligorijević