DING >
Šabački globus
U gradskom parku u Šapcu postavljen je interaktivni globus nazvan DING, što je skraćenica od "Dan i noć na globusu". Ova zanimljiva instalacija napravljena je ručno od 500 kilograma betona i 200 kilograma gvožđa. Globus u odnosu na Sunce ima istu orijentaciju kao i Zemlja, pa na njemu može da se prati položaj Sunca (videti sliku dole), kao i smena dana i noći i godišnjih doba. Pomoću njega će učenici lakše moći da shvate različite pojave u prirodi, i približiće im se prirodne nauke kao što su fizika, matematika, astronomija i geometrija.
U projektu izrade interaktivnog globusa, prvog u Srbiji, a sedmog u svetu, učestvovali su Institut za fiziku iz Beograda, kao i grad Šabac i šabački Narodni muzej. Autorka projekta je Tatjana Marković-Topalović, profesorka fizike u Medicinskoj školi u Šapcu.
"Poenta je da ne učite samo iz knjige zapisane i gotove činjenice. Danas se u svetu promoviše aktivno učenje, zasnovano na postavljanju pitanja, traženju odgovora i davanju objašnjenja", izjavila je na promociji DING-a Mirjana Popović-Božić, naučna saradnica Instituta za fiziku. Ona je, inače, angažovana na projektu "Podsticajna okolina za učenje prirodnih nauka", a obilazeći brojne obrazovne institucije u svetu stekla je iskustvo u fizici arhitektura škola i načinima za popularizaciju nauke među mladima.
Kreatori globusa DING se nadaju da će šabački park u kom je postavljen i koji nema ime, nazvati Parkom nauke.
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
IZ ISTOG BROJA
-
Elizabet Rozamund Tejlor, Liz (1932–2011) >
Odlazak pop ikone
Vladan Stošić -
Vreme nauke >
Dvadeset četiri
S. B. -
Zemaljsko vreme >
Vidimo se za jedan kilodan
Slobodan Bubnjević -
Procesorsko vreme >
Takt praznog hoda
Željko Đurić -
Ukazno vreme >
Uhvati dan
S. B. -
Biološko vreme >
Kako mačka zna koliko je sati
Marija Vidić -
Astronomsko vreme >
Kako zemljotresi skraćuju dan
S. B. -
>
Istorija vremena
-
Interval >
Četvrt veka od prvog virusa za PC
-
>
Šta smo saznali između 23 i 24