Vreme nauke

Međunarodna godina astronomije: Na Srbiji je da otkrije svemir

I u Srbiji je zvanično započela Međunarodna godina astronomije. Ove godine se, inače, obeležava punih 400 godina od Galilejevog otkrića Jupiterovih satelita, što je bio povod da se 2009. godina na svečanoj ceremoniji u Parizu prošlog meseca proglasi astronomskom. Manifestaciju sa sloganom "Na tebi je da otkriješ svemir" pokrenule su Ujedinjene nacije, odnosno program UNESCO, a ona je u čak 140 država posvećena astronomiji kao nauci, njenoj popularizaciji među građanima i njenom daljem razvoju.

U Srbiji je godina astronomije proglašena na svečanosti u utorak, 9. februara, u zgradi PMF-a u Beogradu. U ne naročito velikoj, Svečanoj sali Hemijskog fakulteta, na ovom događaju se okupilo više desetina ljubitelja astronomije, profesionalnih astronoma, amatera, ali i naučnika i studenata iz drugih oblasti. Tu su bili predstavnici Društva astronoma Srbije, Astronomske opservatorije Beograd, Matematičkog fakulteta u Beogradu, PMF-a u Novom Sadu i Astronomskog društva "Ruđer Bošković", ustanova koje su podržale organizaciju ovog događaja.

Godinu je proglasio potpredsednik Vlade Srbije i ministar za nauku i tehnološki razvoj, Božidar Đelić, koji je sa prisutnima pokušao da podeli deo njihovog oduševljenja za istraživanje univerzuma.

"Nema drugog mesta gde možemo da iskusimo beskonačnost", rekao je Đelić misleći na univerzum, pričajući o značaju rada astronoma koji "mogu da iskuse uzbuđenje zbog istraživanja svemira". Ministar je podsetio i na sredstva od 1,9 miliona dinara koja su povodom Međunarodne godine odvojena za brojne astronomske aktivnosti, na značaj popularizacije astronomije građanima, kao i na to da se ova godina poklapa i sa 130-tom godišnjicom od rođenja Milutina Milankovića.

"Na nama je da rešimo i nekoliko ne toliko nebeskih, već prizemnih problema", rekao je Đelić, objašnjavajući šta se sve čini kako bi se "ojačala srpska nauka" uprkos finansijskoj krizi. On je najavio i završetak projekata koji već godinama ne uspevaju da se realizuju kao što je izgradnja astronomske stanice kod Prokuplja, za šta je Međunarodna godina astronomije dodatni povod.

Objašnjavajući ciljeve manifestacije, astronom Nikola Božić, predsednik Nacionalnog organizacionog odbora za obeležavanje Međunarodne godine astronomije u Srbiji, podsetio je na značaj Galilejevih otkrića iz 1609. godine, na važnost astronomije, a potom najavio i dvanaest projekata među kojima su 100 sati astronomije, kosmički dnevnik, portal univerzuma, ambasadori Galileja, "Galeoskopi", "Ona je astronom", mobilni planetarijum, kao i definisanje astronomskih lokaliteta koji bi trebalo da se nađu na UNESCO-voj listi svetskog astronomskog nasleđa.


 

Novi Sad: Festival nauke

Novi Sad: Festival nauke

U holovima Prirodno-matematičkog i Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu 14 i 15. februara biće održan Prvi festival nauke u Novom Sadu u okviru proslave četrdesetogodišnjice osnivanja novosadskog Prirodno-matematičkog fakulteta.

Posetioci će tokom dva festivalska dana imati priliku da aktivno učestvuju u prezentaciji niza zanimljivih ogleda i predavanja putem kojih će im se na popularan i razumljiv način približiti dostignuća iz oblasti fizike, astronomije, matematike, biologije, sporta, hemije, robotike, ekologije itd. Program manifestacije obuhvatiće različite aktivnosti vezane za nauku i tehnologiju: predavanja, radionice sa jednostavnim ogledima, demonstracije naučnih eksperimenata, zanimljive prezentacije... Organizatori festivala saopštili su da će više od 100 naučnih radnika i studenata volontera iz 22 naučne oblasti podeliti svoj entuzijazam i znanje sa posetiocima i pokušati da zadovolji njihovu radoznalost.


POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST