Tur de Frans 2009 >
Saga o biciklistima
Ko će u ovoj drami imati jače živce i snažnije noge, da li je iskustvo koje poseduje Lens Armstrong dovoljno za pobedu ili će mladost Alberta Kontadora trijumfovati ovaj put? Na ova i na mnoga druga pitanja dobićemo odgovor tačno 26. jula kada vozači prođu kroz cilj na Jelisejskim poljima u Parizu. Do tada smo u prilici da predstojeće tri nedelje jula uživamo u biciklističkom trkanju kroz predivne kadrove Francuske
Nikada u svojoj dugoj istoriji, još od 1903. godine, biciklistička trka kroz Francusku nije izazivala toliku pažnju kao ovogodišnja. Sve se nekako poklopilo. Da se sedmostruki pobednik na Turu, Lens Armstrong, nakon četiri godine odsustva vrati na biciklističku stazu, da se Albert Kontador, pobednik iz 2007. godine i najbolji biciklista na svetu u 2008. godini, ponovo okuša na čuvenoj trci i da se biciklistički tim Astana (čiji su članovi Armstrong i Kontador) pojavi nakon prošlogodišnjeg neučestvovanja zbog afere sa dopingom njihovog člana Aleksandra Vinokurova iz 2007. godine. Uz ovu dvojicu šampiona, u favorite za pobedu na ovogodišnjem Turu se ubrajaju i prošlogodišnji šampion Španac Karlos Sastre, najbrži hronometraš Fabijo Kanćelara, braća Šlek, odlični Kadel Evans, pobednik ovogodišnjeg Đira Denis Menčov.
Nakon što se konsultovao sa porodicom, komšijama, sponzorima Lens Armstrong sedmostruki šampion na Turu, u septembru prošle godine je najavio povratak na biciklističku stazu. Razlog za povratak je i promocija njegove humanitarne organizacije koja se na globalnom nivou angažuje u borbi protiv raka, a sve pod sloganom "Livestrong". Nakon raznih spekulacija za koji tim će da vozi, Lens se opredeljuje za kazahstansku ekipu Astana i najavljuje zgusnut raspored za nastupajuću sezonu. Od tog trenutka sve oči su uprte u ovog "natčoveka" iz Teksasa. Da li će nakon četvorogodišnje pauze moći opet da bude brz i da pobeđuje? Da li uopšte može da izdrži tako naporno takmičenje kao što su Đir ili Tur, s obzirom na to da ima trideset sedam godina? Da li će to ličiti na neslavni povratak Majkla Džordana, koji se sa mesta vlasnika kluba skinuo u dres Vizardsa (setimo se samo promašenog zakucavanja na ol star meču), da bi za svoje standarde odigrao jednu bledu sezonu? A sam Lens u mnogim intervjuima koje je dao proteklih dana ističe da su testiranja koja su sproveli nakon ovogodišnjeg Đira, gde je zauzeo za njega skromno dvanaesto mesto, pokazala da su rezultati i vremena na testovima koje su uradili uoči Tura na nivou vremena koje je postizao kada je bio šampion i da je on spreman. I treba mu verovati.
I već sam povratak takvoga šampiona bio bi dovoljan za uzbuđenje da nije povratka još jednoga šampiona na Tur. Reč je o Albertu Kontadoru, španskome biciklisti, koji zbog već pomenutih razloga prošle godine nije bio u prilici da brani titulu iz prethodne sezone. To ga nije sprečilo da prošle godine trijumfuje na Điru i Vuelti i tako uđe u red malobrojnih, tačnije pet biciklista, koji su pobedili na sve tri velike biciklističke trke. Ove godine dolazi na trku nikad spremniji, što pokazuje i titula prvaka Španije na hronometar, što je do sada bila njegova slabija strana.
4. jul – Dan prvi
Kako i pravila nalažu ovakva trka zaslužuje kraljevsko otvaranje. Zbog toga je ove godine počela iz Monaka uz prisustvo kraljevske porodice sa sve princom Albertom na čelu. Vožnjom na hronometar na stazi dugačkoj 15 kilometara istakao se Švajcarac Fabijan Kanćelara iz ekipe Sakso banka, koji je prevezao stazu za 19 minuta i 32 sekunde, što mu je donelo žutu majicu, ispred Španca Alberta Kontadora iz Astane, koji je zaostao 18 sekundi i Britanca Viginsa sa 19 sekundi zaostatka. Lens Armstrong je zauzeo deseto mesto, a prošlogodišnji šampion Karlos Sastre je zauzeo 21. mesto posle prve etape.
5. jul – Dan drugi
Britanski biciklista Mark Kevendiš pobednik je druge etape, pošto je razdaljinu od Monte Karla do Brinjola, dugu 187 kilometara, prevezao za četiri sata, 30 minuta i dve sekunde. Drugi je u cilju bio Amerikanac Tajler Ferar, a treće mesto zauzeo je Francuz Romen Feji. U generalnom plasmanu Žutu majicu je zadržao Fabijo Kanćelara, dok je Zelenu zasluženo poneo Mark Kevendiš.
6. jul – Dan treći
Da je najbrži sprinter među kolegama, Mark Kevendiš je dokazao i na relaciji Marsej – Gran Mote, dugačkoj 195 kilometara, kada je u furioznom sprintu odneo drugu pobedu zaredom na ovogodišnjem Turu. Za iznenađenje se pobrinuo Lens Armstrong, koji je trku završio u vodećoj grupi i tako uspeo da pretekne glavnog konkurenta Alberta Kontadora i stekne prednost od osamnaest sekundi.
7. jul – Dan četvrti
Monpelje, 39 kilometara, ekipni hronometar.
Ruta
Tur de Frans ove godine kreće 96. put, i prolazi kroz šest zemalja: Monako, Francusku, Španiju, Andoru, Švajcarsku i Italiju. Dužina staze je 3445 kilometara i ove godine imamo ponovo timski hronometar nakon niza godina (Monpelje, 39 kilometara).
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
POVEZANI ČLANCI
U subotu počinje 92. Tur de Frans >
Svi protiv Armstronga
Vladimir StankovićTour de France >
Sto godina na dva točka
Vladimir Stanković
IZ ISTOG BROJA
-
Sportski život >
I Mediteran i svet i domaća posla
Slobodan Georgijev -
Kultura sećanja - Nemačka i nacistička prošlost (1)
Intervju – Folkhard Knige, direktor memorijalnog centra Buhenvald
i Mitelbau-Dora >Na mestu zločina
Andrej Ivanji