VREME BR.876 | 18. OKTOBAR 2007. >
Ko mi je stavio bombe na prozor?
Navršilo se šest meseci otkad je pod prozorom mog stana eksplodirala bomba. Eksplozija je prouzrokovala manju materijalnu štetu u vidu rasturenog prozora i sobe izrešetane šrapnelima, ali je ostavila trajnije posledice na moj život i rad. Uprkos uveravanjima najviših državnih i policijskih funkcionera da rešavanje ovog slučaja ima najviši prioritet, krivac (ili krivci) još nije otkriven. Tokom proteklih pola godine trudio sam se da što manje ometam istragu javnim istupima i kritikama na račun organa: nadao sam se da, uprkos svemu, barem u jednom delu državnog aparata postoji iskrena želja da se moj slučaj razreši. Sada počinjem da verujem da je ta nada bila neosnovana
Prvobitno sam imao nameru da ovaj tekst sastavim u vidu otvorenog pisma ministru unutrašnjih poslova Draganu Jočiću. U međuvremenu sam se predomislio: ne verujem da bi me ministar udostojio odgovora. Još je manje verovatno da bi takvo pismo proizvelo posledice po ministra ili njegove potčinjene zbog toga što ne brane moje ustavom i zakonom zagarantovano pravo na bezbedan život. To pravo mi je ugroženo zato što svake večeri idem na spavanje sa svešću da bi izvođač radova mogao da se vrati i završi to što je pre pola godine počeo.
Zato se, umesto ministru, obraćam čitaocima "Vremena", koji mnogo više zaslužuju da čuju ono šta imam da kažem. U nedostatku rezultata istrage, prinuđen sam da se igram privatnog detektiva na sopstvenom slučaju. Priznajem da nemam dovoljno dokaza da bilo koga optužim, ali mislim da ima dovoljno indicija za zaključak da je atak na mene i moju porodicu došao iz onog istog političko-policijskog podzemlja koji je bez većih problema preživeo i 5. oktobar i "Sablju". To je onaj kamen ispod koga država ne sme da zaviri, da ne uznemiri akrepe kojima je u mraku najlepše. Ovo što sledi je jednostavno nabrajanje činjenica za koje mislim da su relevantne, od opisa događaja do naknadnih saznanja o motivima i političkoj pozadini. Čitaoci će sami moći da izvuku zaključke.
MESTO ZLOČINA BEOGRAD: Bomba (standardna "kašikara") eksplodirala je u petnaest do tri izjutra 14. aprila ove godine, na simsu prozora sobe koja gleda na ulicu i u kojoj supruga i ja spavamo. Reč je o duplom prozoru (stara gradnja) sa relativno uskim drvenim oknima, koji se nalazi na nešto više od dva metra iznad zemlje. Spoljne drvene roletne bile su spuštene dopola, a sa unutrašnje strane su bili venecijaneri. Ovo objašnjava činjenicu da N.N. lice koje je postavilo bombu nije pokušalo da je ubaci kroz prozor: postojala je verovatnoća da se odbije o ram unutrašnjeg okvira i vrati nazad na ulicu. Zbog toga se počinilac odlučio za dve kašikare, koje je, kako je policija ustanovila, spojio lepljivom trakom i postavio na sims. Očigledno se dovoljno dobro razumeo u ovaj tip bombe da bi znao da jedna neće automatski aktivirati drugu – zbog toga je izvadio udarne igle iz obe. Na sreću, kašikara koja je eksplodirala izbacila je detonator druge bombe iz ležišta, a telo odbacila dvadesetak metara dalje, do susednog ulaza. Druga srećna okolnost je da su venecijaneri apsorbovali jedan deo udarnog talasa i odbili ga prema ulici. I pored toga, soba u kojoj smo spavali bila je zasuta srčom i šrapnelima koji su izbušili plafon i zidove, ali su mene i suprugu, s obzirom na to da je krevet ispod nivoa prozora, promašili. Da je neko od nas dvoje u tom trenutku stajao u sobi, verovatno ne bi preživeo; da su obe bombe eksplodirale, kumulativni efekat bi bio dovoljan da u najmanju ruku teško povredi oboje. Ovako, imali smo mnogo sreće, kao i naša petnaestogodišnja ćerka koja se u trenutku eksplozije upravo vraćala kući sa žurke (zvala nas je oko pola tri da javi da je krenula). Da se vratila malo ranije, našla bi se u stanu u vreme eksplozije.
U ulici u kojoj stanujem nema bezbednosnih kamera, ali se u okolnim ulicama nalaze banke, menjačnice i ambasade koje ih imaju. Policija je sve snimke dobila i pregledala, ali na njima nije uočila nikog. "Kao da je duh prošao", komentarisao je jedan inspektor, uz konstataciju da je počinilac, po svemu sudeći, vodio računa da ne bude snimljen. Policija je, sem toga, razgovarala sa komšijama u nekoliko blokova naokolo, ali niko ništa sumnjivo nije video ni čuo. Rekonstrukcija bi izgledala otprilike ovako: počinilac je došao peške (auto ne bi prošao nezapaženo u mojoj maloj ulici), izvukao udarne igle, postavio bombe na sims i sklonio se u susedni ulaz da ga eksplozija ne bi zakačila, jer od aktiviranja bombe do detonacije prođe samo tri do pet sekundi. Posle eksplozije komšije su izašle na prozore, ali su gledale prema prozoru iz koga se pušilo, a počinilac se mirno udaljio. S obzirom na to da je policija u roku od svega desetak minuta blokirala kraj, verovatno su ga negde u blizini čekala kola.
Moram ovom prilikom da kažem da je policija stigla na poprište za manje od pet minuta nakon poziva i da se ponašala krajnje korektno. Isto važi za direktora MUP-a Miroslava Veljovića, koji mi je pomogao da brzo i bezbolno prođem kroz proceduru davanja iskaza u gradskoj policiji. Nažalost, istraga je od tog trenutka nadalje počela da se komplikuje.
ŠKORPIONI I KOMŠIJE: Ohrabren burnom reakcijom javnosti i zaklinjanjem političara da će se moj slučaj rešiti, nisam se mnogo interesovao za istražnu proceduru – verovao sam, tada, da je najbolje da pustim ljude da rade na miru. Prošlo je mesec dana dok mi nije skrenuta pažnja da je slučaj još u opštinskom tužilaštvu (nadležnom za lakša krivična dela), te da je istraga poverena odeljenju gradskog SUP-a koji se inače bavi podmetnutim požarima. Ovo je bilo u oštrom neskladu sa tvrdnjama političara, pa i direktora Veljovića, da je u pitanju pokušaj ubistva sa elementima terorizma. U međuvremenu, u štampi se pojavila teza, zasnovana na neimenovanim policijskim izvorima, da se sumnja da sam sam podmetnuo bombu kako bi, valjda, skrenuo pažnju na svoju malenkost. Istovremeno, saznao sam da materijalni tragovi koji su nađeni na mestu zločina najverovatnije neće moći da se koriste kao dokaz jer je neko zaboravio da pošalje odgovarajući nalog laboratoriji – analize bez pratećih papira ne vrede na sudu. Prošlo je gotovo tri meseca pre nego što je okružno tužilaštvo, nadležno za teška krivična dela, preuzelo moj predmet i uključilo republički MUP u istragu. I to sam saznao posredno, jer nakon inicijalnih razgovora u prvih nekoliko dana niko nije našao za shodno da sa mnom službeno razgovara.
Iz novina sam saznao da je policija privela grupu "Škorpiona", paravojne jedinice iz okoline Šida, na informativni razgovor, ali da su svi ubrzo pušteni. Na "Škorpione" se sumnjalo jer sam u više navrata o njima pisao, a dva dana pre eksplozije sam na Radiju B92 kritikovao blage presude grupe "Škorpiona" zbog ubistva šestorice Bošnjaka iz Srebrenice. Inače, bio sam od početka blago rezervisan prema mogućnosti da su ljudi iz ove jedinice potegli iz Šida u Beograd da mi se svete zbog jednog radijskog komentara; drugi su o njima još gore govorili i pisali. Čak su napisali dirljivo pismo šefici Fonda za humanitarno pravo Nataši Kandić u kome ogorčeno poriču svoje učešće u atentatu: "Draga Nataša, vi nas bar poznajete, nismo mi..." Sklon sam da im, bar u ovom slučaju, verujem.
Dva ili tri meseca posle eksplozije, komšije koje žive nekoliko ulica od mene ispričale su mi da ih je posetila policija da ih pita da li su nešto videli ili čuli one noći. Kada su rekli da nisu, bili su zamoljeni da dođu u policiju i o tome daju pismeni iskaz, a kada su pitali čemu sve to, rečeno im je da se svaki takav iskaz boduje, a policajcima se na osnovu tih bodova vrednuje radni učinak. Ovoga sam se prisetio onomad kad je ministar Jočić izjavio da je u mom slučaju ispitano preko šesto svedoka – to su, dakle, dvadeset "Škorpiona" i 580 komšija. Sve u svemu, ukupno 1800 bodova.
ŠEŠELJEVA LISTA: Sada je vreme da pređem na ono o čemu sam dosad, u interesu istrage ćutao. Naime, još prošle godine sam iz Haškog suda bio upozoren da je lider Radikala Vojislav Šešelj sastavio nekakav spisak potencijalnih svedoka koje bi trebalo eliminisati ili zastrašiti, te da sam na tom spisku i ja. Spisak je poslao u Beograd po svojoj supruzi Jadranki, pa joj je nakon što je to otkriveno jedno vreme bilo zabranjeno da posećuje muža. Razlog zbog koga sam se našao na spisku jeste moje svedočenje protiv Slobodana Miloševića 2002. godine, iz koga je deo koji se odnosi na Šešelja tužilaštvo uvrstilo u dokaze protiv vojvode. Taj deo će na sudu biti podnesen u pisanoj formi – dakle, tužilaštvo me ne zove kao svedoka – ali Šešelj ima pravo da traži da me unakrsno ispita, te da se dokaz odbaci ako se ne pojavim na sudu ili ako mi se, ne daj bože, nešto desi. Inače, Šešelj je pre nekoliko meseci na statusnoj konferenciji tražio od suda da iz dokaznog postupka izbaci tri pisana iskaza čiji su autori u međuvremenu preminuli. Zamalo da ja budem četvrti.
Postoje još dve okolnosti koje ukazuju na izvesnu nezdravu opsednutost radikala mojom malenkošću. Još pre tri godine, gensek SRS-a Aleksandar Vučić održao je konferenciju za novinare koju je u celosti posvetio meni i kolegi Jovanu Duloviću, i pritom delio neke pisane materijale koji je trebalo da nas razobliče kao moralne ništarije i strane plaćenike. Ti materijali su mu, sudeći po formatu, stilu i žargonu, bili dostavljeni iz Bezbednosno-informativne agencije, što s obzirom na duboke i razgranate veze radikala i tajne policije ne bi nikog smelo da iznenadi. Druga okolnost je da je u svojoj knjizi Đavolov šegrt – Zločinački papa Jovan Pavle drugi iz 2006. Šešelj posvetio gotovo sto trideset strana (od ukupno hiljadu) mojoj ličnosti, iznova me razobličujući kao izdajnika i "beogradskog ćoškaroša".
U vreme kada sam dobio upozorenje iz Haga nisam ga preterano ozbiljno shvatio, ali sam posle eksplozije ukazao policiji na gore navedene okolnosti. Saosećajno su me gledali, ali koliko sam mogao da primetim, nisu ništa zapisali. Takođe sam im rekao nešto što sam saznao od izvora koji ovde ne mogu da imenujem – a to je da je Šešeljev spisak predat u ruke izvesnoj Šešelju bliskoj osobi sa dobrim vezama u podzemlju. Reč je o čoveku koji je odavno trebalo da ode na izdržavanje zatvorske kazne, ali mu se ona iz nekih razloga već ko zna koji put odlaže. Ime te osobe sam u neformalnom razgovoru saopštio i zameniku okružnog tužioca koji je nadležan za moj slučaj. I on me je saosećajno gledao.
JOVIČINA LISTA: Početkom ovog meseca saznao sam još nešto, i kako to saznanje dosad nisam podelio sa policijom, koristim ovu priliku da to učinim. Naime, ponovo su me potražili ljudi iz Tribunala i saopštili mi svoju želju da me vide u Hagu kao svedoka protiv – Jovice Stanišića. Bio sam iznenađen jer Stanišića nikada nisam upoznao, a sve što o njemu znam sam odavno napisao u tekstovima za "Vreme". Bio sam još više iznenađen kada su mi rekli da sam na listu svedoka stavljen pre šest meseci (2. aprila) i da je taj spisak još tada dostavljen Stanišićevim braniocima. Na moje pitanje zašto i mene nisu obavestili, dobio sam odgovor da su zaboravili, "jer je u Tribunalu velika fluktuacija kadrova". Pitao sam gospodu iz Tribunala i da li imaju boljih svedoka od mene, a rečeno mi je da tu postoji problem, jer je nekoliko ljudi sa te liste naprasno preminulo, dok su drugi odbili da svedoče ili su promenili iskaz.
Bio sam, priznajem, prilično šokiran ovako nehajnim odnosom Tribunala, čiji sam rad dugo podržavao, prema svedocima uopšte, a prema meni posebno. Zamolio sam tužioce što sam uljudnije mogao da me izbrišu sa te liste i da o tome uredno obaveste Stanišićeve advokate. Rekli su da će to učiniti, ali ukoliko nisu, da kažem još jednom svima zainteresovanima: neću svedočiti protiv Stanišića ni u kom slučaju, a neću ni protiv Šešelja ukoliko me sud ne pozove na zahtev odbrane (tu mi sleduje obavezujući sudski poziv).
Moram još jednom da naglasim da su sve što sam gore izneo činjenice, ali da se ne usuđujem da na osnovu njih tvrdim da Vojislav Šešelj i/ili Jovica Stanišić imaju bilo kakve veze sa bombom na mom prozoru. Optužujem, međutim, organe otkrivanja i gonjenja da nisu smogli volje i hrabrosti da otklone opasnost za mene i moju porodicu. Priznajem da sam bio neprijatno iznenađen nedavnom izjavom ministra Jočića da će moj slučaj teško biti rešen "jer nije lako otkriti nešto za šta nema povoda". Ovim je ministar celu priču sveo na nivo više sile, takoreći elementarne nepogode.
ODLOŽENO DEJSTVO: Rekao sam na početku ovog teksta da je bomba, iako nije postigla cilj, ostavila trajne posledice na moj život i rad. Kao novinar štampanog medija, dugo sam imao privilegiju da moj lik bude neprepoznatljiv širokim narodnim masama. To se unekoliko promenilo nakon što sam javno svedočio protiv Miloševića i počeo da gostujem u televizijskim emisijama, ali je sada postalo gotovo nepodnošljivo. Jednostavno, slava koju mi je donela bomba (a ne, nažalost, moji tekstovi) otežava mi normalan novinarski rad. Kada uđem u neku prostoriju, čini mi se da svi bulje u mene, a ponekad mi iza leđa dobace "Pazi, bomba!" Dosadilo mi je da me prijatelji i poznanici pozdravljaju sa "Šta je, još si živ?", mada znam da ne misle ništa loše. Voleo bih da opet budem anoniman, bar malo, ali znam da je to nemoguće. Moja supruga i kćer takođe moraju da se nose sa teretom neželjene slave, mada je za razliku od mene ničim nisu zaslužili.
Siguran sam, međutim, da bi se duhovi malo smirili ako bi, nekim čudom, vinovnici atentata bili otkriveni. U to čudo sve manje verujem, kao što gubim nadu da će biti otkrivene ubice Slavka Ćuruvije, Milana Pantića, ili bilo kog drugog novinara ili građanina koji se nađe na putu nekom moćnom, a beskrupuloznom.
Na kraju, želim da poručim još nešto: nemam nameru da menjam posao, da se selim na drugu adresu ili na viši sprat, niti da od svog stana pravim bunker. Neću unajmiti lično obezbeđenje, niti ću ga tražiti od policije, ali ću insistirati da me čuvaju od baraba i kriminalaca, kao i svakog drugog. U mom slučaju se nisu baš pokazali.
I još nešto: u jednom kratkom periodu posle bombe, dok su pljuštale izjave političkih lidera o tome kako je to što se desilo neprihvatljivo, kako će insistirati da se to rasvetli, kako je to napad na državu i na ustavni poredak, ponadao sam se, priznajem, da moj slučaj prestavlja šansu da se razgrne politički mrak iz koga sedam godina nakon 5. oktobra nismo uspeli da se iščupamo. Sada vidim da sam bio naivan; nove šanse, nažalost, tek slede.
POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI | ODŠTAMPAJ TEKST | ||||
|
POVEZANI ČLANCI
Šest meseci posle >
Ko mi je stavio bombe na prozor?
Dejan Anastasijević22.5.2017. >
Pljuvanje u lice
Filip Švarm
IZ ISTOG BROJA
-
>
-
VREME 382| 16. MAJ 1998. >
Stav: Univerzalna sve- ili ne-znalica
SERGIJE LUKAČ -
VREME | BR. 45 | 2. SEPTEMBAR 1991. >
INTERVJU – Milovan Đilas
Dimitrije Boarov -
VREME BR 6 • 3 DECEMBAR 1990. >
Srbija u poslednjoj jednopartijskoj nedelji
MILAN MILOŠEVIĆ, ROKSANDA NINČIĆ, FLIP MLADENOVIĆ i STOJAN CEROVlĆ -
VREME BR 6 • 3 DECEMBAR 1990. >
Izjava mog ministra
Jug Grizelj -
VREME BR. 5. 26. NOVEMBAR 1990 >
Šta mi se događa: Nacionalno nepodoban
Ranko Munitić -
Vreme br. 29 • 13. maj 1991. >
U boj u boj, za narod svoj
Borka Pavićević -
VREME BR. 12 | 14. JANUAR 1991. >
Jug Grizelj (1926-1991)
ŽIVORAD KOVAĆEVIĆ -
VREME BR. 1-5. 29. OKTOBAR - 26. NOVEMBAR 1990. >
DOKUMENTI VREMENA: AGONIJA SKJ
Andrija Čolak -
VREME BR. 1-5. 29. OKTOBAR - 26. NOVEMBAR 1990. >
DOKUMENTI VREMENA: AGONIJA SKJ
-
VREME BR. 1 | 29. OKTOBAR 1991. >
SVET I MI - Velika prilika znatna konfuzija
DRAGIŠA BOŠKOVIĆ -
VREME BR. 12. 14. JANUAR 1991. >
Marko Nikezić (1921 - 1991)
ZORAN JELIČIĆ -
VREME BR. 23. 1. APRIL 1991. >
DOKUMENTI VREMENA: Događaji pred 27. mart
Mihailo KonstantinovIć -
VREME BR. 25. 15. APRIL 1991. >
Dokumenti: Ako ne umemo dobro da radimo, bar ćemo znati dobro da se tučemo
Priredio: Milan Milošević -
VREME BR. 105. 26. OKTOBAR 1992. >
Gmizaće dok se ne usmrde
Koča Popović, priredio Gojko Tešić -
VREME BR. 77. 13 APRIL 1992. >
Promeniti nešto, da bi sve ostalo isto
MILAN MILOŠEVIĆ -
VREME BR. 103 12. OKTOBAR 1992. >
Povodom smrti Vilija Branta (1913-1992) - Nema više čoveka mira
LEON DAVIČO -
VREME BR. 105. 26. OKTOBAR 1992. >
Evropski duh
Gojko Tešić -
5. OKTOBAR 1992 | VREME BR. 102 >
ZLOČIN U PARAĆINU PET GODINA POSLE - Uvod u opštu vojnu kalvariju
STIPE SIKAVICA -
VREME BR. 105. 26. OKTOBAR 1992. >
IN MEMORIAM: Koča Popović (1908-1992) - Čovek skepse i istorijskog pesimizma
Latinka Perović -
VREME BR. 255. 11. SEPTEMBAR 1995. >
UVODNIK - Užas i nada
VESNA KRMPOTIĆ -
VREME BR. 281. 9. MART 1995. >
Srbija u razbijenom ogledalu: U mesecu mau kad ruže cvetau
MILAN MILOŠEVIĆ -
VREME BR. 273. 13. JANUAR 1996. >
Gazimestansko otrežnjenje
TIBOR VARADI -
VREME BR 280. 2. MART 1996. >
Siromaštvo: Žene jedu poslednje
KATERINA BERTINI -
VREME BR. 280. 2. MART 1996. >
Hrvatska: HDZ protiv svih - Strah od pokojnice
JELENA LOVRIĆ -
VREME BR. 298. 6. JUL 1996. >
Širenje "srpske istine"
MlODRAG STANISAVLjEVIĆ -
VREME BR. 289. 4. MAJ 1996. >
Nojeva politika
LASLO SEKELj -
VREME BR. 290. 11. MAJ 1996. >
Iz ličnog u gla: Zenit naše istorije
Radomir Konstantinović -
VREME 321. 14. DECEMBAR 1996. >
Intelektualci i protest - Moralni delikti
Mirjana Miočinović -
VREME BR: 323. 28. DECEMBAR 1996. >
Politički autizam
MILENKO KARAN -
VREME BR. 283. 23. MART 1996. >
Neopreznosti stručnjaka
Vladan A. Vasilijević -
VREME 323. 28. DECEMBAR 1996. >
REAGOVANJA: Žrtve bez prava
Miodrag Milić, Konstantin Obradović -
VREME | 288 |27. APRIL 1996. >
Iz ličnog ugla - Sudbina igrača
Miloš Mišović -
VREME BR. 273. 13. JANUAR 1996. >
Što Srbin zamera Slovencu
MILJENKO JERGOVIĆ -
VREME 323. 28. decembar 1996. >
Dve Srbije u jednom gradu: Sloba u toplom zecu
Milan Milošević s Pericom Vučinićem i Urošem Komlenovićem -
VREME 331. 22. FEBRUAR 1997. >
Intervju: dr Stojan Babić - Pištalike za novu vladu
ZMAGOSLAV HERMAN -
VREME BR. 357. 23. AVGUST 1997. >
Dokumenti: Epistola - Strah i nada, Zemun 1997.
priredio: Milan Milošević -
VREME br. 245 | 16. NOVEMBAR 1996. >
Televizija i demokratija - Hipnotisani u Bastilji
MILAN MILOŠEVIĆ -
VREME | BR. 407 | 8. AVGUST 1998. >
Žene u srpskoj istoriji - Oficirke
Dr Mile Bjelajac Izbor: Milan Milošević -
VREME BR. 416 .| 10. OKTOBAR 1998. >
Ratno stanje
Milan Milošević -
VREME vanredni brojevi od 27. mart – 26. jun 1999 >
PRILOG KULTURI SEĆANJA: Ratno Vreme
Milan Milošević i ekipa izveštača Vremena -
VREME 409 | 22. avgust 1998. >
Žene u srpskoj istoriji - Ravnogorke
Bojan B. Dimitrijević Izbor: Milan Milošević -
VREME BR. 441 | 19. jun 1999. >
KRAJ RATA - Povlačenje,13 dana pre Vidovdana
Nenad Lj. Stefanović -
VREME 444| 10. jul 1999. >
Srbija u razbijenom ogledalu: Ponavljači teško uče tokom vrelog leta
Milan Milošević -
VREME BR.1119 | 14. JUN 2012. >
Protokoli i njihove poruke
Dragoslav Grujić i Dokumentacioni centar "Vreme" -
VREME BR.709 | 5. AVGUST 2004. >
Duša
Aleksandar Ćirić -
VREME BR.576 | 17. JANUAR 2002. >
Na večeri s predsednicima
Dragoljub Žarković -
Vreme 476| 19. februar 2000. >
Špageti-egzorcizam
Frano Cetinić -
VREME BR.1081 | 22. SEPTEMBAR 2011. >
Između Meke i Brisela
Safeta Biševac -
VREME BR.114 | 28. DECEMBAR 1992. >
Izbori, pobednici i poraženi – Uzdanje u glupost
Stojan Cerović -
VREME BR.114 | 28. DECEMBAR 1992. >
Stvarno i moguće
Milan Milošević -
VREME BR. 500 | 5. AVGUST 2000. >
Vic
F. Š. -
VREME |BR. 1106 15. MART 2012. >
Upozorenje na koje niko nije obratio pažnju
Jasmina Lazić -
VREME BR. 690. 25. MART 2004. >
Kosovo, 17. mart 2004.
MIlan Milošević, Nenad Lj. Stefanović -
VREME BR.1266 | 9. APRIL 2015. >
Slučaj helikopter – Politička anatomija tragedije
Miloš Vasić -
VREME BR.1315 | 17. MART 2016. >
Neuhvatljiva lakoća glume i života
Đorđe Matić -
VREME BR.1310. | 11. FEBRUAR 2016. >
Intervju Vremenu – NATO nema alternativu
Sonja Ćirić -
VREME BR.948 | 5. MART 2009. >
Na stubu čitanosti
Ivana Milanović Hrašovec -
Vreme 477, 26. februar 2000. >
Strah i vika
Milan Milošević -
VREME BR.645 | 15. MAJ 2003. >
Drajfus bez Emila Zole
Nenad Lj. Stefanović -
VREME BR.899 | 27. MART 2008. >
Kuća časti
Prvoslav Karanović -
VREME BR.363 | 2. OKTOBAR 1997. >
Mahmurluk
Miloš Vasić -
VREME BR.1082 | 29. SEPTEMBAR 2011. >
DŽ. M.
Ajla Terzić -
VREME BR.1091 | 1. DECEMBAR 2011. >
Sećanje na bolji život
dimitrije boarov -
VREME BR.57 | 25. novembar 1991. >
Vukowar
Miloš Vasić i ekipa izveštača "Vremena" -
VREME BR.973 | 27. AVGUST 2009. >
Kao ptica na žici
Zoran Paunović -
VREME BR 634. 27. FEBRUAR 2003. >
Bagzi uči da vozi
Jovan Dulović, Dejan Anastasijević -
VREME BR 563. 18. OKTOBAR 2001 >
Karići, Bogoljub i braća
Dragoslav Grujić -
Vreme broj 510, 12. oktobar 2000. >
Veliki preokret
Milan Milošević sa izveštačima "Vremena" -
VREME BR.507 | 21. SEPTEMBAR 2000. >
Toma
UROŠ KOMLENOVIĆ -
VREME BR 819. 14. SEPTEMBAR 2006. >
Španija u srcu
milo petrović, potpredsednik udruženja španskih boraca 1936–1939. i prijatelja -
VREME BR 997 | 11. FEBRUAR 2010. >
Vehabije u bivšoj Jugoslaviji
Momir Turudić -
VREME BR. 1262 | 12. MART 2015. >
Dualno obrazovanje
Jelena Jorgačević -
VREME BR.1140 | 8. NOVEMBAR 2012. >
Suđenje seizmolozima iz Akvile
Slobodan Bubnjević -
VREME BR.883 | 6. DECEMBAR 2007. >
Zabranite fudbal
Aleksandar Ćirić -
VREME BR.44 | 26. AVGUST 1991. >
Svet nije stao u Moskvi
Hari Štajner -
VREME BR.520 | 20. DECEMBAR 2000. >
Pobuna
Zoran B. Nikolić -
VREME BR.1125 | 26. JUL 2012. >
San o izlasku iz večite krize
Dimitrije Boarov -
VREME BR.1283 | 6. AVGUST 2015. >
"Oluja", 20 godina posle – Priča moje majke
Mirko Rudić -
VREME BR.1181 | 22. AVGUST 2013. >
Hrvatska teroristička emigracija i UDBA
Miloš Vasić -
VREME BR.1121 | 28. JUN 2012. >
Eksplozivno leto i posledice
Filip Švarm -
VREME BR.152 | 15. SEPTEMBAR 1993. >
Banjalučka pobuna
– Država bez hlebaMiloš Vasić i ekipa izveštača "Vremena" -
VREME BR. 245. 3. JUL 1995. >
Eksplozija u „Grmeču"
DEJAN ANASTASIJEVIĆ -
VREME BR.987 | 3. DECEMBAR 2009. >
Zatvori u Srbiji – Samica za troje
Ivana Milanović Hrašovec -
VREME BR.1139 | 1. NOVEMBAR 2012. >
"Vreme" kod gospodina Palme – Dan otvorenih vrata u Jagodini
Dragan Todorović -
VREME BR.23 | 1. APRIL 1991. >
Politika u "Politici" – Događanje novina
-
VREME BR. 279. | 24. FEBRUAR 1995. >
Direktan prenos zatvaranja
MILAN MILOŠEVIĆ -
VREME BR.36 | 1. JUL 1991. >
Zamiranje smeška
Stojan Cerović -
VREME BR.36 | 1. JUL 1991. >
Kraj druge Jugoslavije
Roksanda Ninčić -
VREME BR.9 | 24. DECEMBAR 1990. >
Slovenija i plebiscit – San o samoći
Vojko Flegar -
VREME BR.323 | 28. DECEMBAR 1996. >
Težak šok
Stojan Cerović -
VREME 14. DECEMBAR 1996. >
Duga igra živaca
MILAN MILOŠEVIĆ, DOKUMENTACIONI CENTAR „VREME" -
VREME BR.1271 | 14. MAJ 2015. >
Čovek od milijardu dolara
aleksandar ostojić -
VREME | BR 1321. 28. APRIL 2016. >
Priča o Muhamedu Aliju
Stanko Cerović -
VREME BR.1087 | 3. NOVEMBAR 2011 >
Beograd – Novi Pazar, via Istanbul
Jelena Jorgačević -
VREME BR.688 | 10. mart 2004. >
Nezaštićeni svedok
Ljubomir Živkov -
VREME BR.117 | 18. januar 1993. >
Velika čistka
UROŠ KOMLENOVIĆ -
VREME BR.889 | 17. JANUAR 2008. >
Krimski Tatari – egzodus i povratak
Momir Turudić -
VREME | BR 1220 | 22. MAJ 2014 >
Svedočanstvo: Dnevnik iz potopljenog Obrenovca
aleksandra đerić -
VREME BR.134 | 17. MAJ 1993. >
Zločin, bez kazne
Filip Švarm -
VREME BR.134 | 17. MAJ 1993. >
O rušenju Ferhadije
-
VREME BR.509 | 5. OKTOBAR 2000. >
Srbija u štrajku
Branka Kaljević -
VREME BR.9 i BR.11 | 23. DECEMBAR 1990. – 7. JANUAR 1991. >
Država pod sumnjom
Priredio M. M. -
VREME BR. 287. 20. APRIL 1996. >
Iz stručnog ugla: Savezna vlada protiv guvernera
Miroljub Labus -
VREME BR.318 | 23. novembar 1996. >
Pobuna demokratske Srbije
NENAD LJ. STEFANOVIĆ -
VREME BR.1115 | 17. MAJ 2012. >
Sve naše krađe
Ivana Milanović Hrašovec i Dokumentacioni centar "Vreme" -
VREME BR.166 | 27. DECEMBAR 1993. >
Ko je kako prošao
Ivan Radovanović -
VREME BR.1291 | 1. OKTOBAR 2015. >
Kako se sećati zločina
Ivan Ivanji -
VREME BR.955 | 23. APRIL 2009. >
Zdravstveni karton mršave boginje
Slobodan Bubnjević -
VREME BR.614 | 10. OKTOBAR 2002. >
Jaka frustracija, dobra muzika
Nenad Čanak -
VREME BR.1313 | 3. MART 2016. >
Sudbina kapetana Buzova
Dejan Anastasijević -
VREME BR.1164-65 | 25. APRIL 2013. >
Dačić u haremu
Dragoljub Žarković -
VREME BR.787 | 2. FEBRUAR 2006. >
Uspomene i drugi demoni
Maja Uzelac -
VREME BR.1263 | 19. MART 2015. >
Čovek koji završava posao
Jelena Jorgačević -
VREME BR.1049 | 10. FEBRUAR 2011. >
Dirigovana navigacija smrti i pravde
Tatjana Tagirov -
VREME BR.1272 | 21. MAJ 2015. >
Ova ne e na arno
Siniša Stanković -
VREME BR.1070 | 7. JUL 2011. >
Zašto Srbija nema
antifašistički praznikJovana Gligorijević -
VREME BR.729 | 23. DECEMBAR 2004. >
Car
D.Ž. -
VREME BR.1203 | 23. JANUAR 2014. >
Država zavere ćutanja
Miloš Vasić -
VREME BR.1216-1217 | 24. APRIL 2014. >
Hrvatska i srpska primena dve verzije istorijskog revizionizma
Lino Veljak -
VREME BR.766 | 8. SEPTEMBAR 2005. >
Karika koja nedostaje
Nebojša Popov -
VREME BR.1030 | 30. SEPTEMBAR 2010. >
Ordenje deljeno kao đinđuve
Slobodan Kostić -
VREME BR.1162 | 11. APRIL 2013. >
Tokovi novca: Džet-set u poreskom raju
Milan Milošević, Andrej Ivanji, Biljana Vasić -
VREME BR.1093 | 15. DECEMBAR 2011. >
Put za istok
Jovana Gligorijević -
VREME BR.1254 | 15. JANUAR 2015. >
Teret teške industrije
Dimitrije Boarov -
VREME BR.844 | 8. MART 2007. >
Musliman, Jugosloven i levičar
Dragoslav Grujić -
VREME BR.1078 | 1. SEPTEMBAR 2011. >
Predizborne uvrede i podmetanja
Tatjana Tagirov -
VREME BR.1116 | 24. MAJ 2012. >
Ispovest članova biračkog odbora
Radmilo Marković -
VREME BR.1049 | 10. FEBRUAR 2011. >
Vlast pod prismotrom
Miloš Vasić -
VREME BR.1056 | 31. MART 2011. >
Uhvati dan
Slobodan Bubnjević -
VREME BR.1109 | 5. APRIL 2012. >
Hronologija opsade Sarajeva
-
VREME BR.1106 | 15. MART 2012. >
Upozorenje na koje niko nije obratio pažnju
Jasmina Lazić -
VREME BR.1273 | 28. MAJ 2015. >
Put za Palmiru
Momir Turudić -
VREME BR.1164-65 | 25. APRIL 2013. >
Osujećeni poverioci u stečaju
Milan Milošević -
VREME BR.439 | 20. MART 1999. >
Che sara – sara
Roksanda Ninčić -
VREME BR.437 | 6. MART 1999. >
Srbija u razbijenom ogledalu – Epidemija podrške
Milan Milošević -
VREME BR.1245 | 13. NOVEMBAR 2014. >
Ogledalce u kesi tregerici
Tamara Skrozza -
VREME BR.247 | 17. JUL 1995. >
Srbija nije u ratu, Akademija se ne bavi politikom
Olivera Milosavljević, "Javna politička delatnost Srpske akademije nauka i umetnosti (1986–1992)"
Priredio M. Milošević -
VREME BR.916 | 24. JUL 2008. >
Doktor Radovan i gospodin Dragan
Jovana Gligorijević, Jasmina Lazić, Marija Vidić -
VREME BR.1095-1096 | 28. DECEMBAR 2011. >
Četvrti svet
-
VREME BR.1263 | 19. MART 2015. >
Tragedija u magli politike
Miloš Vasić -
VREME BR.637 | 20. MART 2003 >
Posle Đinđića
Stojan Cerović -
VREME BR.793 | 16. MART 2006. >
Testament Zorana Đinđića
-
VREME BR.1054 | 17. MART 2011 >
Uvod u kraj sveta
Slobodan Bubnjević -
VREME BR.793 | 16. MART 2006. >
Oproštajni udarac
Milan Milošević -
VREME BR.1053 | 10. MART 2011. >
Kako je bilo i urbane legende
Miloš Vasić -
VREME BR.1211 | 20. MART 2014. >
Kraj petooktobarske Srbije
Zora Drčelić -
VREME BR.1220 | 22. MAJ 2014. >
Dnevnik iz potopljenog Obrenovca
Aleksandra Đerić -
VREME BR.1059 | 21. APRIL 2011. >
Strasna sedmica Tomislava Nikolića
Milan Milošević i grupa autora -
VREME BR.533 | 22. MART 2001. >
Predlog dogovora o državnom cilju
Zoran Đinđić -
VREME BR.633 | 20. FEBRUAR 2003. >
Virovitica, Karlovac, Karlobag – Hag
Miloš Vasić -
VREME BR.1193 | 14. NOVEMBAR 2013 >
Propast našeg Mercedesa
Zoran Majdin -
VREME BR.1104 | 1. MART 2012. >
Pesma nas je održala
Jovana Gligorijević -
VREME BR.1000 | 4. MART 2010 >
Mesec mart u Srbiji
Momir Turudić -
VREME BR.739 | 3. MART 2005. >
Partijska previranja
Milan Milošević -
VREME BR.650 | 18. JUN 2003. >
Dokumenti o nastanku imperije Pinka
Dejan Anastasijević -
VREME BR.1103 | 23. FEBRUAR 2012 >
Čudo neviđeno
Sonja Ćirić -
VREME BR.791 | 2. MART 2006 >
50%
D. Ž. -
VREME BR.1024 | 19. AVGUST 2010. >
Šta Sretko zna, šta nagađa, a šta folira
Miloš Vasić -
VREME BR.1123 | 12. JUL 2012. >
Svako za sebe, svi za šerijat
Momir Turudić -
VREME BR.910 | 12. JUN 2008. >
Čudesni svet koalicija
Milan Milošević -
VREME BR.834-835 | 28. DECEMBAR 2006. >
Mirni dani puni istorije
Milan Milošević -
VREME 321. 14. DECEMBAR 1996. >
Idu dani: Srbija se vraća kući
BRANKO BALETIĆ -
VREME BR. 256. 18. SEPTEMBAR 1995. >
Iz ličnog ugla: O ilizijama i novcu
Branko Milanović -
VREME BR. 261. 23. OKTOBAR 1995. >
Pouke jedne knjige: Društvena nemoć
SLOBODAN INIĆ -
VREME BR 254. 4. SEPTEMBAR 1995. >
Krunski svedok: Ivan Stambolić - "Put u bespuće"
Slobodan Inić, pripremila Roksanda Ninčić -
VREME BR 289. 4. MAJ 1996. >
Taras Kennauner: Odgovor Nebojši Popovu - Pismo srpskom prijatelju
Taras Kermauner, Nebojša Popov -
VREME 308 . 14. septembar 1996. >
Dragiša Pavlović (1943-1996)
Milan Milošević