<< VESTI | | 16.12.2010 22:28

 

Šta piše u izveštaju Dika Martija

U izveštaju Dika Martija koji je usvojila Parlamentarna skupština saveta Evrope 16. decembra navodi se da je povod za istraživanje bilo otkriće bivšeg tužioca Haškog tribunala Karle del Ponte da su na Kosovu počinjeni ozbiljni zločini koji uključuju trgovinu ljudskim organima, a koji su ostali nekažnjeni i nisu ozbiljno istraživani. Počinila ih je Oslobodilačka vojska Kosova (OVK) nad ljudima srpske nacionalnosti koji su ostali na Kosovu na kraju oružanog sukoba i zarobljeni su, navodi Marti.

On u izveštaju piše da brojne različite i konkretne indikacije potvrđuju da su Srbi i kosovski Albanci bili zarobljeni na tajnim mestima koje kontroliše OVK na severu Albanije, i pre nego što su nestali, bili su nehumano tretirani. Takođe, brojne indikacije potvrđuju, navodi se u izveštaju, da su u periodu odmah nakon oružanog konflikta a pre nego što su međunarodne snage uspele da preuzmu kontrolu nad ovom oblašću, nekim zatvorenicima otklonjeni organi na klinici koja se nalazi na albanskoj teritoriji, blizu mesta Fushë-Krujë. Organi su ilegalno prodati u inostranstvu.

Da su se kriminalne aktivnosti nastavile, s ciljem da se održava haotično stanje u regionu, potvrđuje i istraga koju vodi Euleks vezana za prištinsku kliniku Medikus. Međunarodne vlasti zadužene za ovaj region ipak nisu smatrale da je neophodno da se sprovede detaljno istraživanje okolnosti, piše u usvojenom nacrtu izveštaja.

Navodi se da su se tokom prvih godina prisustva na Kosovu KFOR i UNMIK borili sa velikim strukturalnim problemima i nedostatkom obučenog osoblja koje se često smenjivalo. Haški tribunal je obustavio istragu o trgovini organima, ali je ipak, i pored svega, tužiteljka o ovoj istrazi pisala u svojoj knjizi.

Hašim Tači

Navodi se da je NATO na Kosovu izvršio napad iz vazduha a da je za operacije na zemlji bila zadužena OVK, pa da su se kasnije međunarodna tela zadužena za bezbednost u velikoj meri oslanjala na političke vlasti na Kosovu od kojih je većina bila među vođama OVK. Euleks koji je nasledio mnoge UNMIK-ove dužnosti krajem 2008. zatekao je osetljivu situaciju u oblasti teških zločina: nepotpuna dokumentacija, izgubljena dokumenta, neprikupljena svedočenja, zbog čega je dosta zločina ostalo nekažnjeno. Sprovedeno je jako malo istraga o povezanosti političara na vlasti i ratnih zločina počinjenih nad Srbima i kosovskim Albancima, navodi se u izveštaju.

Euleks je ostvario napredak u dokazivanju da su na severu Albanije postojala tajna mesta OVK koja su služila kao zatvori i u kojima je vršen nehumani tretman i ubijani su ljudi.

Marti navodi da je su užasni zločini koje su počinile srpske snage stvorile osećanje i stav da je neizbežno da je jedna strana žrtva i nevina. Realnost je, dodaje, ipak mnogo kompleksnija.

Parlamentarna skupština zahteva beskompromisnu borbu protiv počinilaca zločina i ističe da zločini počinjeni tokom nasilnog konflikta ne mogu zbog toga biti opravdani niti ostati neistraženi. Parlamentarna skupština pozvala je članice EU da dodele Euleksu potrebne resurse, logistiku i obučeno osoblje kako bi mogli da obave kompleksan posao za koji su zaduženi. Traži se politička podrška sa najviših nivoa kako bi se sprovela beskompromisna borba protiv organizovanog kriminala te da se omogući efikasan program zaštite svedoka. Poziva se i Haški tribunal da sarađuje sa Euleksom tako što će im omogućiti uvid u informacije i dokaze. Srpske vlasti pozivaju se da ulože svaki napor kako bi uhapsili osobe za kojima Haški tribunal još traga, Ratko Mladić i Goran Hadžić, i navodi se da oni predstavljaju prepreku u procesu izmirenja, te da se time i u drugim državama često opravdava nedostatak entuzijazma u situacijama kada treba preduzeti pravne akcije. Srpske vlasti pozivaju se i na tesnu saradnju sa Euleksom, posebno što se tiče razmene informacijama o zločinima počinjenim na Kosovu. Osim toga, pozivaju se i da sprovedu neophodne mere da se spreči curenje informacija u štampu o istragama vezanim za Kosovo koje mogu stvoriti predrasude vezane za saradnju s vlastima i za kredibilitet istraživačkog rada. Parlamentarna skupština poziva albanske vlasti i administraciju Kosova da sarađuju sa Euleksom i srpskim vlastima, bez obira na poreklo osumnjičenih i žrtava. Pozivaju se da pomognu Euleksu vezano za slučaj kriminalnih radnji koje su se dogodile u kampovima na severu Albanije,

U rezoluciji se dalje detaljno objašnjava situacija na Kosovu 1999. godine kada su se povukle srpske snage a granica Kosova prema Albaniji ostala je skroz otvorena. Marti opisuje da je vladao haos i da su se izbeglice kretale na sve strane – s Kosova ka Srbiji i Albaniji i iz Albanije na Kosovo. Marti ponavlja da je naizgled situacija bila čista: da su Srbi počinili stravične zločine a da su Albanci bili žrtve, ali da osnovni principi pravde zahtevaju da se svi tretiraju na isti način. Radi očuvanja stabilnosti međunarodni činioci odlučili su da zažmure na ratne zločine OVK, dodaje Marti. On detaljno objašnjava razloge zašto UNMIK nije istražio zločine počinjene s albanske strane, te situaciju koju je nasledio Euleks.

Objašnjava i da je "Žuta kuća" koja se nalazi u mestu Rripe u centralnoj Albaniji, samo jedan element ove istrage. Navodi da se poseta članova UNMIK-a, Haškog tribunala i novinara Žutoj kući 2004. ne može smatrati ispravnim forenzičarskim ispitivanjem, a da je ponašanje porodice koja je živela u kući izazvalo još već pažnju i pojačalo sumnje. Oni su davali kontradiktorne odgovore, posebno vezane za krv koja je luminolom pronađena u jednom delu kuće. Dok je muškarac rekao da je krv životinjska jer je kuća nekad bila farma, jedna žena je tvrdila da se na tom mestu porodila. Dalje nije istraživano mesto, a dokazi tada prikupljeni za Haški tribunal su slikani pa uništeni, piše u izveštaju i dodaje se da takav postupak zaprepašćava.

Specijalni tužilac za ratne zločine u Beogradu nije uspeo da dođe do mnogo konkretnih rezultata u istrazi, bez obzira na značajni trud, navodi Marti u izveštaju i zahvaljuje tužiocu na saradnji i spremnosti da pomogne.

Pominje se i slučaj klinike Medikus iz Prištine, ali se navodi i da postoje dokazi da je trgovina organima vršena i mnogo pre slučaja Medikus i da su još tada u slučaj bili umešani neki članovi OVK.

U izuzetno opširnom i detaljnom izveštaju dalje se govori o metodologiji istraživanja, načinima na koji se dolazilo do dokaza, kao i detalji koji su otkriveni ovakvom istragom.

Ceo izveštaj, na engleskom jeziku, možete pročitati ovde.


 

POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST