MERIDIJANI
Iran–UN >
Rizici sankcija protiv Irana
Konfrontacija sa SAD ima svojih prednosti u Iranu, pogotovo u redovima tvrdih političkih struja koji računaju na nepopularnost prekookeanske zemlje u narodu. Međutim, sadašnji izgledi da će se uvesti sankcije protiv Irana zamračili su nebo nad čitavim regionom. Posle Obamine najave da bi trebalo uvesti efektivne sankcije, bolje pre nego kasnije, biće gotovo nemoguće da se zaustavi sprovođenje njegove zamisli. Grupa zemalja P-5 i Nemačka pregovaraju u Njujorku o modalitetima sprovođenja sankcija prema iranskom bankarskom sistemu, isporuci goriva po sistemu tzv. "ciljanih sankcija" prema Iranskoj revolucionarnoj gardi i firmama koje oni kontrolišu u sektoru energetike. Predosećajući promene, firma iz Malezije Petronas već je obustavila isporuku goriva Iranu.
Ipak, pregovori će biti teški bez obzira na poene koje je osvojio predsednik Obama na domaćem i međunarodnom terenu. Štaviše, sankcije će biti teško uvesti ukoliko se ne postignu međunarodni konsenzus širih razmera i politička volja, koja u ovom trenutku nije baš izražena. Ni Kina ni Rusija nisu za sankcije, premda se na Kinu vrši pritisak da ne blokira proces. I za Ameriku bi moglo da se ispostavi da bitka u Avganistanu postane mnogo komplikovanija upravo zbog toga što se ova zemlja graniči sa Iranom. Indija je od onih zemalja koje bi mogle ozbiljno da budu ugrožene zbog sankcija i stoga se zalaže za provere Irana i IAEA (Atomske agencije UN-a sa sedištem u Beču). Upravo je tu agenciju posetio iranski ministar spoljnih poslova Manučer Motaki, sa idejom da smanji tenziju u odnosima sa zemljama Zapada. Cilj njegove posete Evropi, između ostalog, bio je i uspostavljanje komunikacije sa nestalnim članicama Saveta bezbednosti UN-a, Austrijom i Bosnom i Hercegovinom, zbog Nacrta rezolucije o sankcijama prema Iranu.
Na povratku iz Beča Motaki se zaustavio u Bosni, da bi je informisao šta se dešava na međunarodnoj i regionalnoj sceni, kako je rekao. "To će im pomoći da aktivno i konstruktivno učestvuju u Savetu bezbednosti kada je reč o principima pravde." Na konferenciji za novinare u Sarajevu Motaki je naglasio da u Savetu bezbednosti postoji "diktatura" kojoj bi članice koje nisu stalne (poput Austrije i BiH) trebalo da se suprotstave i "spreče nameru nekih članica SB-a da nametnu svoje mišljenje". Lider nestalne članice SB UN-a Haris Silajdžić tim povodom je izjavio da je glavni strateški cilj BiH članstvo u EU i NATO-u i da BiH u potpunosti podržava rad i odluke IAEA. Dnevne novine Tehran Times navode da u Sarajevu počinje trodnevni ekonomski samit iranskih i bosanskih lidera, gde će se razgovarati o ekonomskoj, trgovinskoj, investicionoj, industrijskoj…, pa čak i o turističkoj saradnji ovih dveju zemalja. U Sarajevo je, prema navodima lista, doputovala i delegacija poslovnih ljudi iz Irana.
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
IZ ISTOG BROJA
-
Vašington–Pariz >
Norijegin profil
Telegraph -
Kejptaun >
Sportsko srce Afrike
Guardian -
Evropa pod vulkanom Eyjafjallajökull >
Laka proba smaka sveta
Milan Milošević -
Bosna i Hercegovina >
Glavna ulica podele
Slobodanka Dekić -
Kriza u Belgiji >
Dužni i tužni ispod vela
Dejan Anastasijević