Šta je tu nacionalno
"Ko, kako i koliko"; VREME 949
Pročitao sam Tasovčev intervju u poslednjem broju "Vremena", a povodom njegove ostavke na mesto direktora Beogradske filharmonije, pa bih imao ponešto da dodam, tj. da komentarišem. Najpre o samom aktu ostavke: pred kraj teksta on kaže: "Međutim, nije ovde reč samo o mojoj ostavci. Usvajanje ili neusvajanje ostavke ne znači ništa. Ovde je pitanje rešavanja problema." Po ovome ispada da je ta ostavka blef?
Tasovac na nekoliko mesta u tekstu sebe naziva "Direktorom uspešne nacionalne institucije" i zalaže se za utvrđivanje državne kulturne politike. Delimično se slažem i sa jednim i sa drugim stavom, ali bih onda postavio i pitanje: A kakva je kulturna politika te naše "nacionalne institucije"? Pokazaću da je ta politika takva, kao da se radi o privatnoj filharmoniji, a ne nacionalnoj! Sa BF zbilja, nastupaju inostrani (svetski) dirigenti i solisti i to svakako doprinosi njihovom ugledu i rejtingu. Ali zašto sa njom ne nastupaju i naši dirigenti, naši instrumentalni/vokalni solisti, zašto na programima nema muzike naših kompozitora??? Da li se nacionalnost te institucije ogleda samo u tome što u njoj nema Kineza ili Japanaca, odnosno što je "na jaslama" republičkog budžeta ili naprotiv – upravo u odgovorima na gornja tri pitanja?
Tasovac zove dirigente iz belog sveta, takođe često i Uroša Lajovica iz Slovenije/Beča (bio je šef-dirigent četiri-pet godina), ali zašto baš nikada ne pozove i naše izvrsne dirigente – Bojana Suđića, Stanka Šepića, Mladena Jagušta, a mlađe i da ne pominjem?
Prošle godine je sa Filharmonijom nastupio Gordan Nikolić, koji je došao iz Londona, i koji je svetski violinista. Ali zašto ne pozove i nekog našeg odavde (a ima ih puno i to izvrsnih!), da mu pomogne, da krene Gordanovim putem?
Tasovac prigovara da se neracionalno troši. I tu se slažem sa njim. Ali ja bih podsetio i Tasovca, a naročito našu javnost na "Konkurs Beogradske filharmonije" (u stvari: Tasovčev!), koji je bio raspisan krajem 2007, sa nagradom od 3000 evra a na temu: "Zašto ne volim srpsku savremenu umetničku muziku". Ne znam, da li, i koliko je "radova" prispelo i da li je "nagrada" dodeljena, ali je njegova štetočinska namera svakako obnarodovana. Najpre pitanje: Odakle 3000 evra? Zašto ih nije upotrebio da podigne plate muzičarima, makar jednokratno? Ali ne. Prevagnula je njegova mržnja prema našoj nacionalnoj muzičkoj kulturi (koju on, u stvari, i ne poznaje!). On se u tom "konkursu" okomio na našu savremenu umetničku muziku, ali na programima Filharmonije nema ni naše baštine – Hristića, Konjovića, Milojevića, Slavenskog, Ljubice Marić, Rajičića, Vasilija Mokranjca.
Tasovac govori da je naša Filharmonija "evropski uspešna" i da bi država trebalo "da stane" iza nje, kao nacionalne institucije, pa čak i da je "Nacionalna filharmonija jedno od bitnih obeležja državnosti". Pa lepo. Ali dok se u našim pozorištima igraju komadi od Sterije i Nušića do Duška Kovačevića i Biljane Srbljanović, Tasovcu se gadi od naše muzike, naših dirigenata i naših solista, ali ipak pretenduje da bude favorizovan kao nacionalna institucija!
On pominje nacionalne filharmonije "u okruženju" i tvrdi da su tamo bolje plaćeni. Da, kako koji. Ali oni (Bugarska, Rumunija, Mađarska, Hrvatska, Slovenija, Makedonija, Grčka, Albanija) upravo postupaju kako im naziv nalaže: tamo su pretežno domaći dirigenti i solisti, a na programima se pored svetskog repertoara, promoviše i dokazana, vredna domaća muzika. Takvi i treba da budu bolje plaćeni i od države podržani.
Tačno je da je Beogradska filharmonija naš najbolji orkestar. Ali postoje i orkestar i hor RTS-a, koji su u stalnom napretku (posle teške krize tokom devedesetih) i koji imaju naše dirigente, izvode i snimaju našu muziku, a plaćeni su daleko slabije od Filharmonije! I to je, svakako, problem; po meni – još veći.
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
POVEZANI ČLANCI
Intervju – Ivan Tasovac, direktor Beogradske filharmonije u ostavci >
Ko, kako i koliko?
Ivana Milanović HrašovecSve je tu nacionalno
Aleksandar Latković, prvi violončelista Beogradske filharmonijeČiji je Mokranjac
Hajnrih Berman, elektronskom poštomMinistrova svest i savest
Tijana Milošević, BeogradSrž problema
Igor Ranković, BeogradPucanje od muke
Marija Jovanović, elektronskom poštomČudim se, čudim...
Nenad Marinković, elektronskom poštomPominjanje srpstva
M. Mihajlović, elektronskom poštomPitanje aršina
Rajko Maksimović, kompozitor, elektronskom poštom
IZ ISTOG BROJA
-
Ima li Bradić kriterijume >
Igor Ranković, Beograd -
Već postoje 22 modela >
Marko Stojiljković, Rijeka -
Neophodna objašnjenja >
Slobodan Bubnjević, novinar "Vremena"