Mediji i region >
Sve veće »srpske novinice«
"Novosti", nezavisni srpski nedeljnik koji izlazi u Zagrebu, imaju čudnu istoriju: počele su kao skrajnuti manjinski listić koji se slao pretplatom, došle su na internet, a onda i na kioske. Uskoro bi trebalo da se pojave i u Srbiji, sa nadom da će se dobro prodavati, jer su, u međuvremenu, zahvaljujući sve boljoj ekipi novinara, postale veoma značajan nedeljnik
"Male srpske novinice", tako glasi nadimak iz milošte za "Novosti – samostalni srpski tjednik", nedeljnik koji izlazi svakog četvrtka u Zagrebu, u izdanju Srpskog narodnog vijeća (za izdavača: Milorad Pupovac). Ovih dana izlazi 545. broj. "Novinice", međutim, porasle su do – kažu ljudi – statusa najozbiljnijeg političko-informativnog nedeljnika u Hrvatskoj.
Zasluga za to može se pripisati naporima redakcije, ali i opštoj medijskoj situaciji u Hrvatskoj. Naime, od kad se pre nekoliko godina ugasio "Feral tribune", političko-informativni nedeljnici u Hrvatskoj sveli su se na ganc-izdanja koja su ili očigledno tendenciozna i politički opredeljena, ili su upeglana u multinacionalnu matricu "proizvodnje sadržaja", dakle žutila; ili oboje. U svakom slučaju, ti mainstream, dominantni nedeljnici, takmiče se u irelevantnosti, malograđanštini i udvaranju džet-set polusvetu. Preko životno važnih, čak kritičnih tema hrvatskog društva prelazi se sa zapanjujućom lakoćom; u političke delikatne teme ulazi se isključivo na strani vlasti. Čak i onako ubedljiv narodni protest kao ovaj koji traje oko Varšavske ulice bio je nedeljama tumačen kao "napad na slobodno poduzetništvo", iako je reč o unebovapijućoj uzurpaciji gradske i narodne imovine od strane jednog bestidnog tajkuna i jednog korumpiranog gradonačelnika. Urednici sa "menadžerskim ugovorima" i platama od po nekoliko hiljada evra radije pišu o cigarama, šampanjcima, tajkunskim sojkama i sličnim idiotizmima. Dobar deo hrvatske štampe u rukama je japija-menadžera koji su dobro shvatili šta medijske multinacionale poput WAZ-a i Styria hoće, ali i ko je stvarni vlasnik medija u zemlji.
Uspon srpskih "Novosti", dakle, delom je posledica prirodne gladi javnog mnjenja za poštenim novinarstvom. Ali, poštenog novinarstva nema bez dobrih novinara i to je zasigurno ključ ove priče. "Novosti" su u ovih godinu dana sebi privukle novinare kakvi su, na primer, Marinko Čulić, Viktor Ivančić, Igor Lasić iz bivšeg "Ferala", Boris Rašeta (takođe nekada u "Feralu"), Milan Cimeša, Nikola Bajto, Mirna Jasić, Nenad Jovanović (manje poznati ovde), Davor Konjikušić (pisao i za "Vreme"), Saša Kosanović (nekada u "Latinici") itd. Urednička ekipa – Rade Dragojević, Andrea Radak, Petar Glodić – umela je da smisli koncept koji i dalje polako usavršava: ravnotežu između opštih i manjinskih tema, velike i lokalne politike, Zagreba, Beograda i zabitih ličkih i ostalih nekada srpskih opština. Jagoda na vrhu te vavilonske torte je Igor Mandić, legenda koja ima kolumnu pod naslovom "Zauzeto, Hrvat!". Fale još samo Boris Dežulović (eno ga u "Globusu"; jedino on tamo nešto vredi), Đermano Ćićo Senjanović (u riječkom "Novom listu", jedinom dobrom dnevniku) i Predrag Lucić (slobodni umetnik), ali ne može baš sve. Iz Beograda im redovno pišu Drago Kovačević, Tanja Tagirov, Dejan Kožul (e-novine), Saša Ilić ("Beton"), Vladimir Arsenijević i – po potrebi i sa velikim zadovoljstvom – pisac ovih redova. Urednik beogradskog dopisništva je Tomislav Marković ("Beton").
Pre petnaestak nedelja "Novosti" su prvi put izašle u prodaju na kioscima, ne bez zebnji. Novinice su em srpske, em nekako levo i antifašistički nastrojene, em imaju unutra čak i ćirilicu! Da, finansira ih hrvatska država iz budžetskih sredstava za pomoć manjinama; pa šta? Eto neke opšte koristi i od države. Prednost toga je što se niko – čak ni Miša Pupovac – ne usuđuje da dira u uređivačku politiku; oglašivača ionako jedva da ima; takve novine. Reakcija nacionalističke desnice bila je slabija nego što se očekivalo. "Srbi u Hrvata", kako to zove "Hrvatski list" (glasilo neoustaške desnice), kao da su navikli svoje većince na sebe. Na nekim kioscima, očekivano, "Novosti" se ne vide; na nekim (Aerodrom Pleso) drže ih uz stranu štampu, pored "Špigla"; u zabita sela stižu i čitaju se. Jedini frontalni napad potekao je iz "Hrvatskog fokusa" (tamošnja verzija Vučelinog "Pečata"): objavili su imena, telefone i adrese "izdajnika", "mrzitelja hrvatstva", komunjara itd.
Malo pažljivija analiza, međutim, pokazaće da takvima ne smeta toliko "etnička distanca", kako se danas politički korektno zove šovinizam; više im smeta idejna distanca. "Novosti" su iznenađujuće levo nastrojene novine, osim što su i moralističke, jer im se može i mora sa živim Viktorom Ivančićem, Marinkom Čulićem i Igorom Mandićem. To vrvi kritikom modernog "neoliberalnog" kapitalizma; to raskrinkava tajkune i njihove političke saveznike; to podržava radničku klasu i podseća je na njene slavne dane; to ponekad dozlaboga dosadno žižekovski popuje na "antiglobalističke" teme. To ne štedi ni Srbiju, što izaziva povremene napade nervoze, ali nikada cenzuru.
Koga zanima šta se stvarno događa u Hrvatskoj i kako je Srbekima tamo, neka sačeka da se male srpske novinice pojave i na beogradskim kioscima. Neće se pokajati ako ih kupi.
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
POVEZANI ČLANCI
Hrvatska >
Dva aviona i pedeset metara slobode
Miloš Vasić
IZ ISTOG BROJA
-
Trideset godina od smrti Josipa Broza Tita >
Jovanka – žena koje nema
Tamara Skrozza -
Ustavni sud – Čekajući rešenja žalbi nereizabranih sudija >
Odgovor s naše planete
Tatjana Tagirov -
Makiš – Centralna proslava Dana policije >
Parada i defile
Dragan Todorović -
"Farma" i ostale realnosti >
Gladijatori i njihovi voajeri
Jovana Gligorijević -
Kako zaštititi ljude od nepogoda >
Odgovor na lokalni smak sveta
Nikola Lazić, Uroš Urošević, Biljana Pavlović, Zoran Maksimović, Zoran Kosanović, Dragan Gmizić i Peđa Obradović (BIRN) -
Digitalna forenzika >
Mračni zapisi iz računara
Marija Vidić -
Srpska pravoslavna crkva >
Igumani i vladike
Jelena Jorgačević -
Dosije Pink Panter >
Balkanski juveliri
Jovan Milević -
Anoreksija >
Lagano umiranje
Jasmina Lazić -
Intervju – Robert J. Manz, član borda Enterprise Investors i član Upravnog odbora PharmaSwissa SA >
Sarađujemo sa najboljima
R. V.