VREME BR.1125 | 26. JUL 2012. >
San o izlasku iz večite krize
Svako ko pročita ovu sasvim kratku "noviju istorijicu" namera naših premijera u poslednje dve decenije uočiće bar dve stvari: da je Srbija stalno u ekonomskoj krizi i da stalno najavljuje reforme koje nijedna vlada nije bila u stanju da sprovede
Otkako je Slobodan Milošević pre 22 godine "zaveo" višestranački sistem, Srbija je imala ukupno deset vlada i osam premijera, pa će ovaj koji sada preuzima dužnost biti deveti šef izvršne vlasti u Beogradu posle prvih višestranačkih izbora održanih krajem 1990. Od dosadašnjih, Mirko Marjanović i Vojislav Koštunica su na taj položaj birani dva puta, a još je samo Mirko Cvetković izgurao na tom poslu ceo četvorogodišnji mandat.
Svih tih godina, praktično, Srbija je ili padala u krizu ili pokušavala da iz nje izađe, a moglo bi se reći da je gotovo stalno bila u nekom vanrednom ili tranzicionom stanju – pa su njeni premijeri više krpili državni čamac da ne potone, nego što su gradili neku svoju viziju i upravljali razvojem. A oni, najčešće, uprkos ustavom određenim najreprezentativnijim ovlašćenjima, ili nisu bili vodeći ljudi Srbije ili su bili suviše zavisni od stranaka koje su im obezbeđivale obično tanku većinu u Skupštini Srbije.
Uoči izbora ove najnovije vlade Srbije i njenog novog premijera, pokušali smo da se prisetimo šta su njegovih osam prethodnika u protekle dve decenije iznosili u svojim inauguralnim ekspozeima – da bi potražili odgovor na pitanje: da li su u Srbiji samo problemi konstantni i večito jednaki ili se država i polje delatnosti njene vlade ipak menjaju u skladu sa uvek promenjivim "duhom vremena". Ili su, možda, radili – baš "duhu vremena" uprkos.
Profesor dr Dragutin Zelenović – brze pruge Srbije
Posle usvajanja novog Ustava Srbije i lavovske pobede SPS-a na prvim višestranačkim izborima, krajem 1990. predsednik Srbije, Slobodan Milošević, mandat za sastav (ponovo) jednostranačke vlade dao je novosadskom univerzitetskom profesoru dr Dragutinu Zelenoviću. I to je tada bilo iznenađenje – mada je Zelenović uzet iz sastava Predsedništva SFRJ, u kojem je kao vojvođanski predstavnik u okviru "srpske četvorke" poslušno izvršavao Miloševićeve naloge, on je bio bez ozbiljnog iskustva u velikim političkim poslovima, a bez ikakvog iskustva u ekonomskoj politici. Milošević se za izbor ovog premijera verovatno opredelio jer je ovaj tehnički obrazovan stručnjak, tokom naučne karijere stalno razrađivao projekte efikasnosti proizvodnih sistema u nevlasničkoj ekonomiji i što je, poreklom kolonista iz dinarskih "srpskih krajeva", sigurno imao veliko razumevanje za njegove "ujedinjavajuće patriotske ciljeve" u drugim jugoslovenskim republikama. Milošević se, naime, spremao za rat za jugoslovensko nasleđe.
Obraćajući se poslanicima Narodne skupštine, 11. februara 1991. sa predlogom sastava nove vlade i njenim programom, dr Zelenović je na početku rekao da je tadašnje vreme karakterisano mnoštvom nevolja, pa je istakao: "U zemlji su prisutni složeni politički procesi, pri čemu se postojeći ustavni i pravni poredak i državno uređenje ruše vanustavnim metodama i sredstvima, međurepublički i međunacionalni odnosi su pogoršani do granice na kojoj će ili pobediti državnička i politička mudrost u traženju formule zajedničkog života, ili će doći do razlaza koji, u uslovima uzavrelih nacionalnih strasti i ispoljene genocidne sklonosti, može biti i razumnog i nerazumnog karaktera. Nadajmo se da ovo drugo neće biti." Nažalost, ubrzo se ispostavilo da je "ovo drugo bilo".
Kad je reč o ekonomskim pitanjima, Zelenovićeva ocena je bila sumorna: "Vlada Republike Srbije preuzima dužnost u trenutku kad je privreda Jugoslavije i privreda naše republike suočena sa ogromnim teškoćama u tekućem poslovanju. Posle višegodišnje stagnacije, tokom poslednje dve ekonomske reformske godine, u našoj republici zabeležen je relativno visok pad društvene proizvodnje i ukupnog društvenog proizvoda... Akumulacija privrede je iščezla, zbog čega su nove investicije u razvoj, praktički, presahle". Zvuči poznato – i danas.
On lično uhvatio se futurističkog projekta "Brze pruge Srbije", čuvenog Mrke iz CIP-a, a od tog projekta "postigao" je samo nadvožnjak nad prugom kod Inđije.
Kako je paradržavni mafijaški lobi, zapravo, uzeo pare i oružje pod svoju kontrolu, čini se bez neposrednog uvida i uticaja samog premijera, već pod budnom paskom Službe preko koje je delovao nacionalni "vožd", dr Zelenović je jednog trenutka shvatio da on zapravo ne vodi premijerske poslove, pa je smogao hrabrosti da podnese ostavku krajem prve godine mandata, a ta ostavka je – rado prihvaćena.
Dr Radoman Božović – "relativizacija svetskih sankcija"
Za dolazeću ratnu ekonomiju i divlji "predkapitalistički socijalizam" Milošević je potom našao pravog čoveka, opet u Novom Sadu. Tamo je na "jogurtu" politički stasao ekonomista dr Radoman Božović, koji se tokom priprema za rat odlikovao beskrupuloznom pljačkom vojvođanske privrede u korist "nacionalne centrale" i kreativnom lojalnošću samom vođi. Mlad i željan moći, novca i slave, a takođe sa referencom čoveka koji je napismeno hvalio društvenu svojinu (doktorska disertacija), a usmeno vešto baratao "prohodnošću reformi", on je početkom 1992. godine rado promenio položaj predsednika Izvršnog veća Vojvodine za mesto šefa Vlade Srbije.
Dr Radoman Božović je inauguralni ekspoze održao u Narodnoj skupštini 23. decembra 1991, ovoga puta u prisustvu samog predsednika republike Slobodana Miloševića. Počeo je jednom generalnom ocenom jugoslovenske ratne situacije, a zaključio sa optimizmom zasnovanim "na činjenici da je Srbija demokratska država sa ogromnim razvojnim potencijalima: proizvodnim, prirodnim i preduzetničkim resursima".
Uprkos tom "ličnom optimizmu", dr Božović je dokumentovano prikazao vrlo crnu privrednu situaciju koju preuzima: "Polazno pitanje početka izlaska iz krize jeste stanje u privredi i javnim službama Republike u svakom preduzeću, banci i ustanovi. Tu globalnu istinu o ekonomsko-socijalnom stanju danas, na kraju 1991. karakterišu: izražen pad društvenog proizvoda od oko 9,6 odsto, pad industrijske proizvodnje od oko 20 odsto, rast poljopriverdne proizvodnje od oko 20 odsto, pad izvoza za oko 18 odsto, pad uvoza za oko 20 odsto, visok nivo gubitaka, neuravnotežen obim i struktura potrošnje. Veliki finansijski deficiti sa kojima se ulazi u 1992. godinu u domenu javnih prihoda i rashoda, a posebno u penziono-invalidskom osiguranju od oko 50 milijardi dinara, u oblasti zdravstvene zaštite od oko 10 milijardi dinara, u ostvarivanju prava iz kolektivnog ugovora društvenih delatnosti i fondovima zajedničkih rezervi, značajno pogoršanje socijalne strukture. Sada se blizu 1/3 stanovništva nalazi u nemogućnosti da zadovolji svoje egzistencijalne potrebe".
U takvim prilikama, dr Božović nije imao da ponudi ništa drugo, nego "reforme".
Kako je u tom trenutku savezna država još postojala, dr Božović je izneo i set mera srpske ekonomske politike u toku raspada SFRJ, pa je, između ostalog, naglasio da treba "biti spreman za zaštitu od rušenja ekonomskog sistema secesijom Slovenije i Hrvatske, uključujući i novu valutu za one delove zemlje koji ostaju u Jugoslaviji. Uticati na koncipiranje antiinflatornog programa, kako se ne bismo već sutra našli u sveopštem inflatornom haosu".
Već tada penzioni fond postaje glavni problem javne potrošnje, pa Božović kaže, da pitanje penzija "mora imati prioritet u radu Vlade".
Pošto se vlada dr Radomana Božovića već kroz nekoliko meseci suočila sa sankcijama Saveta bezbednosti UN, premijer se poletno prihvatio izrade programa za "relativiziranje sankcija". Bio je to, u stvari, u našoj istoriji nezabeleženo krupan plan državnog šverca, pljačke narodne imovine i zamajavanja međunarodne zajednice radi srpskih "nacionalnih ciljeva".
Bilo je to ono ludo vreme piramidalnih banaka Jezde i Dafine, kada je dr Božović od "srpske bankarske majke", u ime Vlade Srbije, mogao da "uzajmi" pare za isplatu penzija. Bilo je to ono vreme kada se benzin prodavao iz kanistera, a cigarete po ćoškovima – i kada su se u saradnji sa Službom na tim i sličnim poslovima pravila bogatstva.
Ni dr Radoman Božović, međutim, nije mogao da sastavi duže od dvogodišnjeg mandata u fotelji srpskog premijera, jer je stagflacija praćena visokim ratnim troškovima ekspresno pauperizovala najšire slojeve stanovništva i paralisala celu privredu. Na premijersko mesto gde se srpski državni novac delio "poverljivim ljudima" i na reč, trebalo je dovesti nekog sa manjim apetitom i manjom moći zaključivanja i zapažanja, a bližeg veteranima Miloševićevog pokreta.
Mr Nikola Šainović – premijer hiperinflacije
Početkom 1993. Milošević se odlučio da premijerski položaj poveri mr Nikoli Šainoviću, inženjeru iz poverljivog kruga kadrova iz istočne Srbije, koji mu je najodanije služio praktično od prvog dana.
Podnoseći promotivni ekspoze u Skupštini Srbije 10. februara 1993, mr Nikola Šainović požalio se na tešku situaciju i nepravde koje međunarodna zajednica čini Srbiji i da se "osnovni pristup može sažeti u tri elementa, a to su: strategija, plan i ljudi". Pri tome, dodao je on: "Neke planove ćemo definisati javno, a drugi će biti državna tajna. Onda sledi rad bez kompromisa, bolećivosti i voluntarizma."
Novi premijer je i zvanično dao osnovno uputstvo za savlađivanje posledica svetskih ekonomskih sankcija i pohvalio one koji se snalaze. Pojednostavljeno, bilo kakav privredni sistem je napušten, ekonomska politika je vođena načelom golog voluntarizma i preko "naših ljudi".
Prva od frapantnih makroekonomskih ideja tandema Milošević–Šainović bila je da se pred žetvu 1993. naštampa "dovoljno novca", da bi se sa tim novčanicama odmah mogli isplatiti seljaci za žito "u celini". No, ne lezi vraže, dinar je, od štamparije do njive, desetostruko izgubio vrednost u samo deset dana. Od tog udarca nacionalna valuta se više nije oporavila, sve do potpunog sloma početkom 1994. godine.
U razdoblju dok je Šainović bio premijer, za Riplija ostaje činjenica da je stranka na vlasti, SPS, koja je proizvela hiperinflaciju, sa porastom maloprodajnih cena za 352 biliona procenata, u samo 12 meseci, dok su troškovi života povećani za 628 biliona odsto – pobedila i na prevremenim srpskim republičkim izborima krajem 1993.
No, Milošević je razumeo da je republički premijer opet potrošen, pa je Šainovića pomerio na mesto saveznog potpredsednika vlade novostvorene SRJ – nadležnog sada ne više za dekonstrukciju, već za rekonstrukciju dinara, koju je projektovao guverner Avramović.
Vlada Mirka Marjanović – direktorska vlada
Kad je početkom 1994. godine proglašen za mandatara, kao pravi čovek za ispunjenje Miloševićevih poslednjih "ruskih nada", Mirko Marjanović, direktor spoljnotrgovinske kuće Progres, dobio je zadatak da stvori "vladu narodnog jedinstva" za sprovođenje monetarnog oporavka, sa propagandnim "akcentom" na učešće Demokratske stranke, kako bi se legitimisao i prema Zapadu. Kada je, međutim, Đinđić, tada već predsednik DS-a, odustao od "velike koalicije" (u poslednjem trenutku), u već skrojeni "kaput jedinstva" ušli su novodemokrati Dušana Mihajlovića i tada još stidljivi pripadnici JUL-a, stranke Miloševićeve supruge Mirjane Marković.
U suštini, sve te ljude u Vladu okupilo je ne narodno jedinstvo, već "jedinstvo razgranatih materijalnih interesa", a patronat jednog uspešnog direktora-premijera, garantovao je da će se raditi oprezno i samo na krupno (nafta, gas, struja, žito, metali, oružje). U stvari, Milošević je bio rešio da u vladi stvori "personalnu uniju" državnog i paradržavnog biznisa.
Kada je 15. marta 1994. Mirko Marjanović držao svoj programski govor u Skupštini Srbije, kao novi premijer, već je u Miloševićevom kabinetu bio prihvaćen program monetarne stabilizacije, pa je on uverljivo mogao da govori o teškim posledicama hiperinflacije:
"Zbog toga, sva preduzeća moraće se u narednom teškom periodu afirmisati na te realne ekonomske kriterijume, a ne da neka od njih i dalje očekuju državne subvencije iz budžeta ili primarne emisije, umesto da sama budu važni izvori budžetskih prihoda i novih investicija".
Premijer Marjanović je, zanimljivo, odmah najavio i ponovno pokretanje privatizacije: "Osnovni principi na kojima će se zasnivati ovaj zakon su autonomnost preduzeća u donošenju odluka o svojinskoj transformaciji, realna vrednost kapitala, otvorenost modela, stimulativnost i pravičnost".
Sve to je rezultiralo potonjom relativno dugom "postdejtonskom" monetarnom stabilnošću, postepenom stopom rasta i relativno izdašnim asortimanom osnovnog snabdevanja stanovništva – uprkos činjenici da je zemlja sve četiri godine bila i dalje manje-više u stalnoj međunarodnoj izolaciji (spoljni zid sankcija). Sreću kvare opšta propast kapitala i masovna nezaposlenost, slom bankarskog sistema, bankrotstvo javnih službi i većine infrastrukturnih delatnosti, potpuna degradacija pravnog poretka i iščezavanje pravne sigurnosti, te, pred kraj prvog Marjanovićevog mandata, povratak na inflacionu politiku odlaganja promena.
Drugi mandat Mirka Marjanovića – jedinstvo sa radikalima
Drugi premijerski mandat, 1998. Mirko Marjanović je nominalno dobio od Milana Milutinovića, novog predsednika Srbije, pošto se Slobodan Milošević naprasno preselio na funkciju predsednika SRJ. Milošević, dakako ostaje glavni gazda, no činjenica da nova "vlada narodnog jedinstva", pored ljudi iz JUL-a, uključuje i vodeće Šešeljeve kadrove iz Srpske radikalne stranke, počevši od Tomislava Nikolića kao potpredsednika Vlade, upućuje na zaključak da se on osećao sve usamljeniji i da je počeo da gubi poverenje čak i u sopstveni SPS. Uzgred, dogovor je bio da i SPO uđe u sastav ove vlade, ali je Vuk Drašković odustao u poslednji čas, da bi nešto kasnije prihvatio učešće u Saveznoj vladi, kao ministar spoljni.
Obraćajući se poslanicima novim inauguralnim govorom, 24. marta 1998, Mirko Marjanović je ovoga puta prvi i veliki deo ekspozea posvetio Kosovu i Metohiji, temi koja definitivno postaje centralno pitanje državne politike, jer počinje oružani ustanak Albanaca.
Ipak, odmah posle kosovskog dela govora, on nije propustio da se samopohvali za prethodni rad i doda kako će "vlada narodnog jedinstva i u narednom periodu nastaviti sa politikom kontinuiteta čija su osnovna uporišta stabilnost, privredni rast i ubrzanje reformskih procesa, a pre svega u oblastima svojinske transformacije, prestruktuiranjem privrede i banaka, bržeg otvaranja prema svetu, socijalnih funkcija države".
Ove projekcije privredne normalizacije i reformi, kao i procena da će za to biti potrebna decenijska stopa godišnjeg rasta društvenog proizvoda od 7 odsto, dakako, neće biti ostvarene – jer se Srbija već naredne godine našla u ratu sa NATO-om, pa je privreda vraćena na bedan nivo iz ranijih ratnih dana.
Ako se vratimo Marjanovićevom ekspozeu iz 1998, videćemo da je on tada najavio čitavu koncepciju reformi čitavog privrednog sistema, koja bi bila prihvatljiva i dan-danas, ali će "bitka za Kosovo", čija će oružana faza početi već iste godine, sve to baciti na stranu. San o reformama ponovo su razbili borci za nacionalne teritorije.
Uprkos verbalnom zalaganju za slobodu štampe, uskoro će Marjanovićeva vlada doneti onaj famozni zakon o štampi (takozvani Šešelj–Vučićev zakon) s kojim će se pokušati apsolutno discipliniranje štampe i s kojim će Milošević ući u završnu fazu svoje autoritarne vladavine.
Dr Zoran Đinđić – vlada velike nade
Posle NATO bombardovanja (1999) bilo je jasno da je Miloševićev režim na izmaku, ali on sam će pasti tek 5. oktobra 2000. Nakon prevrata, posle nekoliko meseci bukvalnog "dvovlašća" u Vladi Srbije, velika koalicija Demokratske opozicije Srbije (DOS) za mandatara nove vlade Srbije izabrala je ključnog organizatora "demokratske revolucije" dr Zorana Đinđića, vođu Demokratske stranke koji je, ispostaviće se, samo nominalno imao podršku lavovske većine u Narodnoj Skupštini, jer će se, veoma brzo, prema njemu uspostaviti tvrdi opozicioni blok dr Vojislava Koštunice, predsednika DSS-a, koji je, upravo uz podršku DOS-a, pobedio Miloševića na izborima za predsednika SRJ.
Obraćajući se poslanicima inauguralnim govorom, 25. januara 2001. dr Zoran Đinđić je posebno naglasio da je to "prvi put posle 60 godina da je Srbija dobila istinski demokratski parlament i dobiće istinski demokratsku vladu" i da ta vlada "neće krasti i lagati".
Đinđić je zatim istakao: "Ova vlada danas dobija mandat koji nam je dao narod na ulicama Srbije, mandat za promene. Onoga dana kada zaboravimo taj mandat i kada pomislimo da smo dobili mandat da vladamo, toga dana smo izgubili. Taj gubitak bio bi mnogo veći nego samo gubitak vlasti. To bi bio gubitak časti, to bi bio gubitak istorije".
Đinđić je, prelazeći na ekonomske teme, zatim ocenio: "U proteklih deset godina desio se, izvršen je, jedan ekonomski zločin. Oduzete su i otete pare milionima ljudi. Neko će da kaže da je reč – zločin – preteška u ovom kontekstu. Ja mislim da nije. Ko zna koliko je hroničnih bolesnika umrlo zato što nisu mogli da kupe lekove, a njihov teško zarađen novac bio je zamrznut u takozvanoj staroj deviznoj štednji. Koliko je brakova propalo ili nije osnovano zbog bede i siromaštva, koliko je porodica razoreno, koliko je dece bilo nesrećno zbog teških uslova života zbog kojih građani nisu bili krivi, koji su bili izazvani jednom kriminalnom ekonomskom politikom koja je pravljena tako da manjina ima sve, da većina nema ništa".
U tom kontekstu, Đinđić je napomenuo da nova vlada razmišlja o jednokratnom porezu na ekstraprofit ostvaren u uslovima sankcija i blokadi, kao i o nizu drugih mera u istom pravcu. U nastavku on je najavio i "kampanju za čiste ruke" kako bi Srbija postala zemlja sa najnižom stopom korupcije u ovom delu Evrope.
Dr Zoran Đinđić je bio premijer, briljantan u svemu, ali sa previše samopouzdanja i hitrine; premijer koji je imao vizije i u koga su polagane velike nade. I sam je pri kraju svog ekspozea rekao: "Ovo je vlada velikih namera i velikih reformi".
Doista, to jeste bila vlada koje je pokrenula krupne promene u Srbiji, neke sa više, neke sa manje uspeha – ali sve "na evropskom putu". Uostalom, dr Zoran Đinđić i ne bi kao premijer bio ubijen 12. marta 2003, da nije zasekao u neke noseće grede anahronog sistema i da Srbiju nije poveo prema Evropskoj uniji.
Zoran Živković – preteška "Sablja"
Nekoliko dana posle atentata na Zorana Đinđića, Demokratska stranka je za premijera kandidovala Zorana Živkovića, u tom trenutku ministra unutrašnjih poslova SRJ.
U svom promotivnom govoru, 18. marta 2003, Živković je rekao da nije srećan što dolazi na taj položaj posle atentata na velikog čoveka Zorana Đinđića i pri tome je dodao:
"Prioriteti u ovom trenutku su borba protiv organizovanog kriminala, izrada novog i modernog Ustava Srbije, stvaranje opšte političke stabilnosti u državi, što je uslov za stabilnost u regionu, kao i dalja izgradnja i očuvanje državne zajednice Srbije i Crne Gore, što je uslov za evropske i svetske integracije. Prioritet je i nastavak započetih ekonomskih reformi i reformi zdravstva, obrazovnog i sistema penzionog osiguranja, privatizacija i pretvaranje postojeće društvene privrede u jednu zdravu i efikasnu privredu".
Zoran Živković je tom prilikom izneo ocenu da je akcija "Sablja", zamišljena kao obračun sa organizovanim kriminalom u uslovima vanrednog stanja "već dala rezultate", pa je naveo da je do tada, tokom samo jedne sedmice, privedeno više od 750 ljudi. Zatim je dodao: "Ubistvo premijera Đinđića će imati posledice na ekonomske planove koji su bili zacrtani za ovu godinu. Već sada je jasno da će rast bruto društvenog proizvoda biti manji od pet odsto, koliko je predviđeno. Procena nadležnih ministara je da će to biti negde oko 3,5 odsto, dok će planirana inflacija, koja je predviđena na devet odsto, biti nešto veća. Da podsetim da je ova vlada pod vođstvom Zorana Đinđića inflaciju od 113 odsto u 2000. godini svela na 41 odsto u 2001. i na 15 odsto u 2002. godini.
Takođe, 2000. godine potrošačka korpa je bila vredna 3,32 prosečne plate, a u septembru 2002. godine za minimalnu potrošačku korpu bila je dovoljna jedna prosečna zarada. Normalno, to nije nešto čime možemo biti potpuno zadovoljni, ali to je značajan rezultat i dobar temelj za dalje jačanje standarda naših građana".
Premijer Živković je zatim rekao da će Vlada Srbije nastaviti sa privatizacijom ali da se očekuje i oko 800 miliona evra donacija.
"Sve aktivnosti Vlade, od januara 2001. godine do 12. marta ove godine, dovele su i do toga da smo prosečnu platu, koja je u 2000. godini bila 35 evra, podigli na 102 evra u 2001, i na 151 evro u prošloj godini. Vlada će nastaviti sa svim aktivnostima koje bi trebalo da daju doprinos podizanju životnog standarda građana, ali isključivo iz realnih izvora."
Zoran Živković nije uspeo da iznese "pretešku Sablju" koja je podignuta posle ubistva Đinđića, a njegovu vladu stalno su potresale raznovrsne "afere", pre svega one, navodno, korupcione. Zbog svega toga on se odlučio da zatraži prevremene izbore – koje će njegova Demokratska stranka izgubiti.
Dr Vojislav Koštunica – vlada kosovske opsesije
Nakon prevremenih izbora bilo je veoma teško skockati većinu u Narodnoj skupštini Srbije, jer se DOS raspao, a neke stare stranke poput radikala i SPS-a su ponovo ojačale. U takvoj situaciji mandatar je postao dr Vojislav Koštunica, koji je uspeo da sastavi manjinsku vladu sa strankom G-17 i još nekim manjim grupacijama, uz podršku SPS-a.
Koštunica je na dan izbora takve vlade, 2. marta 2004. podsetio da se ona formira baš na dvestotu godišnjicu od "obnavljanja srpske državnosti", te da Srbija i na početku novog veka stoji "pred nekim zadacima pred kojima je stajala pre dvesta godina", to jest ona "mora prvo da reši svoj državni status, koji je doveden u pitanje time što na delu njene teritorije, na Kosovu i Metohiji, ne postoji naša vlast, već vlast međunarodne zajednice.
Drugo, Srbija mora da utvrdi svoj status unutar državne zajednice sa Crnom Gorom...
Treće, Srbija mora iznutra da se uredi, izgrađivanjem jakih demokratskih institucija i uspostavljanjem pravne države. Pravna država podrazumeva raskid sa ostacima svesti i prakse partijske države, makar se ona obnavljala i delovala u okvirima višepartijskog, a ne jednopartijskog sistema. Pravna država podrazumeva odlučno odbacivanje i prevazilaženje pravnog voluntarizma i samovolje i obračun sa kvazireformskim, a zapravo revolucionarnim shvatanjem da cilj opravdava sredstvo, i da su pravo i vladavina prava prepreke i smetnje reformama, a ne nužan okvir i plodan podsticaj u kojem se reforme moraju odvijati".
Na četvrto mesto prioriteta dr Koštunica je stavio pitanje statusa "Srbije sa Crnom Gorom" u Evropskoj uniji, jer "evropski put za Srbiju i Crnu Goru nema alternative."
Premijer Koštunica je odgovorio i na pitanje kojim merama će vlada podržati privredni rast: "Vlada će smanjiti poreze koji opterećuju proizvodnju, carinsku politiku i vancarinske mere učiniće efikasnijim, i radiće na obezbeđivanju povoljnijih kredita i pokretanju investicija. Vlada će podržavati politiku stabilnog kursa dinara."
Ukratko bi se moglo reći da je razdoblje prvog Koštuničinog mandata proteklo u značajnoj privrednoj ekspanziji, po stopi rasta od oko 5,5 odsto koja je obezbeđena snažnom ekspanzijom kreditne politike kako u zemlji, tako i iz inostranstva, te da je u tom smislu značajnu pomoć dao i aranžman sa MMF-om. No, najviše je tome doprinela činjenica da je "pravna država" napokon proradila u slučaju Bogoljuba Karića, pa je država, prodajući Mobtel, prihodovala 1,6 milijardi evra vanrednog investicionog kapitala.
Mada je dr Koštunica, napokon, uspeo, 2006. godine, da u saradnji sa radikalima i DS-om aranžira donošenje novog ustava Srbije i ukidanje onog Miloševićevog iz 1990. godine, u čisto političkoj sferi mnoge stvari su gotovo vraćene duboko unazad, pogotovu kada je reč o kosovskoj politici, koja je Srbiju udaljavala od evropskog puta. Vremenom, ta stara (i ustavna i kosovska) politika zakočila je sve reforme i promene, pa je vladu na kraju napustila stranka G-17 i, 2007. godine, raspisani su prevremeni izbori.
Ponovo dr Vojislav Koštunica – kohabitaciona vlada
Nakon parlamentarnih izbora, ponovo je za premijera kandidovan dr Vojislav Koštunica, na bazi koalicionog sporazuma DSS-a, DS-a i G-17. Kako je u to vreme predsednik republike Boris Tadić, ova vlada je imala neku vrstu "kohabitacionog karaktera".
U novom premijerskom ekspozeu, koji je u Skupštini podneo 15. maja 2007, dr Koštunica je naglasio da su stranke koje će sačinjavati vladu odlučile da "interes države, nacije i građana stave iznad međusobnih partijskih razlika i stranačkih interesa". Zatim se bacio na svoju omiljenu temu – Kosovo i Metohiju i kako ga sačuvati u Srbiji. Pri tome, on je neuvijeno istakao da je i njegova prethodna vlada "svakodnevno sarađivala sa Rusijom na formulisanju usaglašene politike za rešenje budućeg statusa Kosova i Metohije".
Koštunica je, zatim, govorio i o procesu pridruživanja Srbije EU, sa kojom su pregovori bili obustavljeni: "Punopravno i ravnopravno članstvo Srbije u Evropskoj uniji jasno je proklamovano programsko opredeljenje svake od stranaka koje ulaze u koalicionu vladu. Podjednako je jasan i nesporan stav da proces pridruživanja Srbije EU ni u kojem slučaju ne može biti kompenzacija za bilo kakve ustupke kada je reč o teritorijalnom integritetu Srbije. To je jednostavno, u svakom pogledu, potpuno isključena mogućnost." U svom ekspozeu, dr Koštunica je izneo i plan smanjivanja nezaposlenosti i siromaštva.
Druga Koštuničina vlada nije dugo potrajala, svega godinu dana. Kako je došlo do proglašenja nezavisnosti Kosova i do velikih razlika u pogledu poteza koji se dalje mogu povlačiti, premijer je dao ostavku, verovatno računajući da posle izbora može sastaviti vladu sa snagama desnice, koje je nova kriza oko Kosova trebalo da ojača. Dogodilo se nešto upravo suprotno.
Dr Mirko Cvetković – vlada pod senkom krize
Nakon izbora, većina u Narodnoj skupštini sakupljena je u sporazumu Koalicije za evropsku Srbiju (na čelu sa DS) i Koalicije SPS-PUPS-JS, a pridružile su se i neke manjinske stranke. Predsednik republike Boris Tadić je mandat za sastav vlade dao dr Mirku Cvetkoviću, koji je u prethodnom kabinetu bio ministar finansija.
U svom promotivnom govoru, 7. jula 2008, Cvetković je na mesto prioriteta stavio ulazak Srbije u Evropsku uniju: "U proteklih sedam i po godina Srbija je realizovala brojne reforme kojima je svoj politički i ekonomski sistem približila standardima zemalja EU. Međutim, na putu učlanjenja Srbije u EU neophodno je sprovesti brojne dodatne reforme kojima će se pravni poredak i privredni sistem Srbije u narednih nekoliko godina u najvećoj meri približiti standardima EU. Stoga će jedan od prvih poteza nove Vlade biti upućivanje Narodnoj skupštini Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije EU na ratifikaciju.
Cilj Vlade je da ubrzanjem ekonomskih i drugih reformi koje su predviđene u Sporazumu već krajem ove ili početkom naredne godine Srbija dobije status kandidata za ulazak u EU. Nova Vlada Republike Srbije će usvojiti akcioni plan, čija će realizacija obezbediti da Republika Srbija na kraju mandata ove Vlade bude u potpunosti spremna za ulazak u EU".
Osim već tradicionalnog dela ekspozea posvećenog kosovskom pitanju, Cvetković je akcenat stavio na ekonomska pitanja, pa je rekao: "Osnovni ekonomski ciljevi Vlade u naredne četiri godine su: dinamičan rast privredne aktivnosti; rast zaposlenosti; povećanje standarda građana Srbije; i ravnomerniji regionalni razvoj.
Preduslovi za ostvarenje ovih ciljeva su učvršćenje makroekonomske stabilnosti, ubrzanje ekonomskih reformi, nastavak evropskih integracija, kao i značajno povećanje investicija.
Cilj Vlade Republike Srbije je da bruto domaći proizvod u naredne četiri godine raste po stopi od oko 7 odsto godišnje...
Drugi ekonomski cilj Vlade je da se u naredne četiri godine značajno poveća zaposlenost...
Nažalost, kao što već svi dobro znamo, već u trenutku dok je Cvetković podnosio ovaj ekspoze, žarište finansijske krize u bankama SAD počelo je da se otima kontroli. U jesen 2008. kriza je zapljusnula i Evropu, pa se i Srbija brzo našla na udaru – a uvek inertna, nije bila u stanju da se brzo prilagodi, pa su svi planovi prosperiteta nove vlade gurnuti u stranu.
Svako ko pročita ovu sasvim kratku "noviju istorijicu" namera naših premijera u poslednje dve decenije uočiće bar dve stvari: da je Srbija stalno u ekonomskoj krizi i da stalno najavljuje reforme koje ni jedna vlada nije bila u stanju da sprovede.
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
POVEZANI ČLANCI
Svi premijeri Srbije – šta su govorili >
San o izlasku iz večite krize
Dimitrije Boarov
IZ ISTOG BROJA
-
>
-
VREME 382| 16. MAJ 1998. >
Stav: Univerzalna sve- ili ne-znalica
SERGIJE LUKAČ -
VREME | BR. 45 | 2. SEPTEMBAR 1991. >
INTERVJU – Milovan Đilas
Dimitrije Boarov -
VREME BR 6 • 3 DECEMBAR 1990. >
Srbija u poslednjoj jednopartijskoj nedelji
MILAN MILOŠEVIĆ, ROKSANDA NINČIĆ, FLIP MLADENOVIĆ i STOJAN CEROVlĆ -
VREME BR 6 • 3 DECEMBAR 1990. >
Izjava mog ministra
Jug Grizelj -
VREME BR. 5. 26. NOVEMBAR 1990 >
Šta mi se događa: Nacionalno nepodoban
Ranko Munitić -
Vreme br. 29 • 13. maj 1991. >
U boj u boj, za narod svoj
Borka Pavićević -
VREME BR. 12 | 14. JANUAR 1991. >
Jug Grizelj (1926-1991)
ŽIVORAD KOVAĆEVIĆ -
VREME BR. 1-5. 29. OKTOBAR - 26. NOVEMBAR 1990. >
DOKUMENTI VREMENA: AGONIJA SKJ
Andrija Čolak -
VREME BR. 1-5. 29. OKTOBAR - 26. NOVEMBAR 1990. >
DOKUMENTI VREMENA: AGONIJA SKJ
-
VREME BR. 1 | 29. OKTOBAR 1991. >
SVET I MI - Velika prilika znatna konfuzija
DRAGIŠA BOŠKOVIĆ -
VREME BR. 12. 14. JANUAR 1991. >
Marko Nikezić (1921 - 1991)
ZORAN JELIČIĆ -
VREME BR. 23. 1. APRIL 1991. >
DOKUMENTI VREMENA: Događaji pred 27. mart
Mihailo KonstantinovIć -
VREME BR. 25. 15. APRIL 1991. >
Dokumenti: Ako ne umemo dobro da radimo, bar ćemo znati dobro da se tučemo
Priredio: Milan Milošević -
VREME BR. 105. 26. OKTOBAR 1992. >
Gmizaće dok se ne usmrde
Koča Popović, priredio Gojko Tešić -
VREME BR. 77. 13 APRIL 1992. >
Promeniti nešto, da bi sve ostalo isto
MILAN MILOŠEVIĆ -
VREME BR. 103 12. OKTOBAR 1992. >
Povodom smrti Vilija Branta (1913-1992) - Nema više čoveka mira
LEON DAVIČO -
VREME BR. 105. 26. OKTOBAR 1992. >
Evropski duh
Gojko Tešić -
5. OKTOBAR 1992 | VREME BR. 102 >
ZLOČIN U PARAĆINU PET GODINA POSLE - Uvod u opštu vojnu kalvariju
STIPE SIKAVICA -
VREME BR. 105. 26. OKTOBAR 1992. >
IN MEMORIAM: Koča Popović (1908-1992) - Čovek skepse i istorijskog pesimizma
Latinka Perović -
VREME BR. 255. 11. SEPTEMBAR 1995. >
UVODNIK - Užas i nada
VESNA KRMPOTIĆ -
VREME BR. 281. 9. MART 1995. >
Srbija u razbijenom ogledalu: U mesecu mau kad ruže cvetau
MILAN MILOŠEVIĆ -
VREME BR. 273. 13. JANUAR 1996. >
Gazimestansko otrežnjenje
TIBOR VARADI -
VREME BR 280. 2. MART 1996. >
Siromaštvo: Žene jedu poslednje
KATERINA BERTINI -
VREME BR. 280. 2. MART 1996. >
Hrvatska: HDZ protiv svih - Strah od pokojnice
JELENA LOVRIĆ -
VREME BR. 298. 6. JUL 1996. >
Širenje "srpske istine"
MlODRAG STANISAVLjEVIĆ -
VREME BR. 289. 4. MAJ 1996. >
Nojeva politika
LASLO SEKELj -
VREME BR. 290. 11. MAJ 1996. >
Iz ličnog u gla: Zenit naše istorije
Radomir Konstantinović -
VREME 321. 14. DECEMBAR 1996. >
Intelektualci i protest - Moralni delikti
Mirjana Miočinović -
VREME BR: 323. 28. DECEMBAR 1996. >
Politički autizam
MILENKO KARAN -
VREME BR. 283. 23. MART 1996. >
Neopreznosti stručnjaka
Vladan A. Vasilijević -
VREME 323. 28. DECEMBAR 1996. >
REAGOVANJA: Žrtve bez prava
Miodrag Milić, Konstantin Obradović -
VREME | 288 |27. APRIL 1996. >
Iz ličnog ugla - Sudbina igrača
Miloš Mišović -
VREME BR. 273. 13. JANUAR 1996. >
Što Srbin zamera Slovencu
MILJENKO JERGOVIĆ -
VREME 323. 28. decembar 1996. >
Dve Srbije u jednom gradu: Sloba u toplom zecu
Milan Milošević s Pericom Vučinićem i Urošem Komlenovićem -
VREME 331. 22. FEBRUAR 1997. >
Intervju: dr Stojan Babić - Pištalike za novu vladu
ZMAGOSLAV HERMAN -
VREME BR. 357. 23. AVGUST 1997. >
Dokumenti: Epistola - Strah i nada, Zemun 1997.
priredio: Milan Milošević -
VREME br. 245 | 16. NOVEMBAR 1996. >
Televizija i demokratija - Hipnotisani u Bastilji
MILAN MILOŠEVIĆ -
VREME | BR. 407 | 8. AVGUST 1998. >
Žene u srpskoj istoriji - Oficirke
Dr Mile Bjelajac Izbor: Milan Milošević -
VREME BR. 416 .| 10. OKTOBAR 1998. >
Ratno stanje
Milan Milošević -
VREME vanredni brojevi od 27. mart – 26. jun 1999 >
PRILOG KULTURI SEĆANJA: Ratno Vreme
Milan Milošević i ekipa izveštača Vremena -
VREME 409 | 22. avgust 1998. >
Žene u srpskoj istoriji - Ravnogorke
Bojan B. Dimitrijević Izbor: Milan Milošević -
VREME BR. 441 | 19. jun 1999. >
KRAJ RATA - Povlačenje,13 dana pre Vidovdana
Nenad Lj. Stefanović -
VREME 444| 10. jul 1999. >
Srbija u razbijenom ogledalu: Ponavljači teško uče tokom vrelog leta
Milan Milošević -
VREME BR.1119 | 14. JUN 2012. >
Protokoli i njihove poruke
Dragoslav Grujić i Dokumentacioni centar "Vreme" -
VREME BR.876 | 18. OKTOBAR 2007. >
Ko mi je stavio bombe na prozor?
Dejan Anastasijević -
VREME BR.709 | 5. AVGUST 2004. >
Duša
Aleksandar Ćirić -
VREME BR.576 | 17. JANUAR 2002. >
Na večeri s predsednicima
Dragoljub Žarković -
Vreme 476| 19. februar 2000. >
Špageti-egzorcizam
Frano Cetinić -
VREME BR.1081 | 22. SEPTEMBAR 2011. >
Između Meke i Brisela
Safeta Biševac -
VREME BR.114 | 28. DECEMBAR 1992. >
Izbori, pobednici i poraženi – Uzdanje u glupost
Stojan Cerović -
VREME BR.114 | 28. DECEMBAR 1992. >
Stvarno i moguće
Milan Milošević -
VREME BR. 500 | 5. AVGUST 2000. >
Vic
F. Š. -
VREME |BR. 1106 15. MART 2012. >
Upozorenje na koje niko nije obratio pažnju
Jasmina Lazić -
VREME BR. 690. 25. MART 2004. >
Kosovo, 17. mart 2004.
MIlan Milošević, Nenad Lj. Stefanović -
VREME BR.1266 | 9. APRIL 2015. >
Slučaj helikopter – Politička anatomija tragedije
Miloš Vasić -
VREME BR.1315 | 17. MART 2016. >
Neuhvatljiva lakoća glume i života
Đorđe Matić -
VREME BR.1310. | 11. FEBRUAR 2016. >
Intervju Vremenu – NATO nema alternativu
Sonja Ćirić -
VREME BR.948 | 5. MART 2009. >
Na stubu čitanosti
Ivana Milanović Hrašovec -
Vreme 477, 26. februar 2000. >
Strah i vika
Milan Milošević -
VREME BR.645 | 15. MAJ 2003. >
Drajfus bez Emila Zole
Nenad Lj. Stefanović -
VREME BR.899 | 27. MART 2008. >
Kuća časti
Prvoslav Karanović -
VREME BR.363 | 2. OKTOBAR 1997. >
Mahmurluk
Miloš Vasić -
VREME BR.1082 | 29. SEPTEMBAR 2011. >
DŽ. M.
Ajla Terzić -
VREME BR.1091 | 1. DECEMBAR 2011. >
Sećanje na bolji život
dimitrije boarov -
VREME BR.57 | 25. novembar 1991. >
Vukowar
Miloš Vasić i ekipa izveštača "Vremena" -
VREME BR.973 | 27. AVGUST 2009. >
Kao ptica na žici
Zoran Paunović -
VREME BR 634. 27. FEBRUAR 2003. >
Bagzi uči da vozi
Jovan Dulović, Dejan Anastasijević -
VREME BR 563. 18. OKTOBAR 2001 >
Karići, Bogoljub i braća
Dragoslav Grujić -
Vreme broj 510, 12. oktobar 2000. >
Veliki preokret
Milan Milošević sa izveštačima "Vremena" -
VREME BR.507 | 21. SEPTEMBAR 2000. >
Toma
UROŠ KOMLENOVIĆ -
VREME BR 819. 14. SEPTEMBAR 2006. >
Španija u srcu
milo petrović, potpredsednik udruženja španskih boraca 1936–1939. i prijatelja -
VREME BR 997 | 11. FEBRUAR 2010. >
Vehabije u bivšoj Jugoslaviji
Momir Turudić -
VREME BR. 1262 | 12. MART 2015. >
Dualno obrazovanje
Jelena Jorgačević -
VREME BR.1140 | 8. NOVEMBAR 2012. >
Suđenje seizmolozima iz Akvile
Slobodan Bubnjević -
VREME BR.883 | 6. DECEMBAR 2007. >
Zabranite fudbal
Aleksandar Ćirić -
VREME BR.44 | 26. AVGUST 1991. >
Svet nije stao u Moskvi
Hari Štajner -
VREME BR.520 | 20. DECEMBAR 2000. >
Pobuna
Zoran B. Nikolić -
VREME BR.1283 | 6. AVGUST 2015. >
"Oluja", 20 godina posle – Priča moje majke
Mirko Rudić -
VREME BR.1181 | 22. AVGUST 2013. >
Hrvatska teroristička emigracija i UDBA
Miloš Vasić -
VREME BR.1121 | 28. JUN 2012. >
Eksplozivno leto i posledice
Filip Švarm -
VREME BR.152 | 15. SEPTEMBAR 1993. >
Banjalučka pobuna
– Država bez hlebaMiloš Vasić i ekipa izveštača "Vremena" -
VREME BR. 245. 3. JUL 1995. >
Eksplozija u „Grmeču"
DEJAN ANASTASIJEVIĆ -
VREME BR.987 | 3. DECEMBAR 2009. >
Zatvori u Srbiji – Samica za troje
Ivana Milanović Hrašovec -
VREME BR.1139 | 1. NOVEMBAR 2012. >
"Vreme" kod gospodina Palme – Dan otvorenih vrata u Jagodini
Dragan Todorović -
VREME BR.23 | 1. APRIL 1991. >
Politika u "Politici" – Događanje novina
-
VREME BR. 279. | 24. FEBRUAR 1995. >
Direktan prenos zatvaranja
MILAN MILOŠEVIĆ -
VREME BR.36 | 1. JUL 1991. >
Zamiranje smeška
Stojan Cerović -
VREME BR.36 | 1. JUL 1991. >
Kraj druge Jugoslavije
Roksanda Ninčić -
VREME BR.9 | 24. DECEMBAR 1990. >
Slovenija i plebiscit – San o samoći
Vojko Flegar -
VREME BR.323 | 28. DECEMBAR 1996. >
Težak šok
Stojan Cerović -
VREME 14. DECEMBAR 1996. >
Duga igra živaca
MILAN MILOŠEVIĆ, DOKUMENTACIONI CENTAR „VREME" -
VREME BR.1271 | 14. MAJ 2015. >
Čovek od milijardu dolara
aleksandar ostojić -
VREME | BR 1321. 28. APRIL 2016. >
Priča o Muhamedu Aliju
Stanko Cerović -
VREME BR.1087 | 3. NOVEMBAR 2011 >
Beograd – Novi Pazar, via Istanbul
Jelena Jorgačević -
VREME BR.688 | 10. mart 2004. >
Nezaštićeni svedok
Ljubomir Živkov -
VREME BR.117 | 18. januar 1993. >
Velika čistka
UROŠ KOMLENOVIĆ -
VREME BR.889 | 17. JANUAR 2008. >
Krimski Tatari – egzodus i povratak
Momir Turudić -
VREME | BR 1220 | 22. MAJ 2014 >
Svedočanstvo: Dnevnik iz potopljenog Obrenovca
aleksandra đerić -
VREME BR.134 | 17. MAJ 1993. >
Zločin, bez kazne
Filip Švarm -
VREME BR.134 | 17. MAJ 1993. >
O rušenju Ferhadije
-
VREME BR.509 | 5. OKTOBAR 2000. >
Srbija u štrajku
Branka Kaljević -
VREME BR.9 i BR.11 | 23. DECEMBAR 1990. – 7. JANUAR 1991. >
Država pod sumnjom
Priredio M. M. -
VREME BR. 287. 20. APRIL 1996. >
Iz stručnog ugla: Savezna vlada protiv guvernera
Miroljub Labus -
VREME BR.318 | 23. novembar 1996. >
Pobuna demokratske Srbije
NENAD LJ. STEFANOVIĆ -
VREME BR.1115 | 17. MAJ 2012. >
Sve naše krađe
Ivana Milanović Hrašovec i Dokumentacioni centar "Vreme" -
VREME BR.166 | 27. DECEMBAR 1993. >
Ko je kako prošao
Ivan Radovanović -
VREME BR.1291 | 1. OKTOBAR 2015. >
Kako se sećati zločina
Ivan Ivanji -
VREME BR.955 | 23. APRIL 2009. >
Zdravstveni karton mršave boginje
Slobodan Bubnjević -
VREME BR.614 | 10. OKTOBAR 2002. >
Jaka frustracija, dobra muzika
Nenad Čanak -
VREME BR.1313 | 3. MART 2016. >
Sudbina kapetana Buzova
Dejan Anastasijević -
VREME BR.1164-65 | 25. APRIL 2013. >
Dačić u haremu
Dragoljub Žarković -
VREME BR.787 | 2. FEBRUAR 2006. >
Uspomene i drugi demoni
Maja Uzelac -
VREME BR.1263 | 19. MART 2015. >
Čovek koji završava posao
Jelena Jorgačević -
VREME BR.1049 | 10. FEBRUAR 2011. >
Dirigovana navigacija smrti i pravde
Tatjana Tagirov -
VREME BR.1272 | 21. MAJ 2015. >
Ova ne e na arno
Siniša Stanković -
VREME BR.1070 | 7. JUL 2011. >
Zašto Srbija nema
antifašistički praznikJovana Gligorijević -
VREME BR.729 | 23. DECEMBAR 2004. >
Car
D.Ž. -
VREME BR.1203 | 23. JANUAR 2014. >
Država zavere ćutanja
Miloš Vasić -
VREME BR.1216-1217 | 24. APRIL 2014. >
Hrvatska i srpska primena dve verzije istorijskog revizionizma
Lino Veljak -
VREME BR.766 | 8. SEPTEMBAR 2005. >
Karika koja nedostaje
Nebojša Popov -
VREME BR.1030 | 30. SEPTEMBAR 2010. >
Ordenje deljeno kao đinđuve
Slobodan Kostić -
VREME BR.1162 | 11. APRIL 2013. >
Tokovi novca: Džet-set u poreskom raju
Milan Milošević, Andrej Ivanji, Biljana Vasić -
VREME BR.1093 | 15. DECEMBAR 2011. >
Put za istok
Jovana Gligorijević -
VREME BR.1254 | 15. JANUAR 2015. >
Teret teške industrije
Dimitrije Boarov -
VREME BR.844 | 8. MART 2007. >
Musliman, Jugosloven i levičar
Dragoslav Grujić -
VREME BR.1078 | 1. SEPTEMBAR 2011. >
Predizborne uvrede i podmetanja
Tatjana Tagirov -
VREME BR.1116 | 24. MAJ 2012. >
Ispovest članova biračkog odbora
Radmilo Marković -
VREME BR.1049 | 10. FEBRUAR 2011. >
Vlast pod prismotrom
Miloš Vasić -
VREME BR.1056 | 31. MART 2011. >
Uhvati dan
Slobodan Bubnjević -
VREME BR.1109 | 5. APRIL 2012. >
Hronologija opsade Sarajeva
-
VREME BR.1106 | 15. MART 2012. >
Upozorenje na koje niko nije obratio pažnju
Jasmina Lazić -
VREME BR.1273 | 28. MAJ 2015. >
Put za Palmiru
Momir Turudić -
VREME BR.1164-65 | 25. APRIL 2013. >
Osujećeni poverioci u stečaju
Milan Milošević -
VREME BR.439 | 20. MART 1999. >
Che sara – sara
Roksanda Ninčić -
VREME BR.437 | 6. MART 1999. >
Srbija u razbijenom ogledalu – Epidemija podrške
Milan Milošević -
VREME BR.1245 | 13. NOVEMBAR 2014. >
Ogledalce u kesi tregerici
Tamara Skrozza -
VREME BR.247 | 17. JUL 1995. >
Srbija nije u ratu, Akademija se ne bavi politikom
Olivera Milosavljević, "Javna politička delatnost Srpske akademije nauka i umetnosti (1986–1992)"
Priredio M. Milošević -
VREME BR.916 | 24. JUL 2008. >
Doktor Radovan i gospodin Dragan
Jovana Gligorijević, Jasmina Lazić, Marija Vidić -
VREME BR.1095-1096 | 28. DECEMBAR 2011. >
Četvrti svet
-
VREME BR.1263 | 19. MART 2015. >
Tragedija u magli politike
Miloš Vasić -
VREME BR.637 | 20. MART 2003 >
Posle Đinđića
Stojan Cerović -
VREME BR.793 | 16. MART 2006. >
Testament Zorana Đinđića
-
VREME BR.1054 | 17. MART 2011 >
Uvod u kraj sveta
Slobodan Bubnjević -
VREME BR.793 | 16. MART 2006. >
Oproštajni udarac
Milan Milošević -
VREME BR.1053 | 10. MART 2011. >
Kako je bilo i urbane legende
Miloš Vasić -
VREME BR.1211 | 20. MART 2014. >
Kraj petooktobarske Srbije
Zora Drčelić -
VREME BR.1220 | 22. MAJ 2014. >
Dnevnik iz potopljenog Obrenovca
Aleksandra Đerić -
VREME BR.1059 | 21. APRIL 2011. >
Strasna sedmica Tomislava Nikolića
Milan Milošević i grupa autora -
VREME BR.533 | 22. MART 2001. >
Predlog dogovora o državnom cilju
Zoran Đinđić -
VREME BR.633 | 20. FEBRUAR 2003. >
Virovitica, Karlovac, Karlobag – Hag
Miloš Vasić -
VREME BR.1193 | 14. NOVEMBAR 2013 >
Propast našeg Mercedesa
Zoran Majdin -
VREME BR.1104 | 1. MART 2012. >
Pesma nas je održala
Jovana Gligorijević -
VREME BR.1000 | 4. MART 2010 >
Mesec mart u Srbiji
Momir Turudić -
VREME BR.739 | 3. MART 2005. >
Partijska previranja
Milan Milošević -
VREME BR.650 | 18. JUN 2003. >
Dokumenti o nastanku imperije Pinka
Dejan Anastasijević -
VREME BR.1103 | 23. FEBRUAR 2012 >
Čudo neviđeno
Sonja Ćirić -
VREME BR.791 | 2. MART 2006 >
50%
D. Ž. -
VREME BR.1024 | 19. AVGUST 2010. >
Šta Sretko zna, šta nagađa, a šta folira
Miloš Vasić -
VREME BR.1123 | 12. JUL 2012. >
Svako za sebe, svi za šerijat
Momir Turudić -
VREME BR.910 | 12. JUN 2008. >
Čudesni svet koalicija
Milan Milošević -
VREME BR.834-835 | 28. DECEMBAR 2006. >
Mirni dani puni istorije
Milan Milošević -
VREME 321. 14. DECEMBAR 1996. >
Idu dani: Srbija se vraća kući
BRANKO BALETIĆ -
VREME BR. 256. 18. SEPTEMBAR 1995. >
Iz ličnog ugla: O ilizijama i novcu
Branko Milanović -
VREME BR. 261. 23. OKTOBAR 1995. >
Pouke jedne knjige: Društvena nemoć
SLOBODAN INIĆ -
VREME BR 254. 4. SEPTEMBAR 1995. >
Krunski svedok: Ivan Stambolić - "Put u bespuće"
Slobodan Inić, pripremila Roksanda Ninčić -
VREME BR 289. 4. MAJ 1996. >
Taras Kennauner: Odgovor Nebojši Popovu - Pismo srpskom prijatelju
Taras Kermauner, Nebojša Popov -
VREME 308 . 14. septembar 1996. >
Dragiša Pavlović (1943-1996)
Milan Milošević