OD ZATVORA DO OPTUŽBE: Manuel Norijega (foto: Reuters)

Vašington–Pariz >

Norijegin profil

Nakon što je sleteo u Pariz, general Manuel Norijega suočiće se sa optužbama za pranje novca pred francuskim zakonodavstvom. General Norijega je već odležao u američkom zatvoru u Majamiju više od 15 godina zbog trgovine drogom, uzimanja mita i ucenjivanja. Ekstradicija Francuskoj je kruna neverovatnog pada generala Norijege, nekada u milosti i službi CIA.

Nekad okrutni i samovoljni diktator vladao je Panamom od 1983. do 1989. godine, sa nezvaničnom podrškom američke Centralne obaveštajne agencije. Nakon optužbi da je poveo Panamu, strateški važnu zemlju Centralne Amerike, na put ilegalne trgovine drogom i da je čak bio dvostruki agent komunističke Kube, odbacili su ga njegovi američki partneri. Posle lažiranih izbora u Panami 1989. godine, američki predsednik Džordž Buš poslao je snage bezbednosti koje su konačno dovele do predaje generala Norijege, koji se danima krio u Vatikanskoj ambasadi u Panama Sitiju. Završio je kao ratni zarobljenik, a zatim i kao optuženik. U aprilu 1992. godine, general Norijega je osuđen u sudnici u Majamiju, Florida, po osam tačaka optužnice koja ga je teretila za ilegalnu trgovinu drogom, razna iznuđivanja, ucenjivanja, primanja mita i slična zlodela. I konačno, u ponedeljak 26. aprila Amerikanci su "oprali ruke" od svog nekadašnjeg saveznika, starca koji je u ovoj zemlji proveo skoro dve decenije zatvoreništva – strpali su 74-godišnjeg generala u avion Er Fransa i poželeli mu dobar let.

Manuel Norijega je rođen u siromašnoj porodici kolumbijskog porekla. Maštao je o tome da postane psihijatar, ali je zbog nedostatka novca morao da napusti svoje snove. Umesto toga, prijavio se da bude vojnik, pronašao sebe u toj profesiji i uskoro postao poručnik. Njegov uspon počinje 1968. godine kada je učestvovao u vojnom puču i svrgavanju sa vlasti Arnulfa Arijasa, tadašnjeg predsednika. Norijega je tada učinio podvig – spasao je svog mentora generala Omara Torihosa u borbi. Postaje njegov najbliži saradnik, odnosno de facto vođa u periodu od 1968. do 1981. godine, kada je promovisan u šefa tajne policije Paname. Postaje američki obaveštajac, a za tu delatnost je primio oko 320.000 dolara, mada je na suđenju tvrdio da je njegovo angažovanje koštalo CIA više miliona dolara. Kad su sedamdesetih počele da kolaju glasine da je Norijega umešan u ilegalnu trgovinu drogom između Latinske Amerike i SAD, američka administracija je odlučila da se otarasi svog saveznika. Najpre su skovali plan da ga ubiju (što je bila velika sramota), da bi tadašnji predsednik Nikson u poslednjem času odlučio da obustavi tu akciju. Sa vlasti je svrgnut takođe akcijom CIA koja je pokrenula njegov pad – optužbe za korupciju i izbornu krađu, optužbe za izazivanje smrti Torihosa… Akcija je dovela do masovnih demonstracija u Panami i konačno do njegovog hapšenja.


 

POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST
 

"Meridijane" priredila Biljana Vasić