ŽMURKE: Vila na Palma de Majorki

Majorka >

Lov na dače bankrotera

Takvu vrstu prijema na Majorki čak ni Urs Peliconi još nije doživeo. Zajedno sa dva policajca Guardia Cicil jedva je uspeo da se spase od podivljalog dobermana iza ograde jedne luksuzne vile.

Švajcarski ekonomista Peliconi kao lovac na bankrotere ponekad živi opasno. Balearskim ostrvima on traga za vilama, automobilima, jahtama i drugim dobrima, koje bankroteri pokušavaju da sakriju ili da prokrijumčare mimo imovine kojom odgovaraju poveriocima.

U vezi sa slučajem vlasnika vile sa agresivnim dobermanom Peliconi još nije imao uspeha. Nije pronašao samog bankrotera. Švajcarac se svejedno neće zaustaviti. On veoma dobro zna kako se lovi plen, a kada ga uhvati, više ga ne ispušta. Po nalogu nemačkih poverilaca, Peliconi zajedno sa trojicom kolega traga za vrednostima nemačkih i švajcarskih bankrotera na turističkom ostrvu Majorki.

Kriza je stigla i do Balearskih ostrva. Mnogi preduzimači i privatnici, potreseni privrednom kizom, pokušavaju da sakriju simbole svoje moći od poverilaca kod kuće. To je trka sa vremenom. Grupa tragača je za petama finansijskih žonglera, a oni se skrivaju ili koriste u pravničke trikove. "Nedavno", priča tragač Peliconi, "neki su ljudi u toku noći sklonili celokupan inventar svoje vile u vrednosti od 300.000 evra. Kad smo sutradan stigli, nijedne slavine nije bilo na zidu."

Parola glasi: spasti što se spasti može. Omiljeni trik je iznajmiti vilu nekom prijatelju za simboličnu cenu – na osnovu španskog prava na nepokretnost ne može da se stavi zabrana dok ne istekne petogodišnji ugovor. Međutim, poneki jadni vlasnik vile ne zna da Peliconi na osnovu ovlašćenja poverilaca svejedno može sa imanjem da radi šta hoće, bitno je samo da ono donese što više gotovine.

A Peliconi se takođe služi španskim pravom. Vlasnik luksuzne nekretnine može višestruko da poveća najamninu. Time je propao trik sa kirajdžijom na duže vreme, na red može da dođe tužba za napuštanje nekretnine.

Peliconi i njegove kolege ne uživaju u toj igri mačke i miša. U idealnom slučaju blagovremeno obezbeđuju imanje bankrotera, koje je sada vlasništvo poverilaca, "tobožnjim kirajdžijom", saradnikom koji se stalno nalazi na terenu vile. Time se bivši vlasnik sprečava da pravi gluposti.

Nemački dužnici u borbi za svoje bogatstvo pokušavaju da se spasu i korupcijom. "Uvek nanovo se dešava da poneko maše gotovinom da bismo dozvolili da svoja sportska kola izvezu iz garaže", kaže Peliconi. Švajcarac ove godine prosto ne može da se odbrani od silnih narudžbina. Njegova firma sa sedištem u Palma di Majorki hitno traži saradnike. Mnogi su mislili da je njihova dača u Španiji sigurna i u slučaju da bankrotiraju, međutim i ovde već nekoliko godina važe pravila EU. Na osnovu njih su španske vlasti u mogućnosti da podrže zahteve nemačkih poverilaca. Uslov je da je bankrotstvo potvrđeno presudom nemačkog suda. Hans fon Rotenhan, nemački advokat iz Majorke, sastavio je listu najomiljenijih trikova.

Na vrhu liste je prepisivanje vile na suprugu. Trik broj dva: "uneseš nekretninu u špansku firmu i njene udele prodaš nekoj ofšor-firmi". Zatim postoji strategija da se vila sakrije u nekoj firmi, čiji je direktor poverljiva treća ličnost. Bankroter mirno ostaje u svojoj dači, jer formalno više nije njegova. Da bi sakrio svoju gotovinu, jedan nemački bankroter je nedavno otkupio vilu na Majorki od udovice mesnog milionera. Po španskom pravu imovina nije morala da se unese u zemljišnu knjigu. Na taj način je poverilac prevaren, a dužnik stanuje u svojoj novoj dači. Na pitanje šta će da radi, advokat Rotenhan odgovara: "Moram da sačekam dok se novi vlasnik ne izda."

Posle samo još mora da pazi da ga ne ščepa doberman.

Karolina Amon


 

POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST